Gleidshop
Eshop

Šeříkem můžete navonět čaj i cukr

Jak docílit bohatého kvetení? Kdy provádět řez a kdy a jak správně sklízet květy na čaj? Už je to tady. Stačí trochu sluníčka a téměř z každé zahrady se nám do nosu bude vkrádat omamná vůně šeříku. Každý rok lituji, že nekvetou aspoň tři měsíce, ale pak si řeknu, že by nám nejspíš nebyli tak vzácný. 

unsplash.com

 

Šeřík

Šeřík je keř dorůstající až 3 metrů výšky a neomezené (tedy pokud ho trošku neusměrníte) šířky. Existují i stromkové formy u kterých je potřeba odstraňovat nové výhony, aby se zachoval kmínek. V různých barevných variantách nás ohromuje plnými nebo jednoduchými vonnými květy. Díky pilným šlechtitelům už máme na výběr i drobnokvěté zakrslé formy vhodné do větších skalek.

 

Jak na kvetení?

Nejdůležitější pro bohaté kvetení je správný řez. Nejlepší je provést řez nejlépe hned po odkvětu květů a to každý rok. Šeřík kvete na loňském dřevě, což znamená, že zkrátíme-li po odkvětu větve, do konce sezóny se rozrostou a zahustí. A příští jaro všechny tyto nové nárůsty rozkvetou. Je to jednoduché. 

Staré rostliny můžete bez obav různě tvarovat a zmlazovat. Dobře snáší i hluboký řez. Odstraňte všechny staré větve a ponechte jen mladé výhony. Nemusíte se obávat, že by byl řez až moc. Šeřík má spící očka, která se postarají o nové výhony

 

Jak využít květy?

Bonus Šeříku je využitelnost květů na čaj. Při sběru si dejte pozor na kvalitu květů, měli by být plně rozvinuté a na čas sklizně, sbírejte za slunného dne nejlépe odpoledne. Nesbírejte oschlé nebo ohnilé květy.

Květy můžete je zalít horkou vodou hned nebo po usušení. Čaj má příjemnou šeříkovou vůni a jemně nasládlou chuť. Stejně tak můžete čerstvými květy vylepšit cukr v cukřence nebo dozdobit dort a muffiny. 

  • Tip na závěr: Aby Vám květy déle vydrželi ve váze konce stopek rozdrťte a do vázy dejte co nejvíc vody. Dřevité stopky potřebují vysokou hladinu vody

 

 

Krásný voňavý květen Vám přeji. 

 

 

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Barbora Konečná

floristka

Barbora Konečná je floristka srdcem i duší. Dokáže vám uvázat překrásnou květinu, dát vám radu, jak pečovat o pokojové rostliny, ale i zahrádku. Neustále se vzdělává a práce je jí koníčkem. V jejích článcích najdete praktické rady a tipy.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Každý si určitě z dětství pamatuje, co dobrého mu maminka uvařila nebo upekla. V některých rodinách mají dokonce recepty, které se dědí z generace na generaci. Já si pamatuji, jak nám všem vždycky chutnaly maminčiny moravské koláčky. Mladší generace si někdy netroufá na kynuté těsto, ale stačí dodržet postup a vše se podaří. Takže pusťme se do toho.

29.7.2020
Hodnocení:

Možná si myslíte, že tatarák se rovná maso. Nikoliv. Kdo jednou ochutná, nebude chtít jinak.

4.12.2018
Hodnocení:
Chcete udělat dětem radost a při společné tvorbě si užít spoustu zábavy? Vyzkoušejte jednoduchý recept na čokoládová lízatka, která sklidí velký úspěch.
24.6.2016
Hodnocení:

Každý z nás má čas od času chuť na něco sladkého. Když se rozhodnete začít hubnout a jíst zdravě, tak máte chuť na "zakázané ovoce" ještě víc. Dopřejte si sladkost bez výčitek a vyzkoušejte tyhle malinové sušenky.

 

19.8.2019
Hodnocení: