Gleidshop
Eshop

Dejme STOP jednorázovým produktům - Jak začít?

Dnešní rychlá a finančně náročná doba nás uhání kupovat levně a funkčně. Tím mám na mysli kupovat věci v akci a nejlépe z plastu, což neprospívá naši zemi ani peněžence. Levněji přece vyjde to, co si koupím jednou a potom už budu jen doplňovat. Jednorázové produkty v nás vyvolávají iluzi, že máme méně práce. Kdo ale pořád vynáší koš a dokola nakupuje něco, co už může mít doma?

pixabay.com

 

Mnoho produktů kupujeme automaticky, protože máme pocit, že je to lepší. Naše babičky naopak všechno používaly, dokud věc neztratila na funkčnosti. Co je tedy lepší? Vyhazovat spoustu odpadu nebo trochu víc zapínat pračku a věnovat pár minut péče navíc věcem, které bychom normálně hned vyhodili? V tomto článku přináším pár příjemných tipů, jak se zbavit jednorázových produktů.

 

Utěrky, ubrousky a kapesníky

Každý to známe. Neustále hledáme něco na utření. Ať už sebe, našich ratolestí nebo jídelního stolu. Pokud máme doma staré froté ručníky nebo jiné savé látky, můžeme je nastříhat na menší kousky, na okraji zašít, aby se netřepily a dát na místa, kde jsou potřeba. Pokud budeme mít pořádnou zásobu, vystačíme si tak bez jednorázových ubrousků. Můžeme si také pořídit i nové designové látkové ubrousky, aby nám ladily s domovem. Je to jen na naší kreativitě a přístupu. Místo papírových kapesníků, známe klasiku látkových. Já někdy z nouze na utření dítěte, nebo místo bryndáku používám klasické bílé látkové plenkové čtverce. Máme jich doma spoustu a dají se použít nejen pro děti. Ze starých prostěradel se dají stále vystřihnout pěkné velké kousky na utěrky a u děravých froté ručníků určitě najdete pěkná místa na žínku. 

 

Brčka

Jako mámy víme, že naše děti velmi rády pijí brčkem. My si často děláme smoothie a taky mám chuť si jej někdy dát takto. Myslíte si, že jsou jen plastová? Tak to už dávno není IN. Dnes si můžeme nakoupit kovová nebo bambusová brčka různých velikostí, která jen opláchneme a můžeme znovu použit. Prodávají se i štětečky na důkladné vyčištění brček.

 

Hrnek na kávu/čaj

Jak často se vám stává, že si nedáte kávu uvnitř kavárny, ale berete si ji s sebou? Máte taky vždycky výčitky ze zbytečného plastu? Tak jednoduché řešení je pořízení Keep Cupu, který budete mít stále s sebou. Dají se pořídit krásné designové kousky, které jsou uzavíratelné, takže kafíčko vám vydrží déle horké. Jsou k dispozici různé velikosti, a proto i velké latté je možné si vychutnat na procházce v parku. 

 

Láhev na vodu

Také se vám nelíbí, kolik plastu musíte koupit, abyste vždycky měli dostatek vody na cesty nebo na celodenní výlet? Není nic jednoduššího, než si pořídit láhev, kterou budeme mít stále s sebou. Možná používáte jednu plastovou láhev na víckrát, ale jsou kvalitnější varianty, když máme potvrzeno kolik mikroplastů a chemie se nám do pití vypouští přes klasickou PET láhev. Takže si můžeme vybrat lahev ze skla nebo ze zdravého plastu, které mají spoustu druhů uzávěrů. Prostě ta, která nás nejvíc zaujme. Také jsou dnes k sehnání i lahve, které uvnitř obsahují drahé kameny, pro vědomější pití s energií kamene.

 

Sáčky/tašky/pytlíky

Tohle slyšíme ze všech stran, tak to opakuji jako základní a jednoduché Zero Waste pravidlo. Mít neustále u sebe pytlíkové sáčky, do kterých můžeme nakupovat nebo dávat zboží, abychom zamezili neustálému sbírání nových a nových plastových sáčků. Pokud si tento proces zautomatizujeme, opravdu se zbavíme nekonečné smyčky přijímání plastových produktů. Můžeme koupit látkové, háčkované, papírové. Nebo si vyrobíme doma, ze záclony, plátna, padákoviny. Stačí vám kousek šňůry nebo tkaničky a zadrhovadlo, které máme ze staré mikiny, a sáček je skoro hotový. Lze v nich nakupovat nebo uchovávat ovoce a zeleninu, pečivo, luštěniny, rýži a další suché potraviny.

 

Holicí strojky

Zásadou je: přestat kupovat jednorázové. Aspoň si pořídit tělo strojku a k tomu dokupovat náhradní díly. Ideální je starší typ, do kterého se dávají žiletky. Naštěstí se tyto strojky stále drží na trhu a je možné je zakoupit v téměř každé drogerii. Je opravdu ostrý a funkční a není z něj žádný plastový odpad. 

 

Odličovací tampony 

Při odličování se obejdeme bez buničiny v plastovém obalu. Stačí nám opět rozstříhání nějaké savé látky na kolečka, nebo ty šikovnější z nás můžou odličovací tampony jednoduše uháčkovat. Když budeme mít dvě odličovací kolečka, tak po každém použití opláchneme, nebo jich můžeme mít celou sadu a po použití všech naráz vyprat. Uháčkovat si tampon zabere zručné hospodyňce sotva 15 minut, a tak jich může vyrobit hromadu jako dárek pro své kamarádky, které ho jistě ocení. Háčkovaný tampon navíc příjemně masíruje a prokrvuje unavenou pokožku a napomáhá její regeneraci.

 

O některých věcech jsem tu již jednou psala, ale dnešní nákup mi připomněl, že je stále spousta věcí, které si můžeme připomenout nebo osvojit, abychom nemuseli nakupovat další a další věci, které zatěžují naši peněženku a přírodu. Je mnoho bazarů a stránek na sdílení věcí, které my nepotřebujeme a jiní ano a mnoho možností, jak užívat stovky věcí, o kterých si myslíme, že už nám neposlouží. Zkusme se vždy zastavit, než něco vyhodíme do odpadu a zamyslet se nad tím, jestli nám to ještě neposlouží. 

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Iveta Pečivová

bloggerka a milovnice přírody

Iveta je maminkou temperamentního syna, který ji změnil život a inspiroval. Věnuje se blogování o přirozeném rodičovství, seberozvoji a udržitelném způsobu života. Vystudovala zdravotní školu, ale celý život tíhne k alternativní medicíně. Najdete u ní články s ekologickým zaměřením, hlavně inspirující rady a tipy jak si udržet domácnost bez odpadu.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Kreativitu nutně potřebujeme restartovat všichni. Podle studie Nasa, vstupují děti do 1. třídy základní školy s 80% kreativity, a když odcházejí v 15 letech zbývá jim tam sotva 15%.
22.3.2017
Hodnocení:

Občas mám dojem, že to, co řekne facebook, vnímá společnost jako svaté a to jediné správné. Nějaké to líbivé motivační moudro nebo hlubokomyslná citace se vždycky najde, když z nudy chvíli po sociální síti šmejdíte. Hromadně pak "lajkujeme", sdílíme a přitakáváme si, jak to původní autor myšlenky bravurně vystihl. V návazných diskuzích si pak vzájemně plamenně kážeme vodu, ale jdeme si dál pít své víno. Obzvláště teď před Vánocemi se roztrhl pytel s masovými stesky nad tím, že se kouzlo českých Vánoc vytrácí. A čím víc takových připomínek vyskakujících na sociálních sítích, tím více máme pocit, že je to pravda. Smutná pravda, kterou na sebe necháme zapůsobit tak moc, až jí uvěříme. Ale? Vše není, jak vypadá…

29.11.2019
Hodnocení:
Petra Nachtmanová bydlí několik let na ostrově Curaçao v Karibiku a pravidelně navštěvuje Českou republiku. V poslední knižní tvorbě se soustředí na humorné romány pro ženy – Hodinová manželka Eva (2015), Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou (2016), Vdaná potvora (2016). Rovněž se věnuje psaní článků o cestování.
25.10.2016
Hodnocení:
Sen o louce a naprosté svobodě. Sen o tom, že létám a mohu si dělat naprosto co chci....
15.8.2016
Hodnocení:

Vyhledávání

O nás

Moto magazínu Gleid: Gleid není jen o kráse, ale také o životě skutečné ženy

Stáhněte si nás do telefonu

Náš Facebook

Náš Instagram