Gleidshop
Eshop

Výborné jídlo, víno, cukrovinky - akce květen 2018

Konečně krásné počasí a další pestré víkendy plné vyžití před námi. Čeká nás zpěv, knihy, dobré jídlo, cukrovinky, víno nebo dobré pivo!
pixabay.com

 

Svět knihy

Výstaviště Praha Holešovice, Praha

 

Že jen hudba a film mají své festivaly? Vůbec ne! I knihy si zaslouží svou pozornost. Té se jim dostane na 24. ročníku festivalu a veletrhu Svět knihy v Praze v období od 10. 5. do 13. 5. 2018. Co se týká tématu festivalu, tentokrát se zaměří hlavně na Komiks a Převratné 20. století. A jak už to v případě akce Svět knihy bývá, představí literaturu a pohostí představitele určité země. Letos bude vítat Izrael. Hlavním programem bude především prezentace, setkání a diskuze s autory izraelské literatury. Praha bude mít tu čest hostit jména jako David Grossmann, držitel Man Bookerovy ceny za rok 2017, Asaf Gavron, zástupce nastupující generace, Dror Mišani, představitel kriminálního žánru.

O čem všem se bude diskutovat? To si běžte zjistit na letošní 24. ročník veletrhu Svět knihy v Praze, kde se možná i překvapivě dozvíte, že Izrael a Česká republika toho mají více společného, než jste si doposud mysleli.

 

 

Valtické vinné trhy 2018

Valtice

 

O kolikátý se jedná ročník, nebo jak dlouholetou tradici nesou Valtice v pořádání vinných trhů, asi ani nemá cenu zmiňovat. Jen pro představu první ročník prestižní vinařské soutěže se konal už v roce 1967 a vinné trhy jsou známy už z konce 19. století. Ocenění, jaké mohou vinaři získat, se nazývá pohár Champion Valtických vinných trhů, což je velice uznávaná cena a každý, kdo se vínu věnuje a miluje jej, ji chce získat. Proto nejsou valtické trhy pouze obyčejnými trhy, ale jedná se o vinařské soutěže v několika kategoriích. Pokud jste také milovníci vína, nebo jste se nikdy neocitli na Moravě ve sklípku, toto pro vás bude velice příjemný start a změna.

Těšit se na ně můžete o víkendu 11. 5. - 12. 5. 2018.

 

 

Prague Candy Festival 2018

Pragovka, Praha

 

Teda přiznám se bez mučení, že sama si nedokážu představit, jak takový festival cukrovinek může vypadat a hlavně, kdo to může zvládnout na celé odpoledne a ještě třeba dva dny za sebou. Ale rozhodně bych se o tom ráda přesvědčila na vlastní oči o víkendu od 12. 5. do 13. 5. 2018 v Pragovce v Praze. Bavíme se o třetím ročníku unikátní akce pro milovníky sladkostí všeho druhu a ve všech podobách. Ovšem nemyslete si, že dostanete do ruky nějaký kus čokolády, dortu nebo bonbón a jdete domů. Takovou škálu čokolád, dortů, cupcaků, makronek, bonbónů, pralinek, muffinů, raw dezertů, sušenek, ovoce, ovocných džusů, zmrzlin, sladkých nápojů, káv a mnoho dalšího, jste ještě neviděli. A co víc! Nejen slast pro oči a jazyk bude festival nabízet, ale také ukázku výroby, soutěže o sladké ceny a originální výstavy těch nejlepších produktů. Představte si, jak pestrý program se pro vás chystá, jak barevné místo to bude. Budete si připadat jako Karlík v továrně na čokoládu a zároveň jako Alenka v říši divů. A jako bonus, všechno zboží bude prodáváno za symbolickou festivalovou měnu - kendík. Jeden kendík bude odpovídat 20 Kč a již při zakoupení vstupenky budete mít v ceně 10 kendíků, které si budete moci kdykoliv dobíjet. Nevím, jak vám, ale mě to láká čím dál tím víc.

 

 

Ochutnej Česko

Hrad Veveří, Jihomoravský kraj

 

Další víkend bude ryze český. Také proč ne. Toho světového a neobvyklého si užijeme spoustu pár dní před, ale po takových vínech a cukrovinkách, by to chtělo pořádné české pivo a české jídlo, které nám ty chuťové buňky zase dorovnají. A proto si myslím, že za zmínku jistě stojí hrad Veveří, který v sobotu 19. 5. 2018 nabídne ochutnávku tradičních českých jídel, degustaci vín, ale pozor, také workshopy, na kterých se můžete leccos naučit. Především přípravu tradičních receptů a dokonce dostanete tipy, na jaká zajímavá místa se podívat po České republice. Ne vždy je dovolená u moře ta nejlepší. Zkusme také poznat tu naši malou zemičku. Možná budete udiveni, kolik krásných koutů skrývá.

 

 

Fresh Festival Plzeň 2018

OC Plaza, Plzeň

 

U toho jídla ještě chvíli zůstaneme, ale nezůstaneme pouze u Prahy a Moravy. Své místo v pořádání kulturních akcí má bezpochyby také Plzeň. Letos opět organizuje Fresh Festival, kde nebude nouze o gastronomické zážitky a slavné osobnosti. Já sama jsem tento festival navštívila již několikrát a přiznávám se, že jsem byla překvapená, co nového člověk může ochutnat. A říkám, že je toho mnoho. Od tradičních jídel, přes exotická, po pavouky a kobylky a sladkosti. Představí se nám top restaurace z regionu s jejich neotřelými recepty, nebudou chybět ani workshopy a kuchařská show v čele se Zdeňkem Pohlreichem. Pokud jste již slyšeli o této akci, ale nenavštívili ji, opět přišla možnost, kdy to můžete napravit, a to o víkendu 19. 5. a 20. 5. 2018 v Plzni.

 

Český pivní festival 2018

Letná, Praha

 

Tento festival je, můžeme říct, takový bonus na závěr. Bonus z toho důvodu, že se koná již od 10. 5. a končí až 26. 5. 2018. Což znamená, že vydat se na něj můžete od tohoto víkendu vlastně kdykoliv budete mít čas a chuť. Zmiňuji ho proto, že nám krásně zapadá do dnešní atmosféry plné různorodých chutí. Co k Čechům patří více než konzumace a výroba dobrého piva? Chuť piva z mikro, mini a středně velkých pivovarů můžete přijít ocenit na Letnou kdykoliv od 10. 5. do 26. 5. 2018. Pivo bude čepováno výhradně do skla a otestujete chutě pivovarů, které si své místo na trhu teprve hledají. 

 

Já myslím, že dobré jídlo, pití a dobrá kniha nikdy neomrzí, a v tomto směru je stále co nového se učit a zjišťovat. Každá akce nabízí své a každá nám opět ukáže něco nového. Pokud jste stejní milovníci kvalitního jídla a pití a nejde vám pouze jen o konzumaci, ale i o potěšení všech smyslů, určitě neváhejte a navštivte tyto akce.

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Radka Dobešová

kultura a zážitky

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Jakápak sebehodnota? Vždyť nic neumíte, nejste v ničem skutečně dobrá, všichni jsou dál a výš, vzhledově to také není na titulku časopisů a snad ve všem máte šílené rezervy. Za životem spíš tak pokulháváte. Ba co víc, snažíte se přece ze všech sil, aby ostatní byli spokojení, ale jste smolař, viďte? Nikdo to dostatečně neocení. Vždycky se pro všechny rozpůlíte, ale vyčtou vám, že jste se nerozčtvrtila. Popisuju teď i vaši řeholi? I k vám je svět tak nespravedlivý? A bude hůř! Jděte k zrcadlu a seznamte se s viníkem. To jen vy takto vnímáte sebe samu. A ostatní svádíte k tomu, aby vás tak brali.

6.5.2019
Hodnocení:
Milovníky starých amerických automobilů jistě zaujme Nová Bystřice. Obec s 3 306 obyvateli leží nedaleko Jindřichova Hradce v jižních Čechách. Proč zrovna Nová Bystřice láká fandy vozidel minulého století? Před pár lety zde totiž vyrostl areál, kde se nachází muzeum převážně amerických veteránů.
12.9.2017
Hodnocení:

Před pár dny jsem procházela podzimním městem a nasávala všechny vůně, které toto okouzlující období nabízí. S (ne)vůněmi však souvisel i hlasitý rozhovor, kterého jsem byla diskrétním svědkem (opravdu diskrétním, žádné natažené ucho směrem k diskutérkám, nebo odposlouchávací zařízení). A rovnou dvakrát! Nejdřív při čekání na kávu v kavárně a hned vzápětí na autobusové zastávce. Jako milovnici parfémů mě tyto postřehy úplně nepotěšily, ale proti gustu… samozřejmě. Jenže? Žen, které dobrovolně odkládají parfém a vsází na přirozenou vůni, je čím dál víc. Opravdu nakonec z dámských kabelek vymizí líbivé flakóny s podmanivou náplní?

6.11.2018
Hodnocení:

Biofilie není název nemoci, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale hypotéza Edwarda O. Wilsona, známá už přes 30 let. Hovoří o geneticky zakódované potřebě člověka permanentně se spojovat s přírodou a jinými formami života. Někteří současní rodiče a děti moderního světa se rozhodli tento gen zřejmě přepsat.

30.4.2019
Hodnocení: