Hormony jsou látky, které v našem těle ovlivňují veškeré dění a jsou pro nás životně důležité. Každému se určitě hned ze začátku vybaví hormony pohlavní. My se ale budeme zabývat tímto tématem komplexnějším úhlem pohledu.
Hormony totiž působí jako přenašeči informací a mají v našem těle velké množství různých životně důležitých úkolů. Řídí například látkovou výměnu, krevní tlak, srdeční frekvenci, hladinu cukru v krvi, tělesnou teplotu a taky samozřejmě chuť na sex, plodnost a těhotenství.
Každá z nás zná nejspíše pohlavní hormony, ale v těle je jich daleko víc! Inzulín, hormony štítné žlázy, růstový hormon, adrenalin, prolaktin, melatonin, serotonin a další. Zajímavé je, že muži i ženy mají v těle stejné hormony, ale liší se pouze jejich množstvím. Například muž má v těle asi o třetinu více testosteronu než žena.
Hormony jsou velmi důležité látky, které dokážou rozhodovat o zdraví nebo nemoci, pokud nejsou v rovnováze. Mnoho nemocí, jejichž příčina spočívá v nerovnováze hormonů, západní medicína nedokáže správně diagnostikovat a léčit. Dokonce i nemoci, které zdánlivě přímo s hormony nesouvisejí, jako jsou deprese, závratě, poruchy spánku, nadváha, problémy se žlučníkem nebo migréna, mohou být jinými hormony, které přesně odpovídají hormonům v těle, vyléčeny nebo aspoň zmírněny.
Pročtěte si následující seznam potíží a zhodnoťte pomocí něj svůj zdravotní stav. Výsledek vám pomůže jako vodítko, zda je vhodné navštívit svého lékaře a nechat si například provést test ze slin. Tento test je nejlepší metodou pro určení pohlavních hormonů. Je dokonce přesnější než krevní test. Pro vyhodnocení testu platí pravidlo, že čím víc zaškrtnutých potíží, tím pravděpodobnější je u vás nedostatek hormonů (hormonální disbalance), a tudíž byste si měli hodnoty hormonů nechat přezkoumat odborníkem.
Pociťujete v poslední době:
V tuto chvíli je na řadě posouzení a vyhodnocení zaškrtnutých symptomů. Pokud se nejedná o jednorázové obtíže ale dlouhodobější stav, je na zvážení, co uděláte. Je na čase uvést své hormony a tělo do harmonie.
Nejlépe přirozenou cestou bylin, stravy, pohybu a přírodní medicíny. Věděli jste, že mnohé rostliny, obsahují takzvané fyto-hormony, které dokáží ovlivnit podobně jako naše lidské hormony náš organismus? Není proto nutné vydat se cestou chemických léků. Ale to je samozřejmě na vás.
K tomu vám přeji hodně úspěchu!
![]() |
Bc. Ilona Bartovskájóga, cvičení, TČMIlona je pedagogický pracovník, práce s mládeží je jejím celoživotní posláním, které jí naplňuje a baví. Ve svém volném čase se věnuje různým sportovním aktivitám a také dobrovolnické činnosti – práci se seniory, které učí prstovou jógu a cvičení na židlích. K józe se vztahuje i její další mimopracovní aktivita – výuka tzv. Office jógy – zdravotní cvičení pro pracovníky v kancelářích. Má vystudovanou psychologii a pedagogiku a absolvovala také mnoho dalších kurzů ze sportovní a komunikační oblasti. Najdete u ní články plné odborných průzkumů, výzkumů, statistik, poznatků propojené do denní praxe, které vedou k vašemu seberozvoji. Profil |
Zaujal vás článek? Sdílejte ho se svými přáteli |
Víte že slovo „ afrodiziaka“ je odvozené od řecké bohyně lásky Afrodity? Jsou to příjemně povzbuzující látky, které se používaly už od roku 200 n. l. ve starém Orientu. Mezi známá afrodiziaka patří třeba: šalvěj, rozmarýn, tymián, levandule, bazalka, dobromysl, máta, libeček, ženšen, yzop, aloe nebo majoránka. Všechny tyto bylinky jistě v domácnosti používáte a ani o jejich „zázračných“ účincích možná nevíte.
S létem přichází teplejší počasí a s tím zase menší chuť se hýbat a sportovat. Pro ty, kteří to ale myslí s lepší postavou a lepším životním stylem vážně, by ani toto období nemělo být obdobím bez cvičení. Jak to ale dělat, když se potíte už jen při pomyšlení na nějakou fyzickou aktivitu?