Gleidshop
Hlavní baner

Kniha, která stojí za to? Básnická sbírka Jana Těsnohlídka ml. Hlavně zachraň sebe

Básnická sbírka Jana Těsnohlídka s vše vypovídajícím názvem Hlavně zachraň sebe je upřímnou výpovědí o životě v kruhu nacházených a poztrácených lásek. S její tematikou i jasným stylem bez příkras se jistě ztotožní nejen mladá generace. Navíc se v ní najde i pár básní jako stvořených pro (každé) léto.
JT´s nakladatelství

Těsnohlídkova básnická sbírka Hlavně zachraň sebe – zpola ztracené naděje pomačkaných duší

 

Básnický styl Jana Těsnohlídka ml. je známý svou úderností, rytmikou, refrény – svou četbou jakoby na pokračování, která způsobuje gradaci a nečekané vyústění. Jeho sbírka Hlavně zachraň sebe je vlastně plná vcelku všedních témat, která jsou ale podaná poeticky velice neotřelým způsobem. Ten pravý úderný styl však získávají až při živé recitaci samotného autora.

Tematikou této básnické sbírky jsou zejména znovu oživené naděje, které přicházejí s novými láskami, aby pak zase po pár krásných okamžicích mohly smutně pohasnout. Z Těsnohlídkových básní je cítit nešťastná láska, odcizení, bolavá nostalgie, krutá realita, věčné míjení, marnost života, sevření v koloběhu cest z práce a do práce, ale také touha po štěstí, pochopení a po krásných slovech.

Autor se na stránkách této útlé, ale pocitově i umělecky silné knížky vypisuje ze života v kruhu, který po sobě zanechává pomačkanou duši, sílící beznaděj, ale taky zatraceně dobrou poezii. Zaznívají z ní doteky cizích měst a lidí, vzpomínky na věčně otevřené rány, pozabíjené a neustále oživované naděje, sny a ideály.

Hlavně zachraň sebe je sbírkou plnou trýznivých pocitů přetavených do krásných básní. Je nadějí pro všechny, kteří by už rádi našli své „spolu" a „napořád".

 

MŮŽEŠ COKOLIV

 

můžeš vylízt na horu

můžeš

se nahoře na hoře vyfotit

 

můžeš vidět města

muzea

          obrazy

          sochy

můžeš vidět parky a

baráky

          tak starý

          tak velký

 

můžeš

jet k moři

můžeš plavat v moři

            opalovat se na pláži

                     usmívat se

 

můžeš jet domů

obejmout mámu

dát kytky na hroby

vzpomínat

-

-

-

když na to ušetříš

 

můžeš cokoliv

 

ve svejch dvaceti

třiceti

dnech dovolený

 

a o víkendech

 

 

POSLEDNÍ KYTKY PRO MILANA KOZELKU

 

lidi v tramvaji si povídaj

vedro na chcípnutí

lidi v tramvaji se potěj

 

čtyři tužkový baterky

do foťáku

na dovolenou –

 

odletíme k moři –

čtrnáct dní který

budou fajn

budou odměnou za

           rok stresu v práci

-

-

-

roky se nasčítaj

roky přibejvaj

 

lidi si povídaj v tramvaji a

někdo teď leží v nemocnici tak

            jsme vyhráli když

se můžem hádat o to

jakej opalovací krém bude

            lepší koupit a kolik - -

 

kolik dovolenejch nám

            ještě asi zbejvá než

budeme ležet v nemocniční posteli

nevidomý

neslyšící

se posírat

-

-

-

kolik dovolenejch ještě asi zbejvá než

            se to stane našim rodičům

sourozencům

nejlepším přátelům - -

 

kolikrát poneseme do nemocnice

poslední kytky a

kolikrát budeme na dovolený v době kdy

bysme měli bejt v nemocnici a

držet za ruku ty který

by to pro nás

určitě 

          taky

 

                  udělali

 

 

SAMI

nakonec jsme

            všichni sami –

 

někdo přijde

někdo odejde

někdo něco řekne

někdo něco slíbí - -

 

nakonec

 

jsme všichni sami –

 

šeptám

 

ležíme v posteli

jakoby

 

spolu

 

Díky svým tématům se sbírka Hlavně zachraň sebe hodí zejména pro mladou generaci, která je s tvorbou Jana Těsnohlídka ml. už dobře obeznámena. Své zastánce si ale čím dál více nalézá i v o něco starším publiku. Její stěžejní téma je nadčasové a jazyk jasně srozumitelný a úderný, proto se hodí i pro ty, kteří poezii sledují jen okrajově. Ačkoliv výpověď této básnické sbírky působí značně pesimisticky, najdou se v ní i záblesky štěstí, kvůli kterým ještě pořád stojí za to žít...

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Mgr. Jarmila Flaková

literární redaktorka

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Kolik lidí slyšíte kolem sebe říkat: „Však je to jen pes.“ Nebo ještě lépe: „Je to jen hloupé zvíře.“ Už když jsem byla malá, tak mi tyto věty nedávaly smysl. Nerozuměla jsem jim, protože jsem to cítila úplně jinak. Měla jsem pocit, že jsem jak z jiné planety, protože nejsem schopná pochopit tak základní věc, jako je rozdíl mezi člověkem a zvířetem. Ať již patříte do skupiny pronášející tato tvrzení nebo do skupiny, která je rezolutně odmítá, pojďme se dnes ukázat, proč tuto větu považuji za mýtus.

30.8.2018
Hodnocení:

Také jste pod vlivem médií, módního, kosmetického a farmaceutického průmyslu, plastické chirurgie a klinické estetické medicíny, různých poradců a rádců, kteří udávají hlavní trendy ženské krásy? Nebo to vůbec neřešíte a jste svá?

12.2.2018
Hodnocení:
Mnoho lidí, se kterými se setkávám na individuálních setkáních, mi říká, že se psem od půl roku šli trénovat na cvičák. Záměrem bylo, že se pes naučí povely základní poslušnosti a bude lépe poslouchat. Někteří popisují pozitivní, někteří i velmi negativní zkušenosti.
14.6.2018
Hodnocení:

Určitě už jste slyšeli o zero waste. Snížení produkce odpadu je v dnešní situaci více než žádoucí. Když se zaměříte na to, kolik ho vyprodukuje vaše rodina za jediný den, je to k zamyšlení. Zkuste pár těchto tipů zařadit do svého běžného života.

21.9.2018
Hodnocení: