Gleidshop
Hlavní baner

Se starými smlouvami můžete přijít o desítky tisíc ročně! Pozor na 8 nejčastějších chyb!

Většina lidí někdy v minulosti nějakou smlouvu uzavřela, ale jen málokdo řeší, zda smlouva je dnes aktuální. Před deseti lety to možná byla nejlepší smlouva na trhu, ale za deset let se trh i smlouvy hodně změnily.

 

Stejně tak je to s finančními smlouvami, ať už pojistnými či spořícími.

Podívejme se, jaké skvosty smluv skrývali v šuplíku mladí manželé Pepa a Zuzka.

Kdysi si je sjednali a doufali, že když se něco stane jsou přece pojištěni. Díky tomu, že smlouvy neaktualizovali vyskytlo se pár chyb. Pojdmě se podívat na 8 nejčastějších.

Zuzka je již dva roky na mateřské dovolené, ve své úrazové pojistce si platí různá připojištění a mezi nimi i pracovní neschopnost.

 

Chyba první

V době mateřské dovolené, pokud žena není zaměstnána na hlavní pracovní činnost, se z pojistky nebude plnit, tudíž je vhodné na dobu mateřské dovolené připojištění ze smlouvy odstranit.

Pepovi platili pojistnou smlouvu rodiče, když se však oženil, dali mu ji jen se slovy, ať jí platí dál. Pepa dnes pracuje jako řidič vysokozdvižného vozíku. Ve smlouvě má nastavené pojistné částky, které před deseti lety nastavili rodiče v době, kdy byl ještě student.

 

Chyba číslo dvě 

Pepa je již dnes pracující, nikoliv student. Nenahlášení této změny by mělo za následek buď neplnění ze strany pojištovny nebo krácení. Zároveň pojistné částky byly nastaveny tak, že Pepa je student závislý na rodičích, nikoliv pracující otec dvou dětí.

Pepa se Zuzkou zdědili po prarodičích rodinný domek, který si zrekonstruovali hypotékou ve výši 1 mil. Kč. Banka jim rovněž dům pojistila na výši hypotéky tedy na 1 mil. Kč.

 

Chyba číslo tři 

Bance sice stačí pojistná smlouva na 1 mil. Kč, která jí pokryje dluh na hypotéce v případě třeba požáru. Skutečná hodnota nemovitosti je však 2,5 mil. Kč, tudíž kdyby došlo k pojistné události na nemovitosti, bylo by značně kráceno pojištění, či by mohlo být i zamítnuto.

 

Chyba číslo čtyři  

Protože Pepa se Zuzkou domek zhruba rok rekonstruovali, říkali si, že pojištění domácnosti udělají až se nastěhují. To však doposud neudělali a nemají pojištěno vybavení domácnosti.

Zhruba před rokem si pořídili štěně německého ovčáka, protože pes byl hravé štěně jednoho dne se zaběhl na sousedovic zahrady a ohryzal filtraci k bazénu. Škoda byla přes 10 tis.korun.

 

Chyba číslo pět 

Pepa se Zuzkou si sice pojistili pejska na veterinární výlohy, ale zapomněli na pojištění občanské odpovědnosti či odpovědnosti z držby psa, a tak škodu museli uhradit ze svého.

Před pěti lety si koupili 2 roky starou škodu fabii za 250 tis. Kč. Mají sjednané havarijní pojištění a povinné ručení.

 

Chyba číslo šest 

Hodnota sedmileté fábie už není 200 tis. Kč, a tak by bylo vhodné upravit havarijní pojištění na částku odpovídají aktuální hodnotě vozu, což už nyní asi nebude 200 tis. Kč

Ze setrvačnosti mají Pepa i Zuzka běžné účty, které si založili, když nastoupili do prvního zaměstnání. Při pohledu na výpis bylo jasné, že platí za papírové výpisy i za zavedení účtu nemalé poplatky.

 

Chyba číslo sedm 

Bankovní poplatky na bežných účtech není dnes nutnost platit, většina kvalitních účtů je bezpoplatkových.

Pepa má sjednáno pojištění odpovědnosti  za škodu způsobenou zaměstnavateli. Jeho hrubý příjem je 25 tis. Ze zákona po něm zaměstnavatel může chtít 4,5 násobek hrubé mzdy. Tj. 112.500 Kč.

 

Chyba číslo osm 

Pepa má nastavenou pojistnou částku 80 tis. Kč. Kdyby tedy způsobil velkou škodu a zaměstnavatel požadoval úhradu plné částky, musel by Pepa vytáhnout 32.500 Kč ze svého.

 

A to je jen pár chyb, které měli ve smlouvách Pepa a Zuzka, ve skutečnosti to může být i horší. A tak, jak pravidelně jezdíme na servis s autem či chodíme na prevenci k lékaři, měli bychom dělat i každý rok kontrolu našich smluv, vše se pořád mění a není nic horšího než používat v moderní době zastaralé produkty.

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Mgr. Ing. Jana Krepindlová, €FA™

finanční poradce

Jana je finanční poradkyně na svém místě, neustále se vzdělává a v jejích článcích tak najdete praktické rady ze světa financí i práva.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Hodně mladých lidí se řídí heslem, žiju teď a teď si chci užívat života. Když však vezmeme plat 15 tis. Kč měsíčně za 10 let? Tak je to 1.800.000 Kč vydělaných peněz.
30.4.2016
Hodnocení:

Máte nedostatek času na to běhat po obchodech a shánět dárky pro své blízké? Chybí vám inspirace, ale rádi byste dali něco originálního, co dotyčného potěší? Čtěte dál, protože z našich tipů si určitě vyberete!

11.12.2018
Hodnocení:

Velikonoce nebo také svátky jara. S velikonočními prázdninami a státním svátkem to máme pět dnů volna v kuse. Pojďte tento krásný čas využít s dětmi, rodinou a přáteli. Ve svém článku jsme pro vás připravila několik typických tradičních zvyků, na které byste neměli zapomenout. Máte rádi Velikonoce? Jak na ně vzpomínáte? Myslím, že většina dětí miluje zvyky, tradice a pravidelnost jim dává do života řád. Který rodič by si nepřál, aby děti vzpomínaly na krásné zážitky a chtěly je zase předávat dál. Je přece krásné, když třeba čtyři generace po sobě dodržují stejné zvyky.

18.4.2019
Hodnocení:

Takzvané homolky, chlebíčky, pagáčky nebo cigánské tvarůžky. Je neskutečné, že takto nazýváme jednu rostlinu. Netušíte, o čem mluvím? Stačí se vrátit zpět do dětství. Představím vám neuvěřitelnou dobrotu s úžasnymi účinky na náš organismus.

9.5.2020
Hodnocení: