Gleidshop
Eshop

Bulharsko skrývá více krás, než jste doposud slyšeli

Unikátně zachovalá příroda Bulharska vykazuje jednu z nejvyšších úrovní biodiverzity v Evropě. Najdeme zde některé z největších oblastí Natura 2000, soustav území určených pro ochranu nejvíce ohrožených druhů rostlin a živočichů a nejvzácnějších přírodních stanovišť Evropské unie. Nesmírně bohatá je i místní kultura sahající až ke 150 tisíc let starým komunitám neandrtálců.

pixabay.com

 

Vydejte se do majestátního národního parku Rila

Největší ze tří národních parků leží asi 100 km jižně od Sofie a představuje jeden z hlavních zdrojů národní hrdosti Bulharů. Mezi turisty je už poměrně známý některými svými atrakcemi, jako je například trek kolem sedmi rilských jezer, 5 km dlouhá kabinková lanovka na hoře Rila nebo vodopád Skakavitsa padající z výšky 70 m.
 

Rilské pohoří je podobně majestátní a úchvatné jako Alpy. Lze v něm nalézt světově unikátní přírodu staletých lesů a pastvin, desítek vysokohorských jezer, divokých řek s vodopády a příkrých, stovky metrů vysokých stěn z červené žuly pro velmi náročné i odpočinkovější túry. Je to místo pro dobrodružství i velmi silné zážitky klidu, krásy a setkání s ojedinělými druhy zvířat, jako jsou orli, kamzíci nebo šakali.
 

Poznejte tradiční Bulharsko a nedotčenou přírodu

Rodopy jsou mírnější a spíše zaoblenější pohoří hustě porostlé borovými lesy leží na jihu u řeckých hranic a je často označováno za zelené srdce Evropy. Je to ono původní a klasické Bulharsko. Kraj divoké, civilizací místy nedotčené přírody a zapomenutých vesnic s živými tradicemi a původními řemesly.
 

Vesnice Kovačevica je architektonickou a etnografickou rezervací v západní části pohoří Rodopy, která se nezměnila od konce 17. století, kdy byla založena. Vysoké domy s bílými fasádami a kamennými střechami tvořící malebný labyrint uliček jsou klasickou ukázkou architektonického génia místních stavitelů. Jen kámen a dřevo.
 

V ekologicky čistém regionu se v poslední době slibně rozvíjí také agroturistika. Línější dovolená s rodinou se dá strávit v některém z penzionů nebo rodinných hotelů nabízejících potraviny z vlastních zahrad. Chuť místního medu, vína nebo mléka je nezapomenutelná, stejně jako pohostinnost zdejších lidí, kteří věří na skřítky žijící v okolních horách a s vážnou tváří o nich vyprávějí.
 

Objevujte netypickou historii díky archeologickým nalezištím

Nejzachovalejší a také nejméně prozkoumané bulharské pohoří a národní park Strandža se rozkládá v jihovýchodní části země asi 80 km od Burgasu, na geografické křižovatce evropského a asijského kontinentu, která mu během staletí propůjčila netypický ráz. Příroda je tu přeplněná životem na každém kroku a prý jakoby svým návštěvníkům neustále šeptala do ucha cosi záhadného.
 

Velkým lákadlem jsou vedle přírodních památek především archeologická naleziště, kterých se tu dá objevovat udivující množství. Z thráckého období se na území dochovala řada svatyní, soch, hrobek, oltářů, valů a dolmenů a téměř každá z četných jeskyň a skalisek nese stopy dávného osídlení v podobě rytin.
 

Oblast není zatím přizpůsobena živějšímu turistickému ruchu a cestovatelům je doporučeno pohybovat se krajinou v pronajatém autě vybaveném zkušeným průvodcem. Na druhou stranu podle těch, kteří tento zapomenutý kraj navštívili, nenechají zdejší obyvatelé nikoho spát na ulici a hladového.


 

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Zuzana Šromová

"ryze ženská záležitost"

Zuzana se po absolvování Obchodní akademie živila prodejem stavebního software, v současnosti je ale matkou čtyř dětí, kterým se věnuje na plný úvazek. Jejím celoživotním zájmem je sebepoznání a v posledních letech následuje učení tibetského dzogčhenu. Ve svých článcích se chce vážně i bez váhy podělit se čtenářkami o poznatky a zkušenosti, které přináší život nám, běžným i výjimečným Evropankám.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Jaro se nám pomalu blíží, tak neseďte doma a vyražte se někam podívat a něco zajímavého prožít. I když to zatím na žádné velké grilování a venkovní festival nevypadá, neznamená to, že si poslední dny zimy nemůžeme užít na zajímavých akcích.
8.3.2018
Hodnocení:

Zelenina a ovoce na vašem balkoně? Proč ne, opravdu to jde, jen vám poradím jak na to a jaké druhy vybrat.

27.3.2020
Hodnocení:
Když v rodině všechno šlape jak má, a táta s mámou se doopravdy povedou, dostanou jejich děti výbavu do života all inclusive.
28.7.2018
Hodnocení:
I když se nám krátí dny, počasí začíná chladnout a vodu přetváříme na horké nápoje, mnoho z nás miluje podzimní procházky po vybarveném lese a sběr hub. Určitě se většina z nás neubrání a občas si domů donese pěknou šišku, kousek mechu nebo barevné listy.
5.10.2016
Hodnocení: