Gleidshop
Hlavní baner

Malí dobrodruzi aneb 7 rad, jak se nezbláznit s dětmi v letadle

Konec zimy bývá spojen také s výběrem letní dovolené. V zaměstnání je už třeba rozvrhnout dovolenkové termíny. Co si budeme povídat, s first minute nabídkami cestovních kanceláří se může nejen rodinný rozpočet tetelit blahem. Prázdniny na „mácháči“ jsme zažili už loni, letos nás dráždí představy slunečných paprsků hladících naši kůži (nebo snad opáleného maséra :-)), vůně mořského vánku a exotických koktejlů na pláži. Jeli bychom, ale máme malé dítě.

 

A co na tom? Mrňousci nejsou balvany, koule u nohy ani obrněné transportéry, takže se s nimi dá poměrně dobře cestovat. I letadlem. Poletíme poprvé? Žádné strachy. Děti, i ty nejmenší, často zpracují své nové dobrodružství lépe než sami rodiče.
 

Od země se odlepme s těmito letištními tipy!  

1. Nejlepší je cestovat nalehko – jen s přebalovací taškou.

Šup se všemi kufry do podpalubí. Nebojme se do ní vrazit veškerý kojenecký arzenál, bez kterého bychom se nevydali na jednodenní výlet třeba jen do sousední vesnice. A pokud na něco zapomeneme, nepropadejme panice. Všude se rodí děti a všude je možnost něco dokoupit. Pokud se tedy nechystáme zrovna do džungle.
 

2. Utíkajícím dětem lze pořídit veselý dětský kufr, který zároveň slouží jako odrážedlo.

Nápad je to dobrý, přepravíme v něm třeba nejoblíbenější hračky. Ale! Hrozí, že drobečka za nějaký čas omrzí a my se nedobrovolně staneme šerpy s dalším zavazadlem. Obzvláště libová je situace, pokud máme vícero dětí s vícero veselými kufříky.
 

3. Rezervujte si nějakou zapomenutou kapsu na náhradní oblečení pro sebe.

Lehké tričko a tenké legíny na převlečení nám zaručeně vykouzlí ten nejdokonalejší úsměv na tváři, až se budeme na toaletě snažit co nejrychleji stáhnout ty fešácké, leč pokaděné či poblinkané bílé kalhoty, které byly přece tak cool! Odteď létejme jen v tmavém. Víme proč.
 

4. Raráška nemusíme nechat vyhladovět jen proto, že letíme letadlem.

Pokud kojíme, není co řešit. Staršímu cvalíkovi zabalíme, co jeho hrdlo ráčí a co se vejde do přebalovací tašky dle letištních předpisů. Ani termoska s horkou vodou pro přípravu dětského mléka nebo malé dětské pitíčko nejsou žádnou překážkou. Kromě sušenek a bonbónků dáme přednost např. pečeným kouskům sladkých brambor před pařenou brokolicí.


Tato nevinná zeleninka na palubě dokáže svým odérem pěkně zavařit! Stejně tak se hodí více např. mandarinky než flekatý banán, který na nás v kuchyni ještě před pár hodinami zářil žlutou aurou.
 

5. Při vzletu či přistání může pociťovat děťátko nepříjemné pocity v uších.

Tomu lze předejít dudlíkem, kojením, pitím z lahve nebo nějakou mlskou. Ale teď pozor – gurmánský zážitek malého mlsálka musíme správně načasovat. Jednu ze svých prvních zkušeností s dítětem na palubě popisuje maminka Pavla:
 

„U toho podávání, zvlášť u dětí, kterým to ještě nejde vysvětlit, bych nespěchala. Stalo se mi, že letadlo začalo rolovat, tak já honem šátrala v tašce takovou tu ovocnou kapsičku (tu Vinýs zbožňuje doteď). No, a jak ji uviděl, hned ji chtěl, a i přes všechno zdržování byla kapsička prázdná a my ještě na zemi! Tak v klidu počkejte a dobrůtku vytaste, až když se odlepíte od země, protože ten přetlak se tak rychle netvoří a navíc, některé děti s tím nemají problém vůbec.“
 

6. Nač s sebou tahat nosítko nebo šátek, když nám přepraví kočárek zdarma?

To ano, ale zamysleli jsme se nad tím, kam s miminkem, až bude třeba před nástupem nebo po výstupu do nebo z letadla kočárek rozložit či složit? Pokud je partner či jiný blízký z jakéhokoliv důvodu v tu inkriminovanou dobu off, nastává poněkud prekérní situace při laborování kočárkem palcem u nohy.


A to je ten moment pro uvázání děťátka na tělo, protože nám skvěle uvolní ruce. Jindy to může být letecká společnost, jež nám cestování „zpříjemní“ tím, že kočárek vydá až na pásu s nadrozměrnými zavazadly. A ta procházka k němu s plnou přebalovací taškou v jedné ruce a několikakilovým diblíkem v druhé ruce není zrovna procházkou růžovým sadem. Anebo nám při přestupu kočárek vůbec nevydají, protože ten putuje do dalšího letadla a „hello“ nám řekne až v cílové destinaci.

 

7. Pryč se stresem při mezipřistání.

Pokud máme možnost výběru návazného spoje, zvolme takový, abychom nemuseli s napůl složeným kočárkem sprintovat přes půl letiště k další odletové hale. To je totiž zážitek, kdy si přejeme vlastnit křídla (zvláště na obrovských letištích) nebo se rovnou někam propadnout. Nebojme se čekání. Letiště dnes nabízí rozsáhlou paletu zábavy včetně té pro naše nejmenší.


Využijme krásných dětských koutků, které bývají skvěle vybavené (postýlka, mikrovlnka atd.) Dlouhou chvíli nám zkrátí i dětská kina, hřiště a jiné atrakce. Jen nezapomeňme důkladně hlídat čas, aby se naše radovánky neproměnily v další sprint po letišti.
 

 

Na první let s dítětem jsou vhodné kratší lety do evropských měst. Na druhou stranu je ve velkých letadlech na dlouhých trasách zpravidla více místa (to oceníme nejen při procházkách s malým průzkumníkem mezi uličkami). Letušky jsou na dětské pasažéry většinou velmi dobře připraveny. U některých leteckých společností se setkáme i s dárečky v podobě omalovánek, prstových maňásků apod. Tak vzhůru do oblak!
 

 

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Mgr. Nicola Chacholos

výchova a rozvoj dětí

„Přála bych Ti, abys jednou viděl sám sebe mýma očima..." Říká při narozeninové oslavě maminka Nicola svému synovi. Mateřství jí sice obrátilo život vzhůru nohama, ale ze svých aktivit neubrala ani trochu. S chutí naopak rozfoukává další jiskru svého života a využívá přitom svých znalostí z vysokoškolského studia psychologie a pedagogiky, aby ve svém raráškovi zažehla tu největší chuť do života. Nicola se věnuje výchově a rozvoji dětí a ze všeho nejradši smysluplnému a kreativnímu trávení volného času (nejen) v kruhu rodinném.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Letní prázdniny se nám pomalu chýlí ke konci, ale letní teploty nám tu ještě chvíli vydrží. Pokud stále ještě vyhlížíte letní dovolenou v rámci last minute zájezdů, nenechte se napálit. Cestovní kanceláře se v poslední době snaží šetřit na všem a při nepozorném čtení smlouvy o zájezdu se můžete lehce spálit.

28.8.2019
Hodnocení:
Sergej Alexandrovič Jesenin (1895-1925) dostal na tomto světě vyměřených pouhých třicet let. Přesto dodnes řadu čtenářů nepřestává oslňovat svou skvostnou poezií bohatou na obrazy přírody, lásky a domova, do kterého se tak rád i po letech vrací.
28.9.2017
Hodnocení:
Díky nakladatelství Portál se vám do rukou může dostat další kniha Paula Keenana. Jmenuje se Na cestách duše a je důkladnou procházkou všech zbloudilých duší vedoucí až k jejich znovuokouzlení životem.
26.6.2017
Hodnocení:
Strach je negativní emocí, protože v nás vyvolává reakci, kterou mnohdy nedokážeme předpokládat.
16.1.2018
Hodnocení: