Gleidshop
Hlavní baner

Oranžový, bílý nebo červený kontejner! Víte, co do nich patří?

Ne vždy je možnost žít naprosto bez odpadu, a proto bychom měli alespoň poctivě třídit odpad. Možná to někomu přijde zbytečné, ale věřte, není! Stačí jen najít místo, kde se roztříděný odpad sbírá, i když se to nezdá, jsou tato místa na každém druhém rohu. Chce to jenom chvilku vaší pozornosti.

pexels.com

 

Začněte lehce špinavou prací - kontrolou obsahu vašeho odpadkového koše. Zamyslete se, co byste z něj mohli vyndat a dát do popelnice k tomu určené. Často od lidí slýchávám, že vidí, jak to všechno z různých kontejnerů stejně sesypou do jednoho svozového vozu... Tak proč třídit, je to zbytečné. ALE NENÍ. Jen je pro místní firmu jednodušší to odvést najednou, protože to stejně musí ještě roztřídit.

 

Modrý kontejner - papír, to je jasné nebo ne?

Noviny i časopisy můžete samozřejmě s klidným svědomím vyhodit do modrého kontejneru. Co je ale pro vás odpadem, může být pro jiné pokladem. Tiskoviny můžete například darovat nějakému spolku nebo i do domova důchodců, kde je využijí k tvoření.

Do modré popelnice zásadně nepatří: kartony od vajec a některé krabice. Jsou už tolikrát recyklované, že už to znovu nejde, tak šup s nimi do směsného odpadu nebo třeba i na kompost. Víte o někom kdo chová slepice? Jestli ano, určitě obaly na vajíčka ocení.

 

Žlutá značí plasty, ale pouze ty recyklovatelné!

Všechny věci, které můžete hodit do žlutého kontejneru na sobě nesou označení, hledejte PP, PE, PET, HDPE, LDPE. Takže kelímky od jogurtu nebo třeba i starou rozbitou plastovou houpačku můžete pohodlně vyhodit, stačí se řídit označením.

 

Co do zeleného a bílého kontejneru? Není sklo jako sklo!

Sklenice od vína nebo okurek zaručeně do těchto kontejnerů patři, v tom se nedá splést. Pokud máte sympatie k bezobalovému stylu života, zkuste skleničku nevyhodit, ale využít a něco si do ní nakoupit nebo ji právě do bezobalového obchodu odnést, tam jí jistě ocení! Existují dokonce i tzv. skleničkové banky, kam je můžete odnést a až budete zavařovat, můžete banku navštívit a potřebné sklenice si opět vzít.  Pozor ovšem ne vše co je skleněné se může recyklovat, bohužel láhve z borosilikátového skla do kontejneru na sklo nepatří.

 

Kam s krabicí od mléka?

Na tyto obaly tu jsou oranžové popelnice nebo pytle, pokud je neskladujete měsíce doma, tak je nemusíte ani vymývat. Jednoduše je zmačkáte, ať nezabírají tolik místa a vyhodíte. Nejsou to jen obaly od mléka, ale i od vašeho oblíbeného džusu nebo smetany. 

 

A co se dá ještě recyklovat?

Veškeré spotřebiče v domácnosti, v sobě ukrývají části, které výrobci znovu použijí. Dále pak baterie, takže veškerá elektronika. Na to vše je určená červená popelnice nebo i jiná sběrná místa - kam můžete odvézt velké elektro spotřebiče. Každý občan, který poctivě platí za odpady, má nárok odvézt do sběrného dvora určitou hmotnost odpadu, který nepatří do popelnice.

 

I odpad rostlinného původu má své místo

Hledejte hnědou popelnici.  V některých městech najdete i sdružený kompostér. Nemusí to být jen zbytky zeleniny, ale patří sem například i sáčky od čaje (jen ty papírové) nebo kávová sedlina.

 

Hliník, plechovky a konzervy

Na ty čekají speciální pytle nebo popelnice šedé barvy. Jestli nic takového ve vaší blízkosti nemáte, přidejte tento odpad k elektru a vyvezte ho společně do sběrného dvora.

 

Třídění se může zdát jako "ztráta času". Stačí si ale vytvořit návyk a vypitou plechovku hodit do speciálního sáčku než do koše se směsným odpadem. Ale to už je na každém z nás a našem svědomí. 

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Klára Zemanová

zero waste, udržitelná domácnost

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Co jste se minulý rok o soužití člověka a psa dozvěděli? Unikla vám některá z podstatných informací? V svých článcích jsem se dotkla témat, které vám v soužití se psem dokážou zjednodušit vaše soužití. Zabývali jsme se tím, jak to udělat, aby nám vztah se psem mohl fungovat lépe, ale také jsem se zaměřili na některé z věcí, které nám naši společnou komunikaci dost ztěžují.
9.3.2018
Hodnocení:
Kdo bude chtít vlastní střechu nad hlavou, musí mít našetřeno.
30.6.2017
Hodnocení:

Máte doma studenta, který by rád cestoval, ovšem vy nemáte dostatek prostředků nebo vám to okolnosti zkrátka nedovolují? Nevěste hlavu, studující mají nespočet možností na cestování a studium dohromady!

10.9.2018
Hodnocení:

Prázdniny a léto je v plném proudu a i přesto, že třeba nemáte dostatek volna pro dovolenou či máte v plánu dovolenou až později, není důvod si neužívat slunečných dní. Vyrazte i třeba jen na víkend nebo na jeden den na výlet do přírody, za kulturou nebo za relaxem. Tady je pár tipů, kam se můžete vydat načerpat síly.

23.7.2019
Hodnocení:

Vyhledávání

O nás

Stáhněte si nás do telefonu

Stažení aplikace

Náš Facebook

Náš Instagram

Instagram