Gleidshop
Hlavní baner

Mýtus 4: Vždyť je to JENOM pes

Kolik lidí slyšíte kolem sebe říkat: „Však je to jen pes.“ Nebo ještě lépe: „Je to jen hloupé zvíře.“ Už když jsem byla malá, tak mi tyto věty nedávaly smysl. Nerozuměla jsem jim, protože jsem to cítila úplně jinak. Měla jsem pocit, že jsem jak z jiné planety, protože nejsem schopná pochopit tak základní věc, jako je rozdíl mezi člověkem a zvířetem. Ať již patříte do skupiny pronášející tato tvrzení nebo do skupiny, která je rezolutně odmítá, pojďme se dnes ukázat, proč tuto větu považuji za mýtus.

pixabay.com

 

Kolik lidí slyšíte kolem sebe říkat: „Však je to jen pes.“ Musím se vám přiznat, že ani teď, když jsem starší, pořád těmto prohlášením nerozumím. Dnes již ale více rozumím tomu, proč jsou tyto mýty používány. Máte to obdobně jak já? Nebo tyto věty používáte? Ať již patříte do skupiny pronášející tato tvrzení nebo do skupiny, která je rezolutně odmítá, pojďme se dnes ukázat, proč tuto větu považuji za nevhodné tvrzení.

Z vlastních zkušeností vím, že člověk pronáší mnoho vět, jejichž obsah slýchal ve škole nebo v dětství. Mnohdy tvrzení přebíráme, aniž bychom se nad nimi zamysleli a hlavně promysleli vlastní stanovisko k řečenému. Procesem své snahy porozumět jsem se dostala úplně na opačný konec.

Když jsem byla ještě na vysoké škole, pronesla jsem před kamarádkou své tvrzení: „Malé dítě je jako pes.“ Bavily jsme se totiž o rodičovství a výchově dětí. Kamarádka nikdy neměla pejska a možná i právě proto ji dost popudila moje myšlenka o tom, že vychovat dítě a psa není velký rozdíl. A když dokážu vychovat psa, tak s dítětem to také zvládnu. Více jsme v rozpravě nepokračovaly. Mohu vám říci, že jsem málem na základě jednoho tvrzení přišla o kamarádku. Každý věcem a tvrzením rozumíme po svém, vycházíme z našeho nastavení, zkušeností, výchovy... Tehdy jsem si ještě moc nedokázala vědomě podložit své tvrzení fakty a kamarádce nastínit, proč to tak cítím. Ono, když se dnes podíváme na spoustu párů, které si pořizují psa ještě před založením rodiny, tak je na mém tvrzení možná i něco pravdy, nemyslíte? Určitě bychom ale také našli spousty důvodů, proč to tak je, ale to by možná bylo spíše na další článek.

Abych zjistila, co je na tvrzení, že "pes je jen zvíře" pravdy, snažila jsem se na to přijít porovnáním. Vždy jsem to cítila úplně jinak a snažila jsem se svůj výzkum podložit fakty. Při svém smýšlení jsem se zaměřila na podstatné znaky pro porovnání psa a člověka. Pár si jich dnes rozebereme. Snad nám to umožní se lépe zorientovat v přístupu k tomuto mýtu.

 

1. Po fyzické stránce

Je pes vybavený kostrou, svaly, pohybovým aparátem, nervy, trávením, dýcháním, tělo je pokryté chlupy. Nemohla jsem kromě toho, že se místo po dvou nohách pohybuje po čtyřech tlapkách, dále přijít na žádný rozdíl. Můžeme oponovat velikostí těla či velikostí a vybaveností jednotlivých orgánů, ale raději bych - v plném respektu ke všem bytostem chodícím po naší planetě a hlavně délce tohoto článku - zůstala při této úvaze v obecnější rovině a nezacházela do detailů. P1:Č1

 

2. Při používání své přirozené výbavy má pes mnohem jemnější smyslové vnímání než my lidé

Slyší x-krát lépe než člověk. Čich jej při žádné příležitosti nezradí a dokonce je tak citlivý, že pes dokáže čichem vyhledávat např. drogy na letištích, výbušniny v prostředí, kam se člověk neodváží ani vkročit nebo dokonce „cítí“ nemoci, takže pomáhá identifikovat i již počáteční stádia nemocí. S našimi lidskými smysly to tedy žádná hitparáda není. Mnohdy ani nepoznáme z vůně buchty, čím je plněná. P2:Č1

 

3. Jak jste na tom s rychlostí vašich reakcí?

Odmalička trénujeme, abychom byli rychlejší v odpovědích, první v mačkání čudlíku, první v uhádnutí hádanky. Mám vyzkoušené, že proti psovi jsme neskutečně pomalí a máme velké zpoždění ve zpracovávání informace. Krásným příkladem ze života je, že když např. chceme pejska pochválit za to, že při vyslovení "sedni" sedl. Než to stihneme vyslovit, tak pejsek již dělá něco úplně jiného. Pro něj jsou časové okamžiky mnohem kratší než ty, na které jsme nastaveni my lidé. Než nám informace z našich myšlenek přejde do reakce a vyslovíme slovo, tak to trvá, proti časovému okamžiku, psa veeeelmi dlouho. To je proces našeho lidského uvědomování si, kterým jsme vybaveni. Proti reakci psa máme značné zpoždění. Když mluvím o značném zpoždění, tak to může být třeba i jenom 3 vteřiny. V psím světě se jedná o možná až setiny vteřiny. Délku našich reakcí lze zlepšit tréninkem a pozorováním. Máte-li přání se zlepšit, napište mi (zivotbezmracku@cloudless-life.com). P3:Č1

 

4. I když jsme jako tvorové v reakcích pomalí, tak máme proti psovi větší a lépe vybavený mozek

Ten, pokud správně používáme, tak vymýšlíme vynálezy, posouváme technologie kupředu, umíme se spoustu věcí naučit, dorozumět se v cizím jazyce, atd. Tímto si pomáháme k existenci a přežití v našem dnešním světě, který se (alespoň v mém cítění velmi) odklání od přírody. Pes potřeboval v přírodě přežít, a proto je vybaven myšlením, které tomu pomáhalo. Vývojem se pes naučil žít s člověkem. Pomineme-li nepříjemné zkušenosti s lidmi, kteří si své problémy vybíjejí na jiných jedincích, nebo své nezvládnuté emoční stavy vkládají do vztahů, tak je pes nyní zvíře, kterému nehrozí vyhubení, nemá přirozené nepřátele, a tudíž může ležet na gauči, dostávat dobroty a je člověku společníkem. Pes není přirozeně vybaven mozkem, který je schopen kombinatorického myšlení, vymýšlení podrazů či záludností.

To, co my lidi dokážeme, je nám ku prospěchu. Mnohdy nevyužíváme dostupnou kapacitu mozku naplno (mám na mysli pouze tu dostupnou část mozku, kterou člověk dokáže využít). Jak moc dokážeme nasměrovat/přesměrovat své myšlení spíše k uznání, úctě a respektu vůči dalšímu jedinci (člověku, dítěti, psovi, ptákovi, atd) než k vymýšlení boje, bojových her a filmů či vyvolávání konfliktů vzájemně mezi sebou? Na to si odpovězme každý sám. Za mě pro porovnání schopností logiky a tvoření dávám člověku 1 bod. P3:Č2

 

5. Co se stane, když nás pes kousne?

Cítíme to a mnohdy to i bolí. Zažíváme negativní pocity bolesti. Co se děje, když někdo zatahá psa za ocas nebo ho udeří? Psova reakce je většinou velmi rychlá a obranná, takže je možné, že třeba nám agresi okamžitě vrátí. Ale na to jsem se neptala. Otázka spočívala v popsání pocitů – pes také cítí bolest (zakňourá, kvíkne, stáhne ocas nebo třeba uteče). Pes cítí bolest, stejně jako my lidé. P4:Č3

 

Tento článek by byl až příliš dlouhý, kdybychom ve výčtu bodů pro srovnání pokračovali dále. Je jich mnoho. Klidně můžete pokračovat sami. Když jsem já pro sebe takto pokračovala, dostala tímto jsem potvrzení, že pes není jenom zvíře, i když je oblečen v kabátě čtyřnohé bytosti. Cítí, myslí a existuje i v těch nejzákladnějších parametrech stejně jako člověk. Pro mě jsou pes a člověk srovnatelné bytosti. Každý máme své schopnosti a své přednosti, kterými můžeme náš svět obohacovat. P=Č

Ze své praxe, kdy se věnujeme partnerství mezi člověkem a psem, to mám také potvrzeno mnoha příklady. Na www.cloudless-life.com najdete některé z nich.

Dnes jsme se věnovali porovnání nadřazenosti druhů, jak je možná ze své pozice vůdce tvorstva vnímáme. Nic není tak jasné, jak se může na první pohled zdát. Je dobré se nad mýty dnešní doby zamyslet a najít si svou vlastní cestu, i třeba k novým a netradičním informacím. U dalšího dílu a mýtu o pejscích se těším na shledanou.

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Ing. Michaela Drábková, Ph.D.

kouč pro komunikaci se psy

Michaela je usměvavý a optimistický člověk. Pokud milujete psy, budou pro vás její články velkým přínosem. Najdete v nich spoustu rad, jak ve vztahu člověk - pes fungovat, aby byly obě strany šťastné a spokojené.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Šok, hrůza, strach, panika, obavy, bolest, lítost, zoufalost, vztek, hysterie, děs, afekt. Co dělá žena v těchto osobních opravdu hlubokých krizových momentech? Nic, zvládne je. Musí. Vždyť je to přece žena. Ta zvládne všechno. Klasika, znáte přece muže. Ti neumí pomoct, když je kovaná žena opravdu potřebuje. Necítí stejně. Jsou to sloni v porcelánu, kteří toho v citlivých ženských komnatách víc udupou, než aby slepovali. Neumí se v ženském světě pohybovat a obzvláště ze slz mají hrůzu. NESMYSL! Tohle jsme si alibisticky zvykly říkat, protože jsme samy preventivně mužům odepřely možnost vídat nás takhle, v těchto nehezkých stavech. Kdo tedy vlastně koho a co nezvládá?

15.7.2019
Hodnocení:
Kdo bude chtít vlastní střechu nad hlavou, musí mít našetřeno.
30.6.2017
Hodnocení:

Výzkumy potvrzují, že tři čtvrtiny populace mužů a žen rádo nakupuje. Pětina z nich je doslova na pochůzkách při pořizování nových věcí závislá.

16.4.2020
Hodnocení:

Jakápak sebehodnota? Vždyť nic neumíte, nejste v ničem skutečně dobrá, všichni jsou dál a výš, vzhledově to také není na titulku časopisů a snad ve všem máte šílené rezervy. Za životem spíš tak pokulháváte. Ba co víc, snažíte se přece ze všech sil, aby ostatní byli spokojení, ale jste smolař, viďte? Nikdo to dostatečně neocení. Vždycky se pro všechny rozpůlíte, ale vyčtou vám, že jste se nerozčtvrtila. Popisuju teď i vaši řeholi? I k vám je svět tak nespravedlivý? A bude hůř! Jděte k zrcadlu a seznamte se s viníkem. To jen vy takto vnímáte sebe samu. A ostatní svádíte k tomu, aby vás tak brali.

6.5.2019
Hodnocení: