Když se ze zamilovanosti stane posedlost

Zamilovanost je krásná věc. Když se to ale přežene, stává se z ní regulérní noční můra.

Obrázek: e2626676e9535ed9866f6d8c82291d390e289074
Zdroj: pixabay.com

Viděla jste někdy filmy jako Nebezpečné známosti, Osudová přitažlivost, Helena v krabici, 9 a ½ týdne nebo Pan Hire?

Všechny mají společné jedno téma. Chorobnou zamilovanost. Pokud jste samy v jejich osidlech nebo vás do nich chytil nový partner, zjistíte, jak to všechno může dopadnout, když nic neuděláte. Špatně. Přestože to všechno tak hezky začalo.

Před měsícem jste se seznámila s neodolatelným mužem. Během pár minut vám vyznal lásku, označil vás za světlo svého života a od té doby se vezete na tobogánu zamilovanosti. Jste fascinovaná intenzitou jeho lásky, o které jste zatím jenom snila, a tak vás stále příjemně těší jeho neustálé telefonáty, žádosti o každodenní schůzky a dárečky, které nikdy nezapomene ani jeden den. V hlavě vám sem tam zablikne něco divného, ale jste tak šťastná, že to ani nezaznamenáte. Vaše přítelkyně mohou puknout závistí, rodina je nadšená a vy zažíváte ráj na zemi.

Uplyne druhý, pátý, sedmý měsíc a projevy vašeho partnery ještě zintenzivněly. Jak?

Nedokáže bez vás strávit ani minutu. Z práce (ze školy) vás bombarduje naléhavými smskami a informuje vás, že to bez vás nevydrží ani minutu. Pokud neodepíšete okamžitě, počet zpráv se znásobí, následuje telefonát nebo případně návštěva ve vašem zaměstnání (škole). Stále jste zásobena větami o magické, neskutečné a osudové lásce, která je vesmírná, jedinečná a bude trvat do konce života. Vždycky si to dokáže zařídit tak, aby vás vyzvedl při odchodu domů, a už se od vás nehne na krok. Jestliže se chcete sejít s kamarádkami nebo jít třeba popřát babičce k svátku, udělá nemožné, aby vás od toho odradil.

Zpočátku je to tak neskutečné, a tak opravdové, že si myslíte, že jste dostala obrovský dar, který se už nebude opakovat. Postupem času se pomaličku vkrade divný pocit, že tak to vypadat nemá. Že už to je přes čáru. Začnou se ozývat lidé z vašeho okolí s poznámkami k vašemu vztahu a všechno začne být tak trošku otravné.

Je to ještě láska?

Ne. Láska je zdravá emoce. Láska je vztah dvou lidí, který jim zachovává jejich jedinečnost a osobní život. Láska je interakce, která musí být výhodná pro obě strany. Když ne, stává se z ní nemoc.

Jaké bude další pokračování zamilovaného příběhu?

Ten scénář vztahu u takto chorobných partnerů se až nechutně opakuje. Takže pojďme zpátky do našeho příběhu a podívejme se, co ještě můžete zažít.

Když spadnou z očí růžové brýle a vy uvidíte muže vedle sebe v pravém světle, zděsíte se, kam jste to až přivedla. To už bude v době, kdy jste se stala pro toho druhého nutnou potřebou. Je na vás silně fixován a je přesvědčen, že bez vás život skončí. Také vám to velice často říká, zejména v okamžicích vaší „revolty", kdy se pokoušíte si na chviličku od partnera odpočinout. Vztah vás začíná dusit a namísto na muže svých snů začínáte čím dál tím více myslet na to, jak celou věc rychle uzavřít.

Začínáte oťukávat terén, ale při jakémkoliv náznaku konce vztahu se partner hroutí do slz, výčitek, slibů, fyzického kolapsu, vzteku, vyhrožování, demonstrativní sebevraždy a násilí. Žárlivost, která zatím byla tak dojemná, co důkaz bezmezné lásky, se pěkně přetransformuje do totální paranoi a vy se ocitáte v pasti.

Co dělat?

Tak tady je každá rada drahá. Situace je opravdu vážná. Logicky se nabízí varianta najít svému muži jinou oběť a nějak to zaonačit, aby se jeho posedlost přenesla na ni. To se vám ale nepodaří, protože vazba na vás je pevnější než grafen, jeden z nejpevnějších materiálů na světě.

Jediná cesta, jak ze situace ven, je obrnit se trpělivostí, trvat na ukončení vztahu, přerušit veškeré kontakty s dotyčným a vyhledat odbornou pomoc. Není to ani známka osobního selhání, ani žádná ostuda, a dokonce ani důkaz toho, že jsem vadná. Problém je na straně toho druhého a vy se potřebuje poradit, jak minimalizovat problémy, které určitě nastanou.

Kam si tedy mohu přijít požádat o pomoc?

Určitě všechno řekněte nějaké osobě ve vašem nejbližším okolí. Někomu, kdo si zaslouží vaši důvěru. Ne proto, aby vám dal odborné rady, ale aby někdo věděl, co se děje a aby vás někdo podržel, když se dostanete do krize.

Snažte se mít v každém možném okamžiku doprovod a nebýt sama.

Dejte na svou intuici. Ta vás dobře povede, protože v ohrožení funguje velice dobře. A vy v ohrožení jste.

Vyhledejte pomoc psychologa, psychoterapeuta nebo odborníka na vztahy.

Kontaktujte instituce, které vám mohou dát cenné rady (např. poradna Bílý kruh bezpečí).

Pokud se cítíte aktuálně ohrožena, volejte Policii ČR (linka 158). Raději zbytečně než pozdě.

Co napsat závěrem?

Začíná to vždycky tak hezky. Čas, který prožíváte na vlně štěstí, bohužel pracuje proti vám. Čím déle s vadným partnerem setrváváte, tím hůře pro vás. Ale přesto vždy existuje nějaká cesta, jak z nepříjemné situace vyklouznout. Sama na to možná nepřijdete. Nevadí. Běžte se poradit. Čím dříve, tím lépe. Noční můra po čase zmizí a vy si budete moci znovu užívat života plnými doušky.

Reklama

Podobné články

Obrázek: b61ce15af3a79cfcbd7969604cb01c85ef28537b
Obrázek: 9eef13bdbd0066988a085b126f7abe6f8313651e
Obrázek: 84f1c7b2bd26129a5929d67bb81bcedd023ab725
Vitamín C v kosmetice
Obrázek: acd4bf51812c57f17fb98dcd81b9ed830a72542b