Gleidshop
Hlavní baner

Jaké rostliny vysázet teď na podzim do truhlíků?

Muškátům už odzvonilo. Je nejvyšší čas si vyladit truhlíky do podzimní sezóny. Které druhy jsou vhodné? A které vůbec existují?

pixabay.com

 

Čím ozdobit podzimní truhlíky? Jaký vybrat vřes či vřesovec?

Nízké slunce, ranní mlhy, orosené pavučiny, barevné listy, houbami vonící les. Všude najdeme bobulky k jídlu i kocháni. Nejraději bych si všechnu tu krásu vzala domů. No. Vim, že to není moc reálný nápad, a tak si ho pojďme přiblížit aspoň tím, že si je dáme za okno. Vybrala jsem vám pár druhů, které jsou vhodné k výsadbě podzimních truhlíků nebo žardýn.
 

 • Calluna (vřes)

Nejspíš je pro všechny nejznámější. Jeho rozmanitost je nekonečná. Od bílé přes různé odstíny růžové až po temně růžovou s nádechem do červené. Výška i huňatost rostliny je též různá. Pokud v obchodě narazíte na modré nebo oranžové, jedná se většinou o barvené, které ne vždy tuto úpravu přežijí. 

 • Erica (vřesovec)

Často se zaměňuje za vřes. Rozdíl mezi nimi je v době kvetení. Vřesovec totiž kvete na jaře. Jak je tedy možné, že ho teď můžeme koupit? Pěstitelé jej narychlí tak, aby kvetly včas. Jsou zpravidla vyšší, mají bohatší kvetení i větší květy a jsou méně olistěné.

 • Calocephalus (drárovec)

Dokonce mu někteří říkají krásnohlávka. Aby to nebylo příliš jednoduché, letos dostal i nový latinský název Leucophyta, takže si můžete vybrat, jak ho budete jmenovat. Tato velice dekorativní rostlina je skvělá i po uschnutí. Já sama z ní moc ráda vyrábim velice zajímavé věnce. 

 • Gaultherie (okrasný druh brusinky)

Malá a svým plodem neobvyklá rostlina. Tvoří ji tmavě zelené lesklé listy, ve kterých se ukrývají postupně dozrávající červené bobulky. Vaše dekorace krásně dobarví. Je mrazuvzdorná, ale zároveň choulostivá na přeschunutí.  

 • Brassica (okrasné zelí)

Jednoletá a nejedlá forma zelí. Existují kadeřavé i klasické, bílé až fialové nebo jen zelené. A přesto se stále objevují nové variace. Nádherně doplní ostatní druhy, se kterými ji můžete kombinovat. 

 • Hebe (stálezelený neopadavý keř)

Myslím si, že se jedná o jedinečný keř. Můžete si vybrat z vyšších i nížších druhů. Velikost lupínků i jejich vybarvení má nekonečně mnoho variant a některé druhy i kvetou. Je plně mrazuvzdorný a neopadavý. 

Gaultherie keř
 • Solanum (okrasný lilek)

Vypadá jako rajče, ale nepleťte si ho s ním. Plody dozrávají od zelené přes oranžovou do červené. Stejně jako rajčata, ale k jídlu určitě nejsou.

 • Euonymus (brslen)

Stálezelený a neopadavý keř, jehož malé sazenice lze koupit v obchodech a snadno přezimují. Následující rok doporučuji okrasný keř hodně stříhat, protože rádi zvlčí a narostou do větších rozměrů.

 • Heuchera (dlužicha)

Heuchera je úžasná trvalka. Okrasnou ji tvoří spíše listy hrající různými barvami.

 • Senecio (starček)

U nás se pěstuje jako jednoletá rostlina. Pokud je mírná zima, dá se uchovat i na další rok. Jeho část se dá usušit, a tak se náramně hodí i jako doplněk do řezaných kytic. Jeho stříbrné a chlupaté listy osvěží každé aranžmá. 

 • Pernettya (libavka)

A zase tu máme bobulky, pro změnu bílé a růžové. Mrazuvzdorný a neopadavý keřík je krásný i svými lesklými, zelenými a lehce pichlavými listy.Doporučuji vám si dobře vybrat prodejce. Obchodní domy sice nabízí skvělé ceny, ale kvalita a velikost rostlin odpovídají ceně. Často musite do nádob dát rostlin o mnoho více. Hlavně si rostliny vždy pořádně prohlédněte, jestli nejsou přeschlé nebo přemáčené. Také není nad to si nechat kombinaci rostlin poradit od prodejce. Teď už jen napsat seznam, změřit truhlík a můžete jít nakupovat!


 

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Barbora Konečná

floristka

Barbora Konečná je floristka srdcem i duší. Dokáže vám uvázat překrásnou květinu, dát vám radu, jak pečovat o pokojové rostliny, ale i zahrádku. Neustále se vzdělává a práce je jí koníčkem. V jejích článcích najdete praktické rady a tipy.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Láska je opěvovaná, protože je krásná a zároveň proklínaná, protože prý nevydrží věčně. V čem vězí její síla a patří láska až za hrob jen do snů praštěných romantiček? Věda přináší nové odpovědi, ale často jen potvrzuje staré známé pravdy.
30.4.2018
Hodnocení:

Jaké vás čekají změny, čemu se vyvarovat, na co se zaměřit a kdo by měl nastavit ve svém životě hranice, aby nesešel z cesty? Využijte změsíc září k tomu, abyste se zastavili a zamyslete se nad tím, jak můžete posunout své vztahy, zlepšit své dovednosti a snáze se přibližovat ke svým stanoveným cílům ať už se jedná o váš osobní život, nebo kariérní růst.

31.8.2021
Hodnocení:
Konec školního roku přináší mnohá překvapení. Už víte jak poděkovat paní učitelce? A co panu učiteli? Mám pro vás pár tipů.
27.6.2017
Hodnocení:
K oblíbeným zimním sportům patří lyžování a snowboarding, ač to jsou velmi oblíbené sporty, patří také bohužel k trochu rizikovým. V případě, že se na horách zraníte, nespoléhejte na modrou průkazku evropského zdravotního pojištění.
24.1.2017
Hodnocení: