Vitaminy - nutnost pro náš organismus a psychickou pohodu - kde je brát?

Nepostradatelnost vitaminů je všeobecně známa. Jelikož lidské tělo není schopno vitaminy samo syntetizovat, musí být dodávány zvenčí. Avšak odkud je získávat? Máme se spoléhat na doplňky stravy či můžeme jejich dostatek získat z potravy? Na to se zaměříme v tomto článku.

Obrázek: bbcb24457260856057599221275e28cb426c4ce4
Zdroj: Freepik

Vitaminy přispívají především k posílení vitální síly, ochraňují před nepříznivými vlivy a podporují dostatečnou aktivitu celého organismu. Řadí se k esenciálním biokatalyzátorům, jež jsou v určitém množství nezbytné pro zdravý život. Mají nezastupitelnou funkci v řadě reakcí látkové přeměny. Některé z nich inaktivují volné radikály, kontrolují metabolismus klíčových látek, umožňují využívání minerálních látek a plní i další nezastupitelné úlohy.

Nutnost dostatečného příjmu vitaminů byla prokázána již dávno. Původně byly k léčení využívány jen bohaté zdroje vitaminů, jako jsou např. citrusové plody. Až později byly zkoumané látky izolovány z přirozeného materiálu. Teprve začátkem dvacátého století se vitaminy začaly uměle syntetizovat.

Studie

Nesmírný význam vitaminů potvrzují i oficiální studie. Zjišťování jejich nepostradatelnosti se opírá o klinické studie, kdy je pokusným osobám podávána strava, v níž chybějí určité látky. Následně jsou u nich sledovány změny zdravotního a psychického stavu. Dojde-li u nich k významnějším poruchám, dodávají se jim chybějící látky a sleduje se jejich účinek. Prokázalo se přitom, že vitaminy výrazně ovlivňují nejen tělesné zdraví, ale i duševní rozpoložení.

Výsledky bádání dokazují zjevnou souvislost mezi dostatkem vitaminů a celkovým zdravím. Většina z klinických studií byla prováděna kvůli možnostem jejich léčebného využití. Zjištěné skutečnosti se veřejně publikovaly, což pak leckdy využili výrobci syntetických vitaminů k podpoře prodejnosti svých produktů.

Reklamní kampaně

Mnozí lidé na základě reklamních kampaní mohli dojít k závěru, že stačí denně spolknout nějakou tabletku, a budeme zcela v pořádku. Praxe však ukazuje, že tomu tak není. Například ve Spojených státech, kde lidé vydávají astronomické částky za nákup doplňků stravy, se poukazuje na neuspokojivý zdravotní stav obyvatelstva i nedostatky uvedených látek.

Doplňky stravy

Nákup doplňků stravy též není bez rizika, neboť mohou mimo jiné obsahovat i různé pomocné a přídatné látky. Proto by se mělo kontrolovat jejich složení. Vhodnost užitých éček lze zkontrolovat např. v tabulkách publikace Tajemství výrobců potravin (www.vitsyrovy.cz/knihy). Měli bychom též sledovat, jaké jsou zdroje vitaminů.

Místo synteticky připravených látek by se měly upřednostňovat vitaminy, jež byly získány z přírodních zdrojů, neboť ty organismus mnohem lépe přijímá. Také se prokázalo, že při dlouhodobém užívání syntetických preparátů dochází k jejich zvýšenému vylučování z organismu. Některé synteticky připravené vitaminy mohou dokonce vykazovat nepříznivé zdravotní dopady, což potvrdily i odborné studie.

Přirozené zdroje vitaminů

Abychom tělu nabídli vše, co potřebuje, je nutno přijímat dostatek kvalitní a pestré stravy, v níž jsou zastoupeny pokud možno všechny základní druhy potravin rostlinného i živočišného původu. Neměli bychom se tedy zbytečně vyhýbat žádné skupině přirozených surovin. V případě alergie na určité typy potravin by se měly nahradit přijatelnějšími druhy, jež taktéž obsahují dané nepostradatelné látky.

Důležitá je ovšem kvalita užívaných surovin! Pokud to nebereme na zřetel, nedosáhneme očekávaného zlepšení. Jako významné zdroje vitaminů se třeba často uvádí ovoce a zelenina. Dostatečné množství vitaminů však obsahují jen čerstvé, správně pěstované, odpovídajícím způsobem skladované a nepříznivými vlivy neponičené plody. Nepostačí se tedy orientovat jen na vzhled – mnohé v obchodech nabízené „nablýskané" plody nemívají téměř žádný nutriční přínos. A organismus spíše jen zanášejí užívanými chemickými postřiky!

Proto se vyplatí kupovat buď bioprodukty, které by neměly být znečištěny chemickými postřiky a kromě toho by měly být přirozeně vypěstovány. Přínosné jsou i čerstvé výpěstky od domácích pěstitelů. Nejen z ekologického hlediska by základ naší stravy měly pokud možno tvořit suroviny pocházející z co nejbližšího okolí, nebo alespoň z našeho pásma a světadílu.

Lokální a čerstvé

Také je prospěšné využívat příležitosti k samosběru planě rostoucích bylin, jež od jara do podzimu můžete nalézat při procházkách přírodou. Neopomínejte tedy rozličné plody, jež příroda zdarma nabízí! V prvé řadě mívají čerstvě utržené plody nejvyšší možný obsah vitaminů i dalších důležitých látek. Také vidíme, na jakém místě plody rostly. Kromě toho sami určujeme, za jakých podmínek je budeme dále zpracovávat či uskladňovat.

Všechny pro tělo potřebné látky tedy můžeme získat z přirozených čerstvých surovin, které lze konzumovat buď přímo jako pokrmy, nebo z nich pít připravené nápoje – třeba jako čerstvě lisované šťávy.

Když doplňek, tak kvalitní

Nemůžeme-li organismu z jakéhokoli důvodu dodávat plnohodnotné suroviny, lze přechodně užívat i kvalitní potravinové doplňky. Celkově však prospívají pouze takové, jež jsou šetrným způsobem získány z přirozených zdrojů. Některé rostliny, resp. jejich části, obsahují tak vysoká množství účinných látek, že je lze označit jako přirozené multivitaminy. Obsahují zároveň komplex vitaminů i dalších nepostradatelných látek, přičemž jejich účinky se vzájemně doplňují a posilují, neboť mezi nimi dochází k synergickému působení. Patří mezi ně například rakytník řešetlákový, který má vysoký podíl vitaminů A, B, C, D, E, K a dalších nepostradatelných látek.

Z plodů, jež obsahují značná množství vitaminů, se také lisují šťávy, jež si zachovávají vysoký podíl účinných látek. Přijímání těchto doplňků jako nápojů je jednoduché a jsou v této formě i dobře vstřebatelné. Důležité ovšem je, aby byly ve skleněné lahvi a nebyly chemicky konzervovány, uměle přislazovány či jinak znehodnoceny.

Mezi další vhodné potravní doplňky patří též sušené plody rakytníku, šípku apod. Celou škálu nepostradatelných látek dodává také pivovarské droždí (kvasnice), jež můžete ve formě tabletek koupit i v lékárnách. Které vitaminy tyto i jiné důležité zdroje obsahují a další poznatky o nepostradatelných látkách naleznete v knize Tajemství kosmetiky (www.vitsyrovy.cz/knihy).

Někoho možná napadne, že to bude stát dost peněz. Avšak dostatečným zásobováním těla vitaminy můžete nejen zlepšit svou imunitu, ale i výrazně snížit rizika většiny civilizačních onemocnění. Tím organismu poskytujeme ty nejlepší podmínky, aby mohl jako celek správně fungovat. Kromě toho též pookřejeme i duševně! Proto se skutečně vyplatí něco investovat do našeho zdraví a cíleně dodávat tělu vše, co potřebuje!

Aktualizováno: 11.10.2021

Reklama

Podobné články

Obrázek: bda96975ed8e4b444da6e84ed1582507783bcc83
Obrázek: e932e7d1b1ebb544456368c16c31c1a9f3a75681
Obrázek: ca80a4afd8e20fe9b74437f9f0684ea63425c401
Obrázek: c8e60d2ad66ce14800345390407cc3eeee900a88
Obrázek: 149c9a8613d614beee8d0af73f8cc184656747d0