Životodárná voda aneb Jakou vodu pít

Voda patří k základním životním potřebám a je nezbytná pro správné fungování všech procesů v těle. V článku se zaměříme na vhodné zdroje pitné vody i její nesmírný význam.

Obrázek: ac2ecf0d6da8202bc6a6f5e3ccc1dc2d77a01125
Zdroj: pixabay.com

Jakou vodu pít

V předchozím článku jsme si uváděli alarmující skutečnosti, jež dokazují značné chemické znečištění většiny zdrojů pitné vody. Mnozí se na základě těchto i dalších informací zřejmě zamýšlí nad tím, co pít? Záruku absolutní bezpečnosti nemáme u žádné vody – ani u vody z vodovodu, ze studny či vody balené. Nepříznivý vliv totiž může mít i obal, do něhož se nápoje čepují. Látky, z nichž je obal vyroben, mohou přecházet do obsahu, čímž mění původní složení. Jako příklad si lze uvést často užívané umělohmotné PET obaly, z nichž se hlavně při zahřátí mohou uvolňovat škodliviny.

Kdyby někdo chtěl nakupovat balenou pramenitou vodu, měla by být ve skleněné lahvi. Jestliže se někdo rozhodne pít vodu z kohoutku, měl by si zjistit, jaký je její zdroj a obstarat si i její chemické rozbory. U méně čistých zdrojů vody je vhodné si pořídit vícestupňový kvalitní filtr, jenž by měl pohltit větší část škodlivin. Kromě chemického znečištění je však potřeba brát v úvahu i další možné nepříznivé vlivy.

Celkové vlastnosti a působení vody totiž nelze popsat jen jejím chemickým složením, ale je nutno brát v úvahu i její dynamiku a strukturu. Přestože je známé, že voda jako „rezonátor“ do své struktury přijímá vše, co do ní pronikne, většina z lidí jakoby o tom nevěděla anebo o tom nechce ani slyšet. Jako příklady v dnešní době rozšířených energetických vlivů si uveďme mikrovlnné technologie a další „výdobytky“ moderní doby. Rovněž vnitřní nastavení lidí výrazně ovlivňuje energii vody. Přitom nám energeticky nepříznivě ovlivněná voda zjevně nedělá dobře. Energetické poškození lze ovšem napravit dnes již běžně dostupnými zařízeními, jež napomáhají k její revitalizaci (více naleznete např. na www.aquasanatura.cz).

Nejprospěšnější ale je najít v čisté přírodě životadárnou studánku. Naštěstí je stále dost oblastí, kam téměř nedosáhla „chapadla zemědělsko-chemické lobby“. K nim patří jednak podhorské a horské oblasti, v nichž se zemědělcům zpravidla nevyplatí ve velkém pěstovat konvenční plodiny. Mimo to lze nalézt celkem čisté studánky i ve velkých městech, v nichž jsou rozsáhlejší parky či lesoparky. Některé z nich patří k chráněným územím, a proto se tam též obvykle nepoužívají chemické postřiky. Kdyby někdo chtěl nalézt vhodnou studánku, může nahlédnout na stránky www.estudanky.eu.

Význam pitného režimu

Zásobujeme-li tělo dostatkem kvalitní vody, napomáháme tím v prvé řadě k jeho pročištění. To je dnes velmi aktuální, neboť v důsledku znečištění životního prostředí a chemizace převážné části průmyslové výroby má většina lidí v těle nemálo škodlivin, jejichž přítomnost může způsobovat různé nepříjemnosti. Od drobných vad na kráse, jako je třeba akné, přes zdravotní problémy typu ekzémů, až po nejtěžší nemoci, jako je rakovina.

Proto bychom se měli snažit celkově zlepšit životosprávu a nedodávat do těla škodliviny zbytečně. Kromě toho je prospěšné organismus pročišťovat – tzn. hlavně ho proplachovat! Dostatek kvalitní vody zároveň podporuje i správné fungování orgánů. Ředíme-li takto přirozeně krev, snižujeme významně i rizika srdečně cévních onemocnění. Její odpovídající příjem spolu s ostatními tekutinami také přispívá k duševní pohodě člověka. „Živá" voda tedy občerství tělo i duši. Z těchto i mnoha dalších důvodů je důležité pít dostatečné množství kvalitní pramenité vody, která mimoto dodává organismu i tolik potřebné minerály.

Voda je dar, za který bychom měli projevovat svou vděčnost, a to i skutečnými činy. V prvé řadě bychom měli docílit přirozené zemědělské produkce a zpracování potravin, jakož i celkově ekologických provozů a domácností, které by produkovaly minimum biologicky nerozložitelných odpadů. Ty by se zásadně neměly vypouštět do vody! Chceme-li zachovat další život na Zemi, musíme chránit čistotu vody!

Reklama

Podobné články

Obrázek: e932e7d1b1ebb544456368c16c31c1a9f3a75681
Bylinky a rostliny k jídlu
Obrázek: 149c9a8613d614beee8d0af73f8cc184656747d0
Obrázek: c45be3701d2540bfb8b7c0d3583d952ea5b75386
Obrázek: nedostatek hořčíku