Gleidshop
Eshop

Polibek je magickou ingrediencí lidského života

Nejenom v pohádkách dokáže letmý dotek rtů úplně změnit děj budoucích dnů. A to nemusíme být ani Šípkovou Růženkou, Sněhurkou nebo ošklivým Žabím princem, abychom sílu polibku poznali na vlastní kůži.

pixabay.com

 

Otázka "Proč se lidé při setkáních dotýkají různými částmi tváře?" nedala v minulosti spát mnoha odborníkům. Objevilo se vícero hypotéz, ale nakonec byly přijaty do obecného povědomí jen dvě. Ta první vděčí za pozornost světově uznávanému Sigmundu Freudovi, zakladateli psychoanalýzy. Hovoří o stálé touze člověka zažít pocit slasti, který se u něho vytvořil v prvních dnech života, kdy jako dítě saje z prsu matčino mléko. A právě polibek dokáže tuto emoci znovu zprostředkovat.


Ta druhá spatřila světlo světa v kruzích německých přírodovědců a říká, že líbání je přímým následkem očichávání zvířat, které se u člověka díky jeho vzpřímenému postoji přesunulo do horní části těla. Ať je to tak či onak, je jen pár míst na světě, kde lidé polibek na rty, tvář, ruku nebo jemné tření nosů o sebe, které má stejný význam a účinek, neznají, nebo je dokonce odmítají. Líbání se stalo výrazným znakem lidského sociálního konání, i když je třeba dodat, že podobné chování lze nalézt i u jiných živočišných druhů napříč celou Zemí.

 

Polibek je lék

Každý dotyk rtů způsobí v různých částech těla prudkou reakci, která má veskrze blahodárné účinky pro celý lidský organismus. Když někoho políbíte, zapojíte do práce všechny možné svaly včetně toho nejdůležitějšího, srdce. Kyslík začne svištět tepnami přímo do mozku, který na oplátku nakopne žlázy s vnitřní sekrecí, a pak se hormony vylijí do krve s cílem užít si uvolněnou energii a zapomenout na hlad, žízeň a nepřízně osudu.


Oxytocin, hormon lásky, a endorfiny, hormony štěstí, vás zaplaví a vyvezou až na pomyslný vrchol emoční horské dráhy, na který se díky polibku budete chtít vydávat den co den. Intenzivní líbání také zvýší rychlost metabolismu a přinutí tělo ke spalování kalorií. Jedna minuta přitisknutých rtů na rty druhého člověka spálí 2 kalorie a jeden vášnivý francouzský polibek až 26 kalorií. Na první pohled to vypadá jako zanedbatelné číslo, ale pokud k tomu přidáte i mazlení (a to vše po delší čas), určitě to vaše tukové tkáně zaznamenají.

 

Partnerské políbení zaručeně probudí imunitní systém

Stačí jen deset sekund a z partnerových úst se k vám stačí probojovat 80 milionů různých druhů bakterií. Jsou odhodlané urvat si kus životního prostoru na novém území a ani netuší, jak jsou důležité pro vaše imunitní buňky, které si s nimi musí poradit. Pravidelný příděl cizích mikroorganismů tak vytrénuje imunitní systém k lepší práci. Rychleji tak reaguje na infekční činitele a otupí i vaši vrozenou či získanou alergii.

 

Líbání jako světový rekord i projev emocí

Pokud chcete trhnout světový rekord o nejdelší polibek, je třeba začít intenzivně trénovat. Musíte totiž překonat hranici 58 hodin, 35 minut a 58 sekund bez přestávky. Tak dlouho se totiž vydržel líbat thajský pár v roce 2013. Obyčejní smrtelníci ale nespatřují v polibku snahu o zviditelnění. Svými rty, které jsou stejně originální a jedinečné jako jsou jejich otisky prstů, dávají najevo své emoce, úctu nebo jen touhu pozdravit jiného člověka.

 

Ani doba rozzářených obrazovek a displejů nás neochudila o tento lidský projev. Stačí ke svému internetovému pozdravu připojit obyčejné emotikony X  nebo :-*.


 

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Šárka Kocurková

učitelka s velkým srdcem, biolog

Šárka miluje svou rodinu, rodné Valašsko a skutečný život. Dýchá pro svou učitelskou profesi, která v ní probudila zájem o psychologii a sociologii. Najdete u ní články o lidských vztazích, plné humorných situací a rad, které jsou určeny přímo pro ženy, i témata odborná, která se snaží populární formou zpřístupnit našim čtenářkám.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Co potřebujete? Dostatečně slunný prostor na zahradě, terase nebo balkóně. A pak už jen tématické rostliny, doplňky a barvy.

21.7.2021
Hodnocení:
K oblíbeným zimním sportům patří lyžování a snowboarding, ač to jsou velmi oblíbené sporty, patří také bohužel k trochu rizikovým. V případě, že se na horách zraníte, nespoléhejte na modrou průkazku evropského zdravotního pojištění.
24.1.2017
Hodnocení:

Kvalitní manuál pro výběr životního partnera obsahuje vždy kapitolu o problémových typech mužů a žen, kterým by se měli lidé zdaleka vyhnout. Jedním z nich je i člověk líný.

10.8.2018
Hodnocení:

Rostlina nebo živočich? Roztomilá zelená kulička s malými nároky na údržbu, která krásně ozdobí Vaši domácnost. Prozradím Vám co vlastně řasokoule je a jak se o ni starat.

26.5.2021
Hodnocení: