Gleidshop
Hlavní baner

Polibek je magickou ingrediencí lidského života

Nejenom v pohádkách dokáže letmý dotek rtů úplně změnit děj budoucích dnů. A to nemusíme být ani Šípkovou Růženkou, Sněhurkou nebo ošklivým Žabím princem, abychom sílu polibku poznali na vlastní kůži.

pixabay.com

 

Otázka "Proč se lidé při setkáních dotýkají různými částmi tváře?" nedala v minulosti spát mnoha odborníkům. Objevilo se vícero hypotéz, ale nakonec byly přijaty do obecného povědomí jen dvě. Ta první vděčí za pozornost světově uznávanému Sigmundu Freudovi, zakladateli psychoanalýzy. Hovoří o stálé touze člověka zažít pocit slasti, který se u něho vytvořil v prvních dnech života, kdy jako dítě saje z prsu matčino mléko. A právě polibek dokáže tuto emoci znovu zprostředkovat.


Ta druhá spatřila světlo světa v kruzích německých přírodovědců a říká, že líbání je přímým následkem očichávání zvířat, které se u člověka díky jeho vzpřímenému postoji přesunulo do horní části těla. Ať je to tak či onak, je jen pár míst na světě, kde lidé polibek na rty, tvář, ruku nebo jemné tření nosů o sebe, které má stejný význam a účinek, neznají, nebo je dokonce odmítají. Líbání se stalo výrazným znakem lidského sociálního konání, i když je třeba dodat, že podobné chování lze nalézt i u jiných živočišných druhů napříč celou Zemí.

 

Polibek je lék

Každý dotyk rtů způsobí v různých částech těla prudkou reakci, která má veskrze blahodárné účinky pro celý lidský organismus. Když někoho políbíte, zapojíte do práce všechny možné svaly včetně toho nejdůležitějšího, srdce. Kyslík začne svištět tepnami přímo do mozku, který na oplátku nakopne žlázy s vnitřní sekrecí, a pak se hormony vylijí do krve s cílem užít si uvolněnou energii a zapomenout na hlad, žízeň a nepřízně osudu.


Oxytocin, hormon lásky, a endorfiny, hormony štěstí, vás zaplaví a vyvezou až na pomyslný vrchol emoční horské dráhy, na který se díky polibku budete chtít vydávat den co den. Intenzivní líbání také zvýší rychlost metabolismu a přinutí tělo ke spalování kalorií. Jedna minuta přitisknutých rtů na rty druhého člověka spálí 2 kalorie a jeden vášnivý francouzský polibek až 26 kalorií. Na první pohled to vypadá jako zanedbatelné číslo, ale pokud k tomu přidáte i mazlení (a to vše po delší čas), určitě to vaše tukové tkáně zaznamenají.

 

Partnerské políbení zaručeně probudí imunitní systém

Stačí jen deset sekund a z partnerových úst se k vám stačí probojovat 80 milionů různých druhů bakterií. Jsou odhodlané urvat si kus životního prostoru na novém území a ani netuší, jak jsou důležité pro vaše imunitní buňky, které si s nimi musí poradit. Pravidelný příděl cizích mikroorganismů tak vytrénuje imunitní systém k lepší práci. Rychleji tak reaguje na infekční činitele a otupí i vaši vrozenou či získanou alergii.

 

Líbání jako světový rekord i projev emocí

Pokud chcete trhnout světový rekord o nejdelší polibek, je třeba začít intenzivně trénovat. Musíte totiž překonat hranici 58 hodin, 35 minut a 58 sekund bez přestávky. Tak dlouho se totiž vydržel líbat thajský pár v roce 2013. Obyčejní smrtelníci ale nespatřují v polibku snahu o zviditelnění. Svými rty, které jsou stejně originální a jedinečné jako jsou jejich otisky prstů, dávají najevo své emoce, úctu nebo jen touhu pozdravit jiného člověka.

 

Ani doba rozzářených obrazovek a displejů nás neochudila o tento lidský projev. Stačí ke svému internetovému pozdravu připojit obyčejné emotikony X  nebo :-*.


 

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Šárka Kocurková

učitelka s velkým srdcem, biolog

Šárka miluje svou rodinu, rodné Valašsko a skutečný život. Dýchá pro svou učitelskou profesi, která v ní probudila zájem o psychologii a sociologii. Najdete u ní články o lidských vztazích, plné humorných situací a rad, které jsou určeny přímo pro ženy, i témata odborná, která se snaží populární formou zpřístupnit našim čtenářkám.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Když jihoameričtí indiáni objevili lahodnou chuť plodu, který nazvali ananas, určitě netušili, že za pár stovek let se toto tropické ovoce objeví na našich stolech klidně i uprostřed zimy.

4.1.2019
Hodnocení:

Spokojit se s málem, cítit vděčnost alespoň za to něco, co máme, radovat se z maličkostí, které život přináší. To všechno je úplně oukej a snad by to tak i mělo být. Nepotřebujeme být nejdál a nejvýš, mít všechno nejlepší a mít všeho nejvíc. Vůbec ne. Pokud ale skutečně, opravdově a niterně toužíme v každodenním životě opustit něco dobrého pro to lepší, je to také v absolutním pořádku.

15.6.2020
Hodnocení:
Nakladatelství Grada přichází na trh s knihou Zdeňka Svěráka s názvem Tiché šlapací království, která byla v době normalizace stažena, protože až příliš připomínala situaci v tehdejším Československu.
21.5.2017
Hodnocení:

Vím, vím, jarní příjemné téma jako vyšité, viďte? Jenže drogově závislí lidé prostě mezi námi jsou. A s prvními intenzivně hřejivými paprsky je to hold tak nějak víc vidět. Ať je jaro, léto, nebo první středa v měsíci, drogově závislí se mezi nezávislými neoddiskutovatelně vyskytují. Tato problematika tady byla, je a zřejmě vždycky bude. Téma drog ale současně lehce jednoho svede k tomu, aby nad tím s opovržením ohrnul nos, bič a pryč. Nic nevidím a neslyším. Ale, zavírat před realitou oči nemá žádný valný smysl. Naopak. Je správné být ve střehu.

10.4.2019
Hodnocení: