Gleidshop
Hlavní baner

Je libo monogamii, nebo polyamorii?

Zdá se, že život lidstva je zaznamenán na filmové smyčce, která se čas od času přetočí a spustí se znova. Mění se jen datum a kulisy člověčího jednání. Ne jinak je to i s milostnými vztahy.

pexels.com

 

„Monogamie není pro všechny!“, hlásají titulky nejednoho bulvárního i seriózního tisku za souhlasného přitakání řady přírodovědců, kteří se věnují lidskému druhu a jeho pozorování do hloubky a do všech detailů. Naproti tomu stojí léty opakované soužití párů v jednom pevném vztahu se všemi jeho výhodami i problémy. Vydržet žít věrně pospolu nejenom pár let, ale celá desetiletí, není vůbec jednoduché. Štěstí (a někdo by řekl smůla), že dva partneři cítí k sobě lásku po celý dlouhý život, je výsadou 4 párů ze sta.

 

I sebeláskyplnější monogamie je obehraná písnička s jasně předvídatelnými slokami!

To rezonuje v hlavách „lidí poly“, jejichž počet začíná ve světě tradičního manželství a registrovaného partnerství stoupat. Devadesátá léta zažehla jiskru polyamorie v USA, Austrálii, Kanadě a západní Evropě ve formě hnutí, které našlo o dvacet let později své vyznavače i v naší republice. Hlavní nositelé myšlenek na nové soužití mezi lidmi jsou představitelé europoidní rasy, střední třídy a vysokého vzdělání, pracující zejména v oboru IT, vzdělávání a zdravotní péče, inklinující k liberalismu, jsou to ateisté a heterosexuálové či bisexuálové. Někteří žijí sami, jiní v manželství nebo ve skupinách od 2 do 5 lidí.

Polyamorie ale není žádný výmysl moderního člověka! Táhne se světovou historií jako slabý proužek dýmu a přeskakuje ze staletí do tisíciletí na vlnkách nadšení, které se čas od času rozplynou v proudu roků, nebo zesílí v příval, který smete do hlubin muže i ženy nevyjímaje.

 

Charakteristika polyamorie současných dnů není vůbec jednoduchá

Často bývají její vyznavači vsunuti do škatulky Otevřený vztah. Ale tak to není. Jde o netradiční životní styl, kdy má muž nebo žena více láskyplných vztahů s několika lidmi najednou. Mohou být hierarchické, kde jeden z partnerů je ten hlavní, anebo ne hierarchické, ve kterých mají všichni rovnocenné postavení. Nejdůležitější zásadou, která prostupuje vzájemným soužitím, je plné vědomí toho, co dělám, a souhlas všech zúčastněných partnerů s jejich jednáním.

V žádném případě nejde jen o sex. Základem je sdílení láskyplného života s více lidmi, které se může dostat jen do fáze romantických schůzek a tam také zůstat. Věrnost mění v polyamorických vztazích svůj význam na dodržování dohod a pravidel, se kterými všichni zainteresovaní souhlasí. Mnohem více se dbá na komunikaci a vzájemný respekt, který stojí v popředí hodnot těchto vztahů. Slova nevěra a podvádění zmizí ze slovníků všech partnerů a do popředí se dostává pojem svoboda s dohodnutými mantinely.

 

Pokud propadnete kouzlu polyamorického způsobu života, nečekejte podporu státu a okolí

Lidé, kteří si zvolili tento styl soužití se svými partnery, ho až na výjimky nedávají okatě najevo a skrývají se raději pod roušku paralelních mileneckých vztahů. Ty se sice veřejně i v soukromí odsuzují, ale statistiky nás přesvědčují o jejich každodenní realitě, která zasáhne nejeden monogamní vztah. Rozvinuté země (ČR nevyjímaje) nedovolují oficiálně manželství či registrované partnerství mezi více než dvěma lidmi a neposkytují takovým vztahům žádnou právní ochranu.

Ještě větší strach mají vyznavači nového typu soužití v okamžiku, kdy mají děti. Obavy, že by mohli být svým způsobem života označeni příslušnými úřady jako nezpůsobilí řádné výchovy, je nutí žít po svém raději skrytě a nenápadně.

 

Mnoholáska vyhovuje těm lidem, kteří nemají problém s myšlenkou, že všichni patří všem

Možná jste už také koketovali s představou mít více partnerů než jednoho. Pokud jste adept pro polyamorii, stačí si poctivě odpovědět na otázku, zda by vám vadilo, kdyby váš miláček chodil i s jiným mužem nebo ženou. Jestliže se ve vás vzedmula vlna odporu nebo pohoršení, zapomeňte na „poly“ jednou provždy. Když se vám ale tato idea zamlouvá a nedělá vám žádné potíže, tak to můžete zkusit. Kontakty na stejně přemýšlející lidi najdete a sociálních sítích, nebo se s nimi můžete setkat tváří v tvář na jejich akcích, které pořádají několikrát do roka.

 

Nastává soumrak monogamie?

Mladá generace, která dovlekla současnou vlajkovou loď polyamorie na oceán lidských vztahů, začíná vytvářet nový morální kodex soužití, v jehož základech se projevuje rozčarování z nepovedených monogamních vztahů svých rodičů. Touží po jiném společenství, které bude založeno na svobodné vůli všech jejich členů, kteří si pravidla soužití stanoví sami a nemusí dodržovat ty, které podle nich nefungují. Jsou přesvědčeni, že tak jako máma či táta mohou mít rádi všechny své děti stejně, může i dospělý člověk rozdávat svou lásku více lidem ve stejné míře najednou.

Stane se hnutí polyamorie v budoucnu jen okrajovou záležitostí, nebo zachvátí lidstvo jako lavina? Toť otázka, na kterou dá odpověď až několik generací po nás. Kdo ví …

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Šárka Kocurková

učitelka s velkým srdcem, biolog

Šárka miluje svou rodinu, rodné Valašsko a skutečný život. Dýchá pro svou učitelskou profesi, která v ní probudila zájem o psychologii a sociologii. Najdete u ní články o lidských vztazích, plné humorných situací a rad, které jsou určeny přímo pro ženy, i témata odborná, která se snaží populární formou zpřístupnit našim čtenářkám.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Jak už všichni jistě víte, magazín udělal opět čtenářům radost a proběhla další soutěž. Tentokrát se soutěžilo o dovolenou v Chorvatsku s cestovní agenturou Jadran za pusu. A protože o prázdninách jezdí na dovču každý, s námi se jelo v září, kdy už si pomalu zvykáme na šály a bundy, ale u moře je stále ještě teplo.
13.10.2016
Hodnocení:

Pokud chcete zdravý vztah, měli byste v něm pro oba dva zachovat určitou míru svobody a navzájem si poskytnout prostor a čas jen pro sebe. Bude se vám doma lépe dýchat.

20.1.2018
Hodnocení:

Život se zatím pořád ne a ne rozběhnout. Máme guláš v tom, co vlastně smíme, nesmíme, co máme dělat a co naopak v žádném případě nedělat. Na každý zdánlivě pádný argument najdeme tři další, které ho vyvrací. Mezi čtyřmi stěnami teď více pozorujeme dění tam venku. Vstupenkou do okolního světa je tak televize, telefon a počítač. Dobrých zpráv je v těchto prostorech ale čím dál méně a rozumování i překřikování čím dál více. Jak se tedy udržet v duševní pohodě a nestat se zamračeným kritikem všech a všeho? Jak si dopřát svou dávku osvěžujícího nadhledu a být v dobré náladě?

13.5.2020
Hodnocení:

Dny se krátí, slunce se na nás dívá z úplně jiného úhlu a prohřívá nás posledními teplými paprsky, než jej udolá chladné počasí. Začíná nám topná sezóna. A vy, pěstitelé pokojových rostlin mi určitě dáte za pravdu, že pro vaše zelené miláčky začíná obtížné období. 

24.10.2018
Hodnocení: