Z římského hrachu neboli cizrny lze připravit tato úžasná zdravá pomazánka, se kterou si můžete zkrátit těšení na letošní dovolenou.
Pokud bych měla nějakou luštěninu vyzdvihnout a doporučit na pravidelnou konzumaci, je to právě cizrna. Má neutrální chuť, takže se hodí i do slaných i sladkých jídel. Ať je to pomazánka, která se nazývá hummus nebo karbanátky, které možná znáte pod pojmem falafel, dále můžeme římský hrách přidat do různých omáček, třeba s curry si výborně rozumí nebo do čokoládového brownies.
Příprava je jednoduchá. Buď využijete rychlomožnost - cizrnu koupíte v obchodě v hliníkovém obalu. Najdete jí mezi sterilizovanou zeleninou. Další možností je, že cizrnu koupíte sušenou. Tu hledejte mezi rýží, obilovinami a luštěninami. Tato cizrna se namáčí na 8 - 12 hodin a poté se uvaří.
Já bych se přikláněla k variantě se sušenou cizrnou. Cizrna v plechovce je sice rychlá na přípravu, ale když si uvědomíte to ekologické zatížení a možnost uvolnění hliníku do potraviny, tak bych byla s plechovkami opatrná.
Hummus se hodí jako zdravá svačina nebo lehký oběd, když jí doplníte o čerstvou zeleninu.
Hummus k nám přišel z dálného východu. Význam tohoto slova je prostý - znamená "cizrna". Pomazánku můžete namazat na pečivo, vyjídat jí z misky zeleninou nakrájenou na tyčky, namazat do tortil nebo si dát s kukuřičnými chipsy - nachos.
Cizrnu tedy namočíme přes noc ve vodě. Vodu slijeme a uvaříme v dostatečném množství čisté vody. Na povrchu vody se může vytvářet pěna, kterou sbíráme. Uvařenou cizrnu slijeme a necháme vychladnout.
Přibližně čtvrtinu uvařené cizrny, dáme stranou. Do mixéru nasypeme zbylou uvařenou cizrnu, vymačkanou šťávu z limetky, olivový olej, pastu tahini (krém ze sezamových semínek), sůl. Bude třeba přidat i vodu, ale s tou opatrně, abychom neměli místo pomazánky polévku. Vše řádně umixujeme na hladkou pomazánku. Podle chuti můžeme osolit, okořenit římským kmínem a chilli vločkami. Hummus na závěr na talíři můžeme ještě polít olivovým olejem a posypat čerstvým koriandrem.
Odebranou cizrnu osmahneme na oleji do křupava. Ke konci opékání posypeme uzenou paprikou, zamícháme a necháme provonět. Touto křupavou cizrnou posypeme hummus na závěr na ozdobu.
Podáváme s paprikou, okurkou, rajčaty nebo řapíkatým celerem.
![]() |
Alena Hilšerovávaříme s láskou
Alena je maminka puberťačky na plný úvazek. Ve svém volném čase obouvá barefootové boty, medituje během, pozdravem slunce nebo jógou. |
Zaujal vás článek? Sdílejte ho se svými přáteli |
Tapioka je škrobová moučka z kořene manioku jedlého. Neobsahuje lepek, tudíž je vhodná pro celiaky. Je cenným zdrojem mnoha vitamínů a minerálů a vyniká také nízkým obsahem cholesterolu.
Upečte si se mnou vlastní domácí chléb a už nikdy nebude chtít jiný! To mi věřte.
Pokud s vámi chce nevegetarián navést řeč, určitě začne slovy: "A co teda jíš? Kde bereš bílkoviny?" Odpovězte mu receptem.