Gleidshop
Eshop

Jak neproměnit koníčky svých dětí v jejich utrpení

Živé děti s několika zájmy najednou nejsou ve světě žádnou výjimkou. Akční rodiče s touhou řídit každou minutu volného času svých potomků, bohužel, taky ne.

pixabay.com

 

Každý odborník na psychohygienu přímo zajásá, když se mu svěříte, že si dokážete urvat kus svého volného času pro nějaký koníček. Aktivní odpočinek má totiž nezastupitelné místo v životě každého člověka. Pokud se stanete nadšeným vyznavačem svého hobby, dostane se vám pocitu uvolnění, radosti, těšení i kus toho správného adrenalinu, který vás na chvíli vynese ze stereotypní šedi všedních dnů. Donutí vás rozšiřovat své portfolio vědomostí a přivede vám do cesty nové přátele a známé.


Kroužky pro děti máme na dosah

Současná doba je připravena vyplnit každé přání kluků a holek různého věku. Rodiče se mohou opřít o síť organizací, které se přímo předhánějí v prezentaci zajímavých kroužků. Samotná škola, sportovní oddíly, střediska volného času i neziskové organizace poskytují obrovskou nabídku rozmanitých zálib, a dokonce jsou ochotny nechat prožít dítěti první schůzku zadarmo, aby si samo na vlastní kůži vyzkoušelo, zda ho činnost bude bavit nebo ne.
 

Výchovný přístup rodičů je stěžejní pro volný čas jejich potomka

Pojďme se podívat na jednotlivé rodičovské strategie, od těch nejideálnějších až po ty nejméně zdařilé.

  • Koníček si dítě vybere úplně samo a máma s tátou ho budou maximálně podporovat.

Je velká pravděpodobnost, že dítě u své záliby vydrží delší čas a ta ho bude provázet i v jeho dospělém životě. Od rodičů se předpokládá, že se budou intenzivně zajímat o to, co dělá, ALE nebudou se nijak přehnaně angažovat. Převezmou jen úlohu sponzora, řidiče, obdivovatele a utěšovatele, když se zrovna nedaří.

  • Společně s dítětem se rodiče dohodli na tom, který kroužek si vyzkouší.

Dítě si díky osobním aktivitám táty a mámy mohlo osahat hobby, kterým oni vyplňují svůj čas nebo ten rodinný všichni dohromady. Nebo oba své dítě promyšleně zapojili do různých aktivit a činností, které se nabízejí v jejich okolí. Společně se dohodli, v čem by dítě chtělo pokračovat nebo mu navrhli koníček úplně nový. Řešení to není špatné, zejména pokud se dodržuje zásada zapojení rodičů v prvním případě. 

  • Návštěvu kroužku má dítě přikázánu nebo si ho musí nedobrovolně vybrat.

Snaha o kompenzaci času stráveného na počítači nebo ten s mobilem v ruce svede některé rodiče až na cestu nařízení nebo dohody buď-anebo. Je to cesta do pekel dlážděná dobrými úmysly. Končí špatně pro obě strany. Riziko zošklivení vybrané aktivity a zhoršení vzájemného vztahu je nasnadě, včetně napjaté atmosféry celého domova. A to neprospěje vůbec nikomu.

  • Kvůli velké pracovní vytíženosti rodiče potřebují, aby dítě mělo kde strávit čas, než si je vyzvednou ze školy.

Pokud má dítě vyplněn celý den školou a několika kroužky každý den, je jen otázkou času, kdy dojde k jeho přetížení. Možná, že zpočátku bude i nadšeno a všechno poběží jak na drátkách. Ale po čase se dostaví únava nebo se celodenní řízená aktivita překlopí do změny nálad a chování, což se může projevit i zhoršením výkonů ve škole. Vypadá to, jako by rodiče zapomněli, že k dětství patří i nicnedělání, hraní a především volný čas, o kterém si dítě rozhoduje úplně samo.

  • Rodiče si prostřednictvím vybraných koníčků dítěte realizují své sny.

Doprovázejí svého potomka na každém kroku v jeho volném čase. Podřizují zálibě svého dítěte i život celé rodiny bez ohledu na to, co si o tom jejich potomek myslí. Dítě nemá šanci si prosadit svou vůli a je jen otázkou, kdy se svým rodičům postaví na odpor.
 

Někdy méně znamená více

To nejlepší pro svého syna nebo dceru, co můžete udělat na poli hobby, je respektovat jejich rozhodnutí a nikdy je do žádné činnosti nenutit. Každé dítě je individuál, každému bude vyhovovat něco jiného. Aby měl jeho volný čas smysl a koníček, který si vybere, ho nabíjel energií a přinášel mu radost, je nutné mu ponechat svobodnou vůli při jeho výběru.

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Šárka Kocurková

učitelka s velkým srdcem, biolog

Šárka miluje svou rodinu, rodné Valašsko a skutečný život. Dýchá pro svou učitelskou profesi, která v ní probudila zájem o psychologii a sociologii. Najdete u ní články o lidských vztazích, plné humorných situací a rad, které jsou určeny přímo pro ženy, i témata odborná, která se snaží populární formou zpřístupnit našim čtenářkám.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Čeká vás rozvod či rozchod a máte společně nemovitost na hypotéku? Jednoduché řešení je, když jeden z partnerů si nemovitost i s hypotékou nechá a druhý se vyváže. Musí však prokázat, že sám je schopen hypotéku splácet.
9.8.2016
Hodnocení:
Dušičky se blíží a většina z nás se chystá navštívit své blízké a vyzdobit hroby květinami. Inspirujte se a zkuste aranžmá sama.
21.10.2016
Hodnocení:

Ne všichni máme prostor na řezaný strom a některým z nás je líto, že je stromek odsouzený k záhubě po tak krátké době. Proto jsou v nabídce jehličnaté stromy v nádobách, které si můžete po svátcích vysadit na zahradu, nebo dále udržovat v nádobě a opakovaně použít na vánoční čas.

22.12.2016
Hodnocení:
V dnešním světě se stále častěji poukazuje na potřebu ochrany životního prostředí. Pojmy eko a bio pro nás bývají při nakupování stále důležitější, u některých dokonce rozhodující. Jak je to ale s výběrem čalouněného nábytku?
9.7.2018
Hodnocení: