Muškátům už odzvonilo. Je nejvyšší čas si vyladit truhlíky do podzimní sezóny. Které druhy jsou vhodné? A které vůbec existují?
Nízké slunce, ranní mlhy, orosené pavučiny, barevné listy, houbami vonící les. Všude najdeme bobulky k jídlu i kocháni. Nejraději bych si všechnu tu krásu vzala domů. No. Vim, že to není moc reálný nápad, a tak si ho pojďme přiblížit aspoň tím, že si je dáme za okno. Vybrala jsem vám pár druhů, které jsou vhodné k výsadbě podzimních truhlíků nebo žardýn.
Nejspíš je pro všechny nejznámější. Jeho rozmanitost je nekonečná. Od bílé přes různé odstíny růžové až po temně růžovou s nádechem do červené. Výška i huňatost rostliny je též různá. Pokud v obchodě narazíte na modré nebo oranžové, jedná se většinou o barvené, které ne vždy tuto úpravu přežijí.
Často se zaměňuje za vřes. Rozdíl mezi nimi je v době kvetení. Vřesovec totiž kvete na jaře. Jak je tedy možné, že ho teď můžeme koupit? Pěstitelé jej narychlí tak, aby kvetly včas. Jsou zpravidla vyšší, mají bohatší kvetení i větší květy a jsou méně olistěné.
Dokonce mu někteří říkají krásnohlávka. Aby to nebylo příliš jednoduché, letos dostal i nový latinský název Leucophyta, takže si můžete vybrat, jak ho budete jmenovat. Tato velice dekorativní rostlina je skvělá i po uschnutí. Já sama z ní moc ráda vyrábim velice zajímavé věnce.
Malá a svým plodem neobvyklá rostlina. Tvoří ji tmavě zelené lesklé listy, ve kterých se ukrývají postupně dozrávající červené bobulky. Vaše dekorace krásně dobarví. Je mrazuvzdorná, ale zároveň choulostivá na přeschunutí.
Jednoletá a nejedlá forma zelí. Existují kadeřavé i klasické, bílé až fialové nebo jen zelené. A přesto se stále objevují nové variace. Nádherně doplní ostatní druhy, se kterými ji můžete kombinovat.
Myslím si, že se jedná o jedinečný keř. Můžete si vybrat z vyšších i nížších druhů. Velikost lupínků i jejich vybarvení má nekonečně mnoho variant a některé druhy i kvetou. Je plně mrazuvzdorný a neopadavý.
Vypadá jako rajče, ale nepleťte si ho s ním. Plody dozrávají od zelené přes oranžovou do červené. Stejně jako rajčata, ale k jídlu určitě nejsou.
Stálezelený a neopadavý keř, jehož malé sazenice lze koupit v obchodech a snadno přezimují. Následující rok doporučuji okrasný keř hodně stříhat, protože rádi zvlčí a narostou do větších rozměrů.
Heuchera je úžasná trvalka. Okrasnou ji tvoří spíše listy hrající různými barvami.
U nás se pěstuje jako jednoletá rostlina. Pokud je mírná zima, dá se uchovat i na další rok. Jeho část se dá usušit, a tak se náramně hodí i jako doplněk do řezaných kytic. Jeho stříbrné a chlupaté listy osvěží každé aranžmá.
A zase tu máme bobulky, pro změnu bílé a růžové. Mrazuvzdorný a neopadavý keřík je krásný i svými lesklými, zelenými a lehce pichlavými listy.
Doporučuji vám si dobře vybrat prodejce. Obchodní domy sice nabízí skvělé ceny, ale kvalita a velikost rostlin odpovídají ceně. Často musite do nádob dát rostlin o mnoho více. Hlavně si rostliny vždy pořádně prohlédněte, jestli nejsou přeschlé nebo přemáčené. Také není nad to si nechat kombinaci rostlin poradit od prodejce. Teď už jen napsat seznam, změřit truhlík a můžete jít nakupovat!
![]() |
Barbora KonečnáfloristkaBarbora Konečná je floristka srdcem i duší. Dokáže vám uvázat překrásnou květinu, dát vám radu, jak pečovat o pokojové rostliny, ale i zahrádku. Neustále se vzdělává a práce je jí koníčkem. V jejích článcích najdete praktické rady a tipy. Profil |
Zaujal vás článek? Sdílejte ho se svými přáteli |
Když svět zběsilého tempa dostal povel zpomalit a zahalit se do roušek, reakce byly různé. Zmítal námi například stud něco takového nosit. Nebyli jsme na to v našich končinách zvyklí. Dokud jsme roušky nedostali příkazem, jen málokdo se odhodlal si ji dobrovolně nasadit jako ten první, vykopávající solitér. Den se dnem se ale sešel, roušky jsou v tento moment běžným doplňkem. To jen ti nejsobečtější na ni kašlou. A tak doslova kašlou i na všechny kolem. Co všechno se ale za rouškou ukrývá a co nás tato malá kamarádka naučila?
Ach ty hormony, povzdechne si kdejaká dívka a žena, když řeší problémy kolem menstruace a kvality pleti ve svém mladém věku. Kdyby tušila, co ji tyto biochemické látky chystají po čtyřicátem roku života, své stesky by si nechala na časy budoucí.