Gleidshop
Eshop

Bojíte se stárnutí? Když pochopíte jeho proces, zpomalíte ho

Stárnutí je nevyhnutelná součást všech životů a týká se zejména fyziologických změn, které zažíváme v průběhu našich let. Jednoduše řečeno, naše buňky nejsou uzpůsobeny tak, aby vydržely věčně, jejich struktura a funkce upadají.

 

Pojďte se podívat, proč je stárnutí nevyhnutelné a jak můžeme jeho proces zpomalit.

 

Jak se proces stárnutí rozděluje?

Stárnutí můžeme rozdělit do dvou skupin:

 • Vnější stárnutí
 • Vnitřní stárnutí

 

Buněčné stárnutí

Buněčné stárnutí je způsobené vnitřními faktory, které souvisí s biologickým stárnutím buněk. Buňky jsou základním stavebním kamenem těla. Jsou naprogramovány tak, aby se dokázaly dělit, množit a prováděly všechny základní funkce. Ale čím více se naše buňky dělí, tím i více stárnou a nakonec ztrácejí důležitou schopnost – správně fungovat.

Buněčné poškození také zvyšuje proces stárnutí. To činí buňky méně zdravé a následně přichází selhání biologických procesů, které nastává v průběhu času.

 

Životní prostředí souvisí se stárnutím

Stárnutí souvisí s poškozením a stárnutím, které souvisí s vnějšími faktory (životním prostředím), které zásadně ovlivňuje to, jak stárneme. Všechny tyto faktory se podílí a přispívají k předčasnému stárnutí a každá forma se liší od člověka k člověku, což je důvod, proč každý stárne jinak.

 • Znečištěné ovzduší
 • Kouření
 • Konzumace alkoholu
 • Podvýživa
 • Obezita
 • Ultrafialové záření (UV)

 

Proč se délka našich životů prodlužuje?

V posledních desetiletích se průměrná délka života po celém světě zvyšuje. Může za to hned několik faktorů:

 • Kvalitní strava
 • Hygiena
 • Přístupná zdravotní péče
 • Zlepšení modrní medicíny

 

 

Proč ženy žijí déle než muži?

Ve většině částí světa se ženy dožívají vyššího věku než muži. Důvodem je několik biologických, sociálních i environmentálních faktorů:

Ženy mají totiž v průměru více estrogenu než muži. Estrogen je ženský pohlavní hormon, který má protizánětlivé funkce a posiluje imunitní funkce, které lépe chrání ženu před určitými chorobami.

Naproti tomu mužský pohlavní hormon testosteron může značně potlačit imunitní systém.

 

Existují však také rozdíly v chování mezi muži a ženami:

 • Ženy dbají více na kvalitní stravu
 • Ženy obecně konzumují méně alkoholu, tabákových výrobků a drog
 • Ženy častěji navštěvují lékaře a dodržují pravidelné prohlídky

 

Můžeme zpomalit stárnutí?

I když je stárnutí nevyhnutelné, je možné některé jeho procesy zpomalit. Toho můžete dosáhnout dodržováním některých pravidel zdravého životního stylu:

 

 • Vyvážená strava
  Zaměřená na kvalitní a celistvé suroviny, ovoce, zeleninu, celozrnné produkty a bílkoviny. Naopak s konzumací minimálních zpracovaných potravin.
   
 • Fyzická aktivita
  Cvičení a veškerý pohyb snižuje fyzické i duševní účinky stárnutí. Ideální je do svého života zapojit aktivní pohyb 5 dní v týdnu po dobu 30minut.
   
 • Vyhněte se tabákovým výrobkům
  Tabák urychluje stárnutí.
   
 • Vyhněte se konzumaci alkoholu
  Alkohol zvyšuje riziko chronických onemocnění.
   
 • Dodržujte pravidelné prohlídky
  Prohlídky u lékaře jsou nejlepším způsobem, jak můžete předcházet nemocím a případně je začít léčit včas.
   
 • Zajímejte se o svou rodinnou historii
  Je dobré, zjistit jaké nemoci a choroby se u vás v rodinně vyskytují. Podle těchto údajů se nechat vyšetřit, zda nemáte sklon k potenciálním chronickým onemocněním.
   
 • Procvičujte mozek
  Existují tipy na to, jak procvičovat mozek, aby zůstal vnímavý.
   
 • Nezapomínejte na opalovací krém
  Opalovací krémy chrání vaši pokožku před UV zářením, které vede k předčasnému stárnutí kůže.

 

Závěr

Stárnutí je normální proces, ale zdravý životní styl vám může pomoci k delšímu životu. Návyky, jako je kvalitní jídlo, pravidelný pohyb či nošení opalovacího krému, výrazně snižují rizika onemocnění a zlepšují kvalitu života.

 

 

 

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Katarina Müllerová

Tarot a numerologie, alternativní cesty ke zdraví

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Výkon, síla a energie – to jsou tři hlavní atributy, které charakterizují moderního muže. Pro žádného muže ale není jednoduché udržet si v průběhu života stále stejný elán a vitalitu, a to ani pro bývalé vrcholové sportovce jakým je nejúspěšnější akrobatický lyžař v české historii Aleš Valenta. Nad jeho „zlatým skokem“ na ZOH 2002 v Salt Lake City užasl celý svět. Sportu se věnuje dodnes. Podařilo se nám s ním promluvit o jeho aktivním životě. Jak se olympijský vítěz udržuje v kondici dnes? A je to dosažitelná cesta i pro Vás?

30.5.2021
Hodnocení:

Už po léta se horlivě diskutuje, zda užívat margariny či nikoli. Podívejme se tedy na to, jak to s nimi je a zda je opodstatněné upozorňování na jejich možná rizika. V článku se též dočtete, co jsou to transmastné kyseliny a jaký je jejich dopad na naše zdraví.

7.6.2019
Hodnocení:

Už jste zkusili gemoterapii? Pokud ne, přečtěte si návod, jaký kámen si vybrat, aby vám dobře sloužil. Nejprve ale něco málo k definici, co je to vlastně gemoterapie. Jedná se o léčbu drahými kameny. Principem je, že částečky hmoty minerálů prostupují skrze pokožku do lidského těla a mohou ho tím i ovlivňovat. O účincích na naše zdraví není pochyb. Dokonce již v sedmdesátých letech 20. století doporučila Světová zdravotnická organizace (WHO) studium a využívání starých tradičních technik jako je využití kamenů k léčbě a terapii.

14.2.2020
Hodnocení:

Každá z vás určitě vyzkoušela spoustu jídelníčků, cvičení a metod jak zhubnout, ale valný, spíše žádný výsledek to nepřineslo. Přináším vám pár jednoduchých a levných rad, s kterými při důsledném dodržování zaznamenáte vytoužené výsledky.

6.6.2016
Hodnocení:

Vyhledávání

O nás

Moto magazínu Gleid: Gleid není jen o kráse, ale také o životě skutečné ženy

Stáhněte si nás do telefonu

Náš Facebook

Náš Instagram