Gleidshop
Hlavní baner

Jak neproměnit koníčky svých dětí v jejich utrpení

Živé děti s několika zájmy najednou nejsou ve světě žádnou výjimkou. Akční rodiče s touhou řídit každou minutu volného času svých potomků, bohužel, taky ne.

pixabay.com

 

Každý odborník na psychohygienu přímo zajásá, když se mu svěříte, že si dokážete urvat kus svého volného času pro nějaký koníček. Aktivní odpočinek má totiž nezastupitelné místo v životě každého člověka. Pokud se stanete nadšeným vyznavačem svého hobby, dostane se vám pocitu uvolnění, radosti, těšení i kus toho správného adrenalinu, který vás na chvíli vynese ze stereotypní šedi všedních dnů. Donutí vás rozšiřovat své portfolio vědomostí a přivede vám do cesty nové přátele a známé.


Kroužky pro děti máme na dosah

Současná doba je připravena vyplnit každé přání kluků a holek různého věku. Rodiče se mohou opřít o síť organizací, které se přímo předhánějí v prezentaci zajímavých kroužků. Samotná škola, sportovní oddíly, střediska volného času i neziskové organizace poskytují obrovskou nabídku rozmanitých zálib, a dokonce jsou ochotny nechat prožít dítěti první schůzku zadarmo, aby si samo na vlastní kůži vyzkoušelo, zda ho činnost bude bavit nebo ne.
 

Výchovný přístup rodičů je stěžejní pro volný čas jejich potomka

Pojďme se podívat na jednotlivé rodičovské strategie, od těch nejideálnějších až po ty nejméně zdařilé.

  • Koníček si dítě vybere úplně samo a máma s tátou ho budou maximálně podporovat.

Je velká pravděpodobnost, že dítě u své záliby vydrží delší čas a ta ho bude provázet i v jeho dospělém životě. Od rodičů se předpokládá, že se budou intenzivně zajímat o to, co dělá, ALE nebudou se nijak přehnaně angažovat. Převezmou jen úlohu sponzora, řidiče, obdivovatele a utěšovatele, když se zrovna nedaří.

  • Společně s dítětem se rodiče dohodli na tom, který kroužek si vyzkouší.

Dítě si díky osobním aktivitám táty a mámy mohlo osahat hobby, kterým oni vyplňují svůj čas nebo ten rodinný všichni dohromady. Nebo oba své dítě promyšleně zapojili do různých aktivit a činností, které se nabízejí v jejich okolí. Společně se dohodli, v čem by dítě chtělo pokračovat nebo mu navrhli koníček úplně nový. Řešení to není špatné, zejména pokud se dodržuje zásada zapojení rodičů v prvním případě. 

  • Návštěvu kroužku má dítě přikázánu nebo si ho musí nedobrovolně vybrat.

Snaha o kompenzaci času stráveného na počítači nebo ten s mobilem v ruce svede některé rodiče až na cestu nařízení nebo dohody buď-anebo. Je to cesta do pekel dlážděná dobrými úmysly. Končí špatně pro obě strany. Riziko zošklivení vybrané aktivity a zhoršení vzájemného vztahu je nasnadě, včetně napjaté atmosféry celého domova. A to neprospěje vůbec nikomu.

  • Kvůli velké pracovní vytíženosti rodiče potřebují, aby dítě mělo kde strávit čas, než si je vyzvednou ze školy.

Pokud má dítě vyplněn celý den školou a několika kroužky každý den, je jen otázkou času, kdy dojde k jeho přetížení. Možná, že zpočátku bude i nadšeno a všechno poběží jak na drátkách. Ale po čase se dostaví únava nebo se celodenní řízená aktivita překlopí do změny nálad a chování, což se může projevit i zhoršením výkonů ve škole. Vypadá to, jako by rodiče zapomněli, že k dětství patří i nicnedělání, hraní a především volný čas, o kterém si dítě rozhoduje úplně samo.

  • Rodiče si prostřednictvím vybraných koníčků dítěte realizují své sny.

Doprovázejí svého potomka na každém kroku v jeho volném čase. Podřizují zálibě svého dítěte i život celé rodiny bez ohledu na to, co si o tom jejich potomek myslí. Dítě nemá šanci si prosadit svou vůli a je jen otázkou, kdy se svým rodičům postaví na odpor.
 

Někdy méně znamená více

To nejlepší pro svého syna nebo dceru, co můžete udělat na poli hobby, je respektovat jejich rozhodnutí a nikdy je do žádné činnosti nenutit. Každé dítě je individuál, každému bude vyhovovat něco jiného. Aby měl jeho volný čas smysl a koníček, který si vybere, ho nabíjel energií a přinášel mu radost, je nutné mu ponechat svobodnou vůli při jeho výběru.

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Šárka Kocurková

učitelka s velkým srdcem, biolog

Šárka miluje svou rodinu, rodné Valašsko a skutečný život. Dýchá pro svou učitelskou profesi, která v ní probudila zájem o psychologii a sociologii. Najdete u ní články o lidských vztazích, plné humorných situací a rad, které jsou určeny přímo pro ženy, i témata odborná, která se snaží populární formou zpřístupnit našim čtenářkám.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Je cosi nadpozemsky silného, co dokáže překonat všechny problémy a nesnáze, které soužití mezi rodiči a jejich dospívajícími potomky přináší. Vzájemná láska. Její síla rozhodne, jak to nakonec všechno dopadne.

15.8.2017
Hodnocení:

Praha je sama o sobě skvost a je tam stále co dělat. Nicméně, pokud chcete vyrazit pryč z města a poznat zase jiné části naší krásné země, tady je pár tipů, kam z Prahy na jednodenní výlet.

3.6.2019
Hodnocení:

Velikonoce jsou za pár dní, což je ideální doba na nějaký výlet či menší dovolenou. Díky státnímu svátku v pátek a v pondělí budeme mít 4 volné dny, což je na nějaký poznávací nebo relaxační zájezd zcela dostačující.

16.4.2019
Hodnocení:
Nakladatelství Motto nám přináší jubilejní třicátou knihu Haliny Pawlowské s názvem Zase zoufalé ženy dělají zoufalé věci. Na základě této knihy napsala její autorka zároveň filmový scénář, podle něhož můžete shlédnout filmovou komedii z autorské dílny režiséra Filipa Renče. Tento veselý román o hledání lásky je dalším milým a tradičně lehce tragikomickým příběhem z pera Haliny Pawlowské. Jaká asi bude hlavní hrdinka knihy v podání okaté herečky Marty Issové?
23.1.2018
Hodnocení: