Droga zvaná cukr. Dejte pozor na to, čím sladíte!

Z vědeckých výzkumů vyplývá, že pokud nahradíte sladkosti jídlem bez cukru a s menším obsahem kalorií, projeví se u vás apatie, stres, úzkost a dokonce abstinenční příznaky. Závislost na cukru je spojena s řadou zdravotních problémů a zbavuje se jí hůře, než závislosti na cigaretách.

Obrázek: 87495c1e9040f8a89fd0a0cfa1999fc394e54d0e
Zdroj: pexels.com


Co je tedy bílé zlato, zvané cukr?

Cukr je základní stavební jednotkou rostlin a z rostlin se také získává. Největším zdrojem je cukrová řepa a cukrová třtina. Mohlo by se zdát, že pokud je cukr z přírodních zdrojů, potom je zdravý a není se čeho obávat. Pojďme se na něj, ale podívat zblízka.

Z chemického hlediska je cukr sacharóza, disacharid, složený z jedné molekuly glukózy a jedné molekuly fruktózy. Je to velmi stravitelná potravina s velkým množstvím energie a téměř bez jakýchkoli živin. Cukr je velmi dobře rozpustný ve vodě – při pokojové teplotě se v 1 litru vody rozpustí 2kg cukru. A těchto vlastností se využívá k výrobě většiny nealkoholických nápojů – konzumujeme tak skrytý cukr. Jeho chuť je pro nás přitažlivá a výrobci potravin ho přidávají i tam, kde bychom ho nečekali.
 

Zkusme společně spočítat, kolik skrytých kostek cukru spořádáme během jednoho dne:

  • Koblížek: 5 kostek,
  • 100g musli: 8 kostek,
  • Activie nápoj: 8 kostek,
  • 3dcl pomerančový nektar: 7 kostek,
  • Sušenky Oreo: 7 kostek,
  • 1,5l Korunní voda pomeranč: 11 kostek,
  • Snickers tyčinka: 6 kostek,
  • 0,5l Coca-Cola: 14 kostek,
  • Obědový salát s dresingem: 4 kostky.


Celkem 69 kostek skrytého cukru. Jestliže jedna kostka váží 5 gramů, zbaštili jsme 345 gramů cukru, ani o tom nevíme.

Cukr je pro naše tělo nezbytný, ale nadbytečné kalorie z něj se ukládají do tukových zásob a jejich nadměrná hodnota vede k civilizačním chorobám, jako je obezita, vznik zubního kazu, urychluje stárnutí, poškození tkání volnými radikály, či cukrovka 2. typu.
 

Jak z toho ven?

Máme na výběr: cukr, glukózo-fruktózový sirup, umělá sladidla, přírodní sladidla.

  • Glukózo – fruktózový sirup – levnější než cukr, má větší podíl fruktózy, zvyšuje množství tuku v játrech, nepůsobí v centrech nasycenosti jako glukóza, což vede ke konzumaci většího množství jídla!
     
  • Umělá sladidla kalorická – sorbitol, manitol, sukralóza, isomalt, xylitol, jsou z přírodních zdrojů.
     
  • Umělá sladidla nekalorická – synteticky vyrobená, neobsahují glukózu ani fruktózu, netloustne se po nich ani se netvoří zubní kaz, ale jejich dopad na lidský organismus je mnohem větší. Nejhorší jsou cyklamáty, v USA jsou zakázány pro svoji karcinogennost, způsobují záněty močového měchýře.
     

Kde najdeme nebezpečné cyklamáty?

Barevné limonády, Coca-Cola light, čaje LOYD, šumivé vitamíny, Korunní koření Svařák a všude tam, kde jsou použita barviva, protože cyklamáty je stabilizují.
 

  • Aspartam – nebezpečný pro organismus trpící fenylketonurií, způsobuje silné bolesti hlavy, břicha, alergie. Je nevhodný pro děti. Kde ho najdeme? Žvýkačky Orbit, Menthos, Hanácká kyselka, Kofola, jogurty Jogobella, čaje LOYD, poháry Kunín
     
  • Sacharin – velmi nebezpečný!

Účinek umělých nekalorických sladidel je sporný. Jsou sladké, ale protože nepůsobí v mozku v centrech sytosti jako glukóza, organismus si říká o další příjem potravin.
 

Jak se chemickým cukrům vyhnout?

Nepoužívat cukr, jíst potraviny přirozeně sladké – ovoce, a když už musím sladit, tak med, nebo cukr a vyhnout se umělým sladidlům.

 

Reklama

Podobné články

Obrázek: 55683e3b93130e0c17f64de0c5d566ac6fa60d67
Obrázek: recept na mrkvovou polévku se zázvorem
Obrázek: 15d0f198e084e43e15f2226d455fffafd83b1bf1
Obrázek: Rieker
Obrázek: 46b06a2162f8cf57a48ef1880230e2926ff17980