Gleidshop
Eshop

Nejčastější přešlapy turistů při návštěvě Itálie!

Čemu se vyvarovat během dovolené v Itálii? Ušetřete si nějaké to faux pas a vyhněte se těmto turistickým prohřeškům, při kterých Italové obrací oči v sloup. Mrkněte na pár tipů nepsané, ale přísně dodržované italské etikety!
Barbora Nehybová

1. V plážové obuvi na pláž! Nikoliv do města!

Pokud si chcete ušetřit nějaké to místo navíc v kufru tím, že si sbalíte pouze plážové žabky na celou dovolenou, pak se ani od pláže nikam jinam nevzdalujte. Na večerní procházku historickým centrem města v plážových žabkách rovnou zapomeňte! I kdybyste si na sebe vzali ty nejkrásnější šaty, ověnčili se korálky či dokonce drahými náhrdelníky, doplnili outfit kabelkou nějaké luxusní značky, pokud vyrazíte do vnitrozemského města v gumových žabkách, můžete jít rovnou v nějakém pytli. Z pohledu Italů totiž celkový výsledek vyjde nastejno. Jako žena bojující s každým centimetrem ve svém kufru při balení na dovolenou naprosto chápu, že se vám nechce tahat s celým vaším botníkem. To ani nemusíte. Stačí si přibalit nějaké lehké elegantní sandálky, plátěnky či botky, ve kterých se vám dobře chodí, a i když třeba nebudou tolik ladit s každým vaším outfitem, věřte mi, že lepší tahle malá nedokonalost, než si vyjít v dlouhých elegantních večerních šatech v kombinaci s plážovými žabkami. Dámy, když už, tak už!

 

2. Plavky vystavujte jen u moře!

Když máte na nohách žabky ve městě, tak obdržíte jen pár jízlivých pohledů od kolemjdoucích. Jestli se ale vydáte do města v plavkách, pak si místo pohledů můžete vysloužit dokonce pokutu! Na veřejných místech se v plavkách pohybovat nesmíte. I kdybyste šli jen na skok pro zmrzlinu, zahalte se alespoň nějakým dlouhým šátkem. A taky dávejte pozor na své mužské protějšky. Pánové nesmí do centra bez trička! Na cizince pochodující jen v kraťasech jsou místní ochránci zákona obzvláště vysazení. Do kostelů a dalších chrámů choďte výhradně se zahalenými rameny, v delší sukni či kalhotách.

 

3. Čas na cappuccino?

Taky jste si všimli, že všichni se nemůžou dočkat do Itálie na nejlepší cappuccino na světě? Přitom by se ale spíš všichni měli těšit na pravé italské espresso, protože Italové si cappuccino téměř vůbec nedopřávají. Můj Ital dokonce prohlásil, že v Česku máme cappuccino mnohem lepší! Tak jak je to s tím lahodným kávovým nápojem? Cappuccino samozřejmě mají v Itálii naprosto všude. Háček ale spočívá v hodině, kdy se cappuccino pije. Opravdu nikdy neuvidíte žádného rodilého Itala, aby si objednal cappuccino po obědě. Nikdy! Káva s mléčnou pěnou se pije zásadně jen v dopoledních hodinách. Většinou tak uvidíte pouze ženy, pánské osazenstvo zůstává u espressa či macchiata. Každý Ital vám totiž řekne, že káva s mlékem nedělá dobře vašemu žaludku a Italové dbají hodně na to, co pošlou do svého těla. Jestli si i tak chcete vychutnat cappuccino v odpoledních či dokonce večerních hodinách, alespoň vás prosím, nedávejte si ho po pizze! Ranili byste tak italské srdce každé obsluhy, která by vám tuhle pekelnou kombinaci musela naservírovat. A na cafè latte pak úplně zapomeňte! Stejně tak na kafe “s sebou” v plastovém kelímku!

 

4. “Stůl pro tři, prosím!”

V baru většinou na stojáka, v kavárně je to jedno, ale v restauraci, tam vždy vyčkejte na obsluhu, která vás usadí! Italové nemají rádi, když se jim turisté trousí mezi stoly a vybírají si nejvhodnější místo, kam se usadí. Vždy proto raději počkejte u vchodu na obsluhu, která vám nabídne stůl odpovídající počtu osob. Rada pro vás: pokud mají zaměstnanci dané restaurace tak moc napilno, že si vašeho příchodu delší dobu vůbec nevšímají, rovnou se otočte a najděte jiný lokál, protože tady byste se jídla možná ani nedočkali.

 

5. Co s chlebem na stole?

Znáte to... celý den na pláži či chození po památkách, žaludek nám v břiše pláče prázdnotou, takže jakmile někde zasedneme a vidíme, že se na všech stolech blýská košík s nakrájeným chlebem, naše ruka si hned automaticky sáhne pro kousek pečiva, i když jsme si ještě ani nestihli objednat pití. Jenže chléb v ošatce není žádný předkrm! Chléb se v Itálii pomalu ulamuje k nějakým chodům a využívá se zejména na vytření hutné omáčky, která vám na talíři zbude po těstovinách. V restauraci byste to sice dělat neměli, ale když mrknete k vedlejším stolům, určitě zrovna nějaké Italy načapáte, jak si pěkně hříšně chlebem vytírají talíř do čista i na veřejnosti. Pokud už nemůžete hlady vydržet, rozbalte si balíček italských tyčinek nazývaných “grissini”. Většinou je najdete na každém stole a je naprosto jedno, jestli sníte všechno nebo nic, protože grissini jsou již zahrnuté v ceně tzv. coperto, tedy něco jako poplatek za servis/prostření stolu, jenž se platí v každé restauraci (většinou v rozmezí 1-4 Euro/osobu).

 

6. Nežádejte kečup!

Pro italskou gastronomii je slovo kečup naprosté tabu. Pokud vám ho vyloženě nedonesou k nějakému jídlu, například k hranolkům, které si cizinci rádi a ve velkém objednávají, věřte, že k tomu Italové mají dobrý důvod. Nebojte se ochutnat tradiční omáčky připravené ze šťavnatých rajčat s vůní bazalky nebo typické ragú! Jestli někdo ví, jak na nezapomenutelný gastronomický zážitek vykouzlený pouze z pěti základních surovin, pak jsou to právě Italové.

 

7. Zdravení jako základ vychování!

Nemusíte se hned učit nový jazyk na každou dovolenou, co vás čeká. Stačí si zapamatovat pár slovíček na pozdrav v tamní řeči, které vám ke slušnosti zcela vystačí, a uvidíte, jak potěšíte místní! Vůbec nikomu nevadí, že už dál nerozumíte, ale na pozdrav se prostě odpovídá! Pokud si italská slovíčka ne a ne zapamatovat, klidně pozdravte v angličtině, němčině či francouzštině. Lepší něco než nic!

 

Buongiorno! = Dobrý den!

Buonasera! = Dobrý večer! (Většinou se říká již po páté hodině odpolední.)

Buonanotte! = Dobrou noc!

Ciao! = Ahoj! (Pokud danou osobu neznáte či pokud vám někdo neřekne Ciao, pak ho neříkejte ani vy a zvolte formální Buongiorno.)

Arrivederci! = Na shledanou!

A domani! = Zítra na shledanou!

Per favore! = Prosím!

Grazie! = Děkuji!

 

Tak teď už víte, jak zvládnout Itálii s noblesou a jak “fare una bella figura” udělat dobrý dojem! A nezapomeňte ještě na jednu důležitou věc – na kvalitní parfém! Italové milují vůně!

 

Buona vacanza!

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Barbora Nehybová

život po italsku

Barbora Nehybová žije v Itálii, zemi výborného jídla, vína, různých pochoutek... V zemi, kde ženy milují módu a muži nejdou pro kompliment daleko. Jak se říká: jiný kraj, jiný mrav. Proto v jejích článcích najdete vtipné historky, srovnání Čechů a Italů, módu, ale i tipy na skvělá jídla.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Adventní čas máme tu a vánoční trhy jsou nedílnou součástí. Je dost možné, že už jste navštívili nějaké místní vánoční trhy, ale co se třeba vyjet podívat na trhy do zahraničí?

12.12.2018
Hodnocení:
Motivace dětí - jak pomoci dětem správně se učit a opakovat si učivo?
2.5.2017
Hodnocení:

Po zásnubách nastávají chvíle plné očekávání, ale taky plánování. Někde mezi hledáním vhodného místa pro vaše ano, sepisováním seznamu hostů a laděním všech dekorací přijde řada také na pravděpodobně nejdůležitější šperk ve vašem životě, snubní prsten.

11.6.2020
Hodnocení:
Vlastníte dům či byt? A napadla vás už někdy otázka, zda je nutné si svůj majetek pojistit? Možná vám právě tento článek pomůže se rozhodnout.
30.4.2016
Hodnocení:

Vyhledávání

O nás

Moto magazínu Gleid: Gleid není jen o kráse, ale také o životě skutečné ženy

Stáhněte si nás do telefonu

Náš Facebook

Náš Instagram