Gleidshop
Hlavní baner

Farmakologické ukončení těhotenství

Ukončení těhotenství je ožehavé téma. Vzhledem velkému k množství dotazů, právě ohledně ukončení těhotenství, nám paní Mgr. Alena Valová napsala tento článek.
pixabay.com

 

„Jste těhotná." říká gynekolog...

 

„Ach, to snad ne, to nebylo v plánu!reaguje žena.

 

I toto sdělení jsme některá z nás mohla zažít. Směsice pocitů a všehochuť emocí nás pohltí. Co si nyní počít? Co mám dělat?

 

V naší společnosti ve 21. století dle statistik enormně přibývá párů, kde se nedaří početí děťátka. Důvody jsou různé, od civilizačních počínaje po medicínské konče. Tudíž se narození miminka jeví, a opravdu i je, velká radost a zázrak, neboť stále přetrvává jako klasický tradiční model úplné rodiny s funkčním a pravým smyslem. I rodina jako instituce prodělává velkou renesanci. Do popředí se dostává formální svazek uzavřený tradičním i úředním postupem, a to nejen coby statistická veličina, ale opravdový smysl funkce rodiny se vrací zpět ke kořenům. Pro sociology a demografy je dnešní pojetí rodiny v krizi, proto nesmírně vítají tuto renesanci a velmi kladně hodnotí měnící se směr vývoje k pravým kořenům.

 

K rodině nevyhnutelně patří i plánování dětí a kariéry. O tomto tématu jsem se již jednou před časem rozepsala, a to celkem rozvitě. S tímto úzce souvisí i výchova dětí ve škole, etické a mravní ohledy mladistvých, výchova k rodičovství, již od útlého věku se každé dítě má možnost seznámit prostřednictvím školských zařízení a výchovy v rodině s citlivým tématem, jako je otěhotnění, zodpovědnost, antikoncepce, výchova k rodičovství, plánování studia a rodiny atd. Vše vždy pod bedlivým dohledem odborníka, pedagoga, ale i knih, médií, vrstevníků, známých nebo internetu.

Je potřeba se nevyhýbat žádnému z témat, vědomě to neoddalovat, nebagatelizovat, poučovat s citem a porozuměním, které snadno pochopí i naše děti a mládež.

 

Je to preventivní opatření, těch může být dost a dost. Přesto se nám v životě nevyhnou a stávají skutečnosti, kterým se nezabrání, byť prevence na nás číhá na každém rohu. Ať uděláme cokoliv, potkáme se tváří v tvář zklamání, stresu, smutku, nemoci, zkrátka někdy v životě musíme řešit takové negativní skutečnosti, i to je život, byť chceme jen to kladné a pozitivní. Ovšem nebýt „špatných" zkušeností, neumíme si vážit „dobrých" věcí, řečeno filozoficky.

 

Právě tady bych chtěla mluvit o neplánovaném otěhotnění, byť je dnes těhotenství bráno jako zázrak, jsou i situace, kdy tento dobře míněný zázrak naopak přinese zklamání, pláč, změny, řadu reakcí a nedorozumění, jak vzniklou situaci řešit. Možností je samozřejmě více, nejdůležitější je ujasnit si, zda těhotenství bude řešeno narozením či nikoliv. To je v podstatě zásadní krok, kdy se pak cesty rozdělují.

 

Známe či máme povědomí například o babyboxech, které jsou součástí nemocnic. Zakladatel pan Ludvík Hess dobře mínil řešit situaci těhotných žen, které otěhotní a nemohou se z jakýchkoliv důvodů starat o dítě. Babyboxy mají své příznivce i odpůrce, mám v plánu o babyboxech jednou napsat mnohem více.

 

Někdy ovšem dochází k situaci, kdy je třeba přijmout rozhodnutí, které si každá žena nejraději uchovává sama pro sebe, a to je umělé ukončení těhotenství.
Je to psychologický proces, který je náročný a nelze nic paušalizovat ani kritizovat, za svá rozhodnutí bereme zodpovědnost a je třeba ctít svobodu a soukromí každého z nás. Všechno má své důvody, rozhodnut se si vyžaduje velkou odvahu a my ženy jsme velké hrdinky. Možností se dnes nabízí opravdu mnoho, od invazivních metod po neinvazivní, je to čistě lékařská záležitost a záležitost domluvy.

 

I přesto bych se ráda zmínila o jedné metodě ukončení  těhotenství, a sice tzv. farmakologické  ukončení  těhotenství,  která je již ve světě známa řadu let. V západní Evropě / Francie / je známa od roku 1998.  Je to metoda (do dnešních dnů „vypilovaná téměř k dokonalosti") podání tabletek s určitou dávkou hormonů, v přesně stanovém časovém harmonogramu, které navodí ukončení těhotenství v podobě krvácení. To se velmi podobá menstruačnímu krvácení, může být silnější, delší, nebo také ne, je to individuální. Tato metoda prošla mnoha testy a vývojem, na americkém kontinentě jsou až tak daleko, že lze tabletky zakoupit v lékárnách. U nás je rovněž tato metoda k dispozici, a to pouze v nabídce nemocnic na gynekologických pracovištích.
Je totiž přesně sledovaná, byť se jedná o formu ambulantního vyšetření, kontrolovaná a s kompletním gynekologickým servisem v určitém časovém úseku. Nesporně skýtá velké výhody, které žena ocení, a to především v podobě ambulantní formy a formy výkonu, který není invazivní neboli chirurgický, a tím výrazně snižuje možné komplikace, které by mohly v budoucnosti ovlivnit další početí. Tyto atributy jsou ve chvíli, která pro ženu může být nebo dokonce  je  traumatická, jakýmsi uklidněním. Všechny situace jsou řešitelné, stačí se jen podělit o své „bolesti".
Nechť je jich stále méně a méně. 

 

Na závěr bych chtěla všem ženám, dívkám i babičkám popřát, aby se vám život dařil, velkou náruč radosti a úsměvů na vašich tvářích, protože vám to takto prostě sluší a svět je opravdu veselejší při pohledu na vás!                                 

 

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Mgr. Alena Valová

porodní asistentka

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Kolik takových výmluv už jste v životě použili? "Venku je hrozná zima." V posilovně se ale topí! "Nemám s kým jít..." Tak běžte na skupinovou lekci. Stačí se jen přestat vymlouvat, ujasnit si priority a jít na to - vzhůru ke zpevněnému tělu a radosti. Sestavili jsme seznam 8 nejčastějších hloupých výmluv.

12.9.2019
Hodnocení:

Mnoho žen má tendenci žít život ostatních, ne ten svůj. Jejich vlastní život se někam vytratil, protože chtěly všem vyhovět. Mají pocit, že musí všechno dělat správně, protože tak se to od ženy očekává. Vyčítají mužům, že nic neřeší, že nic nedělají, že málo pomáhají, že mají spoustu věcí "na háku". Ale kdo jim to dovolil? Kdo v nich neprobouzí tu správnou mužskou chuť té své ženě pomoci? Kdo radši vše udělá sám a pak vše dorazí výtkami? Mučednice, které se obětovaly. Ano, ano, zní to tvrdě a hnusně se to nejen že píše, ale i čte, jenže tohle scestí mučednic je pořád v kurzu. Proč?

27.8.2019
Hodnocení:

Pojďte se podívat do tajemného světa přírody, kde lidský druh hraje nezanedbatelnou roli. Věděli jste, že díky našim babičkám?

2.2.2018
Hodnocení:
Ještě nemáte vybranou letní dovolenou? Už je nejvyšší čas! Pokud byste raději vyrazili do zahraničí, koukněte na nabídku místních CK. Ale i po Čechách máme moc fajn místa, jen je třeba opravdu vybírat a plánovat co nejdříve.
10.7.2018
Hodnocení: