Gleidshop
Hlavní baner

Bulharsko skrývá více krás, než jste doposud slyšeli

Unikátně zachovalá příroda Bulharska vykazuje jednu z nejvyšších úrovní biodiverzity v Evropě. Najdeme zde některé z největších oblastí Natura 2000, soustav území určených pro ochranu nejvíce ohrožených druhů rostlin a živočichů a nejvzácnějších přírodních stanovišť Evropské unie. Nesmírně bohatá je i místní kultura sahající až ke 150 tisíc let starým komunitám neandrtálců.

pixabay.com

 

Vydejte se do majestátního národního parku Rila

Největší ze tří národních parků leží asi 100 km jižně od Sofie a představuje jeden z hlavních zdrojů národní hrdosti Bulharů. Mezi turisty je už poměrně známý některými svými atrakcemi, jako je například trek kolem sedmi rilských jezer, 5 km dlouhá kabinková lanovka na hoře Rila nebo vodopád Skakavitsa padající z výšky 70 m.
 

Rilské pohoří je podobně majestátní a úchvatné jako Alpy. Lze v něm nalézt světově unikátní přírodu staletých lesů a pastvin, desítek vysokohorských jezer, divokých řek s vodopády a příkrých, stovky metrů vysokých stěn z červené žuly pro velmi náročné i odpočinkovější túry. Je to místo pro dobrodružství i velmi silné zážitky klidu, krásy a setkání s ojedinělými druhy zvířat, jako jsou orli, kamzíci nebo šakali.
 

Poznejte tradiční Bulharsko a nedotčenou přírodu

Rodopy jsou mírnější a spíše zaoblenější pohoří hustě porostlé borovými lesy leží na jihu u řeckých hranic a je často označováno za zelené srdce Evropy. Je to ono původní a klasické Bulharsko. Kraj divoké, civilizací místy nedotčené přírody a zapomenutých vesnic s živými tradicemi a původními řemesly.
 

Vesnice Kovačevica je architektonickou a etnografickou rezervací v západní části pohoří Rodopy, která se nezměnila od konce 17. století, kdy byla založena. Vysoké domy s bílými fasádami a kamennými střechami tvořící malebný labyrint uliček jsou klasickou ukázkou architektonického génia místních stavitelů. Jen kámen a dřevo.
 

V ekologicky čistém regionu se v poslední době slibně rozvíjí také agroturistika. Línější dovolená s rodinou se dá strávit v některém z penzionů nebo rodinných hotelů nabízejících potraviny z vlastních zahrad. Chuť místního medu, vína nebo mléka je nezapomenutelná, stejně jako pohostinnost zdejších lidí, kteří věří na skřítky žijící v okolních horách a s vážnou tváří o nich vyprávějí.
 

Objevujte netypickou historii díky archeologickým nalezištím

Nejzachovalejší a také nejméně prozkoumané bulharské pohoří a národní park Strandža se rozkládá v jihovýchodní části země asi 80 km od Burgasu, na geografické křižovatce evropského a asijského kontinentu, která mu během staletí propůjčila netypický ráz. Příroda je tu přeplněná životem na každém kroku a prý jakoby svým návštěvníkům neustále šeptala do ucha cosi záhadného.
 

Velkým lákadlem jsou vedle přírodních památek především archeologická naleziště, kterých se tu dá objevovat udivující množství. Z thráckého období se na území dochovala řada svatyní, soch, hrobek, oltářů, valů a dolmenů a téměř každá z četných jeskyň a skalisek nese stopy dávného osídlení v podobě rytin.
 

Oblast není zatím přizpůsobena živějšímu turistickému ruchu a cestovatelům je doporučeno pohybovat se krajinou v pronajatém autě vybaveném zkušeným průvodcem. Na druhou stranu podle těch, kteří tento zapomenutý kraj navštívili, nenechají zdejší obyvatelé nikoho spát na ulici a hladového.


 

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Zuzana Šromová

"ryze ženská záležitost"

Zuzana se po absolvování Obchodní akademie živila prodejem stavebního software, v současnosti je ale matkou čtyř dětí, kterým se věnuje na plný úvazek. Jejím celoživotním zájmem je sebepoznání a v posledních letech následuje učení tibetského dzogčhenu. Ve svých článcích se chce vážně i bez váhy podělit se čtenářkami o poznatky a zkušenosti, které přináší život nám, běžným i výjimečným Evropankám.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Když se podíváte na reklamy, které nabízí čistící a úklidové prostředky, určitě vás nejvíc osloví kombinace slov o uspořeném času, peněz a nebo šetrnosti k přírodě. Je ale produkt v samostatném plastovém obalu opravdu šetrný k přírodě? A o tom, jestli je obsah opravdu bez chemie, by se zřejmě také dalo pochybovat. Co kdyby byla možnost používat k úklidu a dezinfekci vašeho bydlení produkty, které již z větší části máte doma, popřípadě se dají snadno pořídit v ekologických obalech, a o kterých se dá skutečně říct, že jsou šetrné k přírodě?

29.1.2019
Hodnocení:

Neúmyslné komunikační fauly si do vztahu neseme jako dědictví zážitků z let strávených v původních rodinách, které je nejednou obohaceno prožitými dramatickými scénami z filmů a románových příběhů.

7.12.2018
Hodnocení:
Víkend plný zábavy, tance a jídla nebo Den dětí, skákací hrad, malování na obličej a spousta her - to jsou akce na 2 nadcházející víkendy. Kam se tedy podívat?
24.5.2018
Hodnocení:
Láska je opěvovaná, protože je krásná a zároveň proklínaná, protože prý nevydrží věčně. V čem vězí její síla a patří láska až za hrob jen do snů praštěných romantiček? Věda přináší nové odpovědi, ale často jen potvrzuje staré známé pravdy.
30.4.2018
Hodnocení:

Vyhledávání

O nás

Stáhněte si nás do telefonu

Stažení aplikace

Náš Facebook

Náš Instagram

Instagram