Gleidshop
Eshop

Jak správně v partnerství komunikovat, aby vám vydržela pohoda ve vztahu i po x letech soužití?

Pokud chcete zdravý vztah, měli byste v něm pro oba dva zachovat určitou míru svobody a navzájem si poskytnout prostor a čas jen pro sebe. Bude se vám doma lépe dýchat.

pixabay.com

 

Na začátku známosti nás zavalí touha strávit se svým miláčkem každou minutu života. Vzájemně se poznáváme a každý den objevujeme nové důvody ,proč ho milovat ještě více'. Týdny ubíhají a přes výhrady, které ke své drahé polovičce cítíme, se rozhodneme pro společné soužití.

Domluvíme se, kde budeme bydlet, jak si rozdělíme domácí práce a povinnosti, jak budeme hospodařit s penězi, kam jezdit na dovolenou, kolik dětí si pořídíme a …

 

 

No, schválně! Kolik z vás, když jste vstupovali do oficiálního nebo neoficiálního trvalého svazku, bylo tak prozíravých, že jste si prodiskutovali, jak naložíte s volným časem a domluvili jste se?

Typický muž v tom má jasno. Období namlouvání skončilo, na záda si naložil náklad nepříjemné odpovědnosti, řeč je vyčerpána na několik let dopředu a nic nebrání tomu, věnovat se zase sám sobě. Rád bude někdy trávit svůj čas s milovanou ženou, ale se stejnou vervou bude vyhledávat své kamarády a věnovat se svému hobby. Tomu, které vyplňovalo jeho dosavadní svobodný život anebo úplně novému.

Typická žena v tom má také jasno. Chce dobu zamilovanosti prodloužit, co to půjde. Povinnosti doufá rozdělit pěkně půl na půl, hlavně aby zbylo spoustu času na popovídání. Převážnou část volného času bude trávit se svým milovaným mužem, tak jako doposud. Ráda si někdy odskočí za svými kamarádkami a určitě nezapomene ani na svou zálibu.

 

 

Cítíte tu rozdílnost představ? A to ještě nic není! Pořádná mela nastane v okamžiku, kdy přijde do života dítě a možná ještě druhé nebo třetí.

Muž stále nehodlá na trávení volna nic moc měnit. Své potomky miluje a rád se jim věnuje. Jaký čas tomu obětuje? Ten, co má pro kamarády a svůj koníček? Ne, ne. Ten společný s milovanou polovičkou.

Žena nasedne na kolotoč povinností a slova volný čas vypustí ze svého slovníku. Kamarádky? Možná jednou za čas. Koníček? Toho se klidně vzdá za dobu strávenou se svým miláčkem. Toho se ale jen tak nedočká.

 

 

Myslíte si, že tím to končí? Že si oba dva tak nějak zvyknou a smíří se s celou situací? Co vás nemá! Ještě zatím pořádně nešlo do tuhého!

Nic ženu tak spolehlivě nevytočí, než pohled na příjemně naladěného partnera, který odchází za svými zájmy a na ni čeká kopec nevyžehleného prádla a domácí úkol jejich dítěte. Pocit nespravedlnosti jí sevře útroby a zklamání z toho, že zatímco při sportu, na rybách, u aut nebo motorek, při kulečníku, v dílně a na pivě stráví muž klidně pár hodin, ale nenajde si čas ani na půlhodinovou procházku s ní, jí spolehlivě vžene slzy do očí. Ty se postupem času přetaví do vzteku a ten musí ven.

A tak tu máme ženu věčně nasupenou, vyčítající čas a utracené peníze, ženu významně mlčící nebo stále se slzami na krajíčku, ženu pomstychtivou (ve svých očích spravedlivou), která tráví mimo domácnost co nejvíce času (ne že by tak moc chtěla, ale aby mu ukázala, jaké to je) a ženu zakazující.

Muž se v takovém vztahu podřídí (pro klid domova), ale pěkně si zvýší hladinku odporu či nenávisti ke své partnerce. A ta může na všechny svoje záliby a kamarádky zapomenout. Nebo je tu druhá možnost, že se změní v bojovníka za svá práva a doma se bude štěkat, hádat a po čase i vymýšlet a lhát.

Abychom byli spravedliví, výzkumy partnerských vztahů jasně dokazují, že vše může probíhat i v opačném gardu.

 

Žena si nenechá svou zálibu vzít ani při svém enormním zatížení. Vždycky si to zorganizuje tak, že si čas pro své kamarádky a koníček najde. Problém doma nastává, když se to opakuje často nebo vícekrát než u muže.

Ten začne mít nejdříve připomínky k chodu domácnosti a později do svých výčitek zahrne i starost o děti. Ač vše běží jak má, nešetří s kritikou a začíná zpochybňovat ženu i vztah. Objeví se první sabotáže domluv a jsou dávány za vzor ženy jiné (nejčastěji vlastní matka). Pokud partnerka nereaguje, pomstí se tak, že se doma vyskytuje co nejméně nebo začne zakazovat.

Ženě se neskutečně zprotiví, ale málokterá ty tlaky vydrží. Mnohem častěji všeho zanechá a pro klid domova rezignuje na svůj způsob trávení volného času.

Když americký profesor Terri Orbuch zpracoval výsledky svého 25 letého výzkumu partnerských vztahů, zjistil mimo jiné, že třetina mužů a žen si po důkladné domluvě, která se pružně aktualizuje v případě změny, užívá svého hobby a přátel bez jakýchkoliv negativních pocitů. A ještě si to navzájem přeje! Třetina párů je bez dohody a pravidelně se zmítá od pohody až po nenávist. No a poslední třetina, také bez vzájemného dojednání, nemůže díky svému partnerovi mít koníček žádný.

 

 

Do jaké skupiny patříte vy?

Jestli do té první, gratuluji. Jste ve společnosti rozumných a poučených lidí, kteří si uvědomili, jak je důležité se konkrétně dohovořit právě v otázce trávení volného času. Pokud se zařadíte do těch dvou zbývajících, nezbývá, než tento problém doma otevřít a najít zlatou střední cestu. Protože vztah bez kompromisů není vůbec žádný vztah. Tak ho HLEDEJTE a hlavně SPOLU MLUVTE!

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Šárka Kocurková

učitelka s velkým srdcem, biolog

Šárka miluje svou rodinu, rodné Valašsko a skutečný život. Dýchá pro svou učitelskou profesi, která v ní probudila zájem o psychologii a sociologii. Najdete u ní články o lidských vztazích, plné humorných situací a rad, které jsou určeny přímo pro ženy, i témata odborná, která se snaží populární formou zpřístupnit našim čtenářkám.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Všichni k životu potřebujeme naději. Idealismus nám pomáhá překonávat každodenní realitu, mnohdy tvrdou až k nevydržení. A Hollywood tu naději prodává.

27.8.2017
Hodnocení:
Na základě minulého dílu dnes již víte, co nám přináší umění být v jednotě. Pokud jsme ochotni a schopni se dopracovat k vnitřní jednotě, tak si velmi ulehčíme další komunikaci v partnerství. A to nejen se psy. V tomto díle najdete skutečný příběh, který je důkazem krásné spolupráce člověka a psa.
20.12.2017
Hodnocení:
Následujících 14 budeme opět pokrčovat v letních hudebních festivalech, ale co si budeme povídat, těch je tolik, že bohužel není možné představit vám je všechny. Zde je můj výběr:
20.7.2018
Hodnocení:

Velikonoce nebo také svátky jara. S velikonočními prázdninami a státním svátkem to máme pět dnů volna v kuse. Pojďte tento krásný čas využít s dětmi, rodinou a přáteli. Ve svém článku jsme pro vás připravila několik typických tradičních zvyků, na které byste neměli zapomenout. Máte rádi Velikonoce? Jak na ně vzpomínáte? Myslím, že většina dětí miluje zvyky, tradice a pravidelnost jim dává do života řád. Který rodič by si nepřál, aby děti vzpomínaly na krásné zážitky a chtěly je zase předávat dál. Je přece krásné, když třeba čtyři generace po sobě dodržují stejné zvyky.

18.4.2019
Hodnocení: