Gleidshop
Hlavní baner

Pár kroků k tomu, jak šetřit s vodou v domácnosti!

Voda není samozřejmostí. V dnešním období sucha a veder se o tom můžeme přesvědčit. Jakým způsobem doma vodou šetříte? Víte co vám všechno končí v odpadu? V článku se dozvíte pár základních tipů o tom, jak šetřit s vodou v domácnosti.

pixabay.com

 

Neznečišťovat

Víme o všem co pouštíme do odpadu? Jaké používám úklidové prostředky? Máte nechemický jar? Dnes můžete sehnat všechno co vás jen napadne i v nechemické variantě. Stačí jen změnit místo nákupu. Chemii nepotřebujme k životu, a pokud budeme více pátrat, najdeme vždy šetrnější prostředky. Jakou používáte kosmetiku? Zkuste se zamyslet co všechno končí ve vašem odpadu. Například odpadové zbytky olejů a barev vždy vyhazovat do sběrných dvorů, nikdy nelít do záchodu a umyvadel!

 

Neplýtvat

Základní rada je - používat vodu vědomě.

 

Koupelna

Když jsem ve sprše, holím se a zrovna vodu nepotřebuji, tak vypínám kohoutek. A když už je řeč o sprše, pokud dáváte přednost vaně před sprchou, je to pochopitelné. Není nad pohodu ve vaně plné vody. Ale když se budete koupat třeba jen každý čtvrtý den a jinak se budete sprchovat, můžete ušetřit až 40 litrů vody na každém sprchování.

 

Kuchyně

Nádobí umývat zásadně v napuštěné vodě ve dřezu a ne pod proudem tekoucí vody. Kapající kohoutek vždycky spravit. I na takovéto maličkosti vám může vykapat i několik litrů vody denně jen tak.

 

Zahrada

Na zalévání používat nasbíranou nebo dešťovou vodu. Třeba z vařené zeleniny a rýže nebo po opláchnutí zeleniny můžeme vodu sbírat a potom využít na zalévání. Taková voda je plná živin. Konvice ušetří více vody než hadice, ale uznávám, že je o dost praktičtější.

 

Záchod

Na záchod si pořídit sáček plný silikonových krystalků, který vodu nasaje a při každém spláchnutí ušetří 1,2 litru. Nádržky jsou stále poměrně velké a na spláchnutí někdy stačí i polovina obsahu. Záchod stačí desinfikovat octem, nebo citrusy. Na záchod lze pořídit i nechemické prostředky.

 

Praní

K praní zapínat ekologický program. Prát tak, aby byl zaplněn celý buben. Používat šetrné prací prostředky. Na fleky je žlučové mýdlo a aviváž si lze udělat z octu, vody a éterického oleje. Proti vodnímu kameni lze bojovat octem a sodou, není tedy opět potřeba kupovat chemické prostředky.

 

Vyšší ekonomické možnosti

Pokud chceme do úspor investovat, na trhu jsou různé druhy úsporných kohoutků, sprchových hlaviček a šetřičů, které škrtí nebo regulují průtok vody. Pro velkou rodinu vychází například úsporněji myčka, pokud se zapíná až plná nádobí.

 

Tohle je pár základních kroků, kterými si můžeme více vážit vody. Nemusíte se hned do všeho bezhlavě vrhnout. Důležité je šetřit vědomě. I malé kroky se počítají.

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Iveta Pečivová

bloggerka a milovnice přírody

Iveta je maminkou temperamentního syna, který ji změnil život a inspiroval. Věnuje se blogování o přirozeném rodičovství, seberozvoji a udržitelném způsobu života. Vystudovala zdravotní školu, ale celý život tíhne k alternativní medicíně. Najdete u ní články s ekologickým zaměřením, hlavně inspirující rady a tipy jak si udržet domácnost bez odpadu.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Bojíte se, že dítě nebude u kadeřníka spolupracovat a jakmile uvidí nůžky spustí křik, který uslyší celé město? Poradíme jak takovým situacím předejít.
6.3.2017
Hodnocení:

Máte doma studenta, který by rád cestoval, ovšem vy nemáte dostatek prostředků nebo vám to okolnosti zkrátka nedovolují? Nevěste hlavu, studující mají nespočet možností na cestování a studium dohromady!

10.9.2018
Hodnocení:

Konec zimy bývá spojen také s výběrem letní dovolené. V zaměstnání je už třeba rozvrhnout dovolenkové termíny. Co si budeme povídat, s first minute nabídkami cestovních kanceláří se může nejen rodinný rozpočet tetelit blahem. Prázdniny na „mácháči“ jsme zažili už loni, letos nás dráždí představy slunečných paprsků hladících naši kůži (nebo snad opáleného maséra :-)), vůně mořského vánku a exotických koktejlů na pláži. Jeli bychom, ale máme malé dítě.

25.2.2020
Hodnocení:

Mnoho žen má tendenci žít život ostatních, ne ten svůj. Jejich vlastní život se někam vytratil, protože chtěly všem vyhovět. Mají pocit, že musí všechno dělat správně, protože tak se to od ženy očekává. Vyčítají mužům, že nic neřeší, že nic nedělají, že málo pomáhají, že mají spoustu věcí "na háku". Ale kdo jim to dovolil? Kdo v nich neprobouzí tu správnou mužskou chuť té své ženě pomoci? Kdo radši vše udělá sám a pak vše dorazí výtkami? Mučednice, které se obětovaly. Ano, ano, zní to tvrdě a hnusně se to nejen že píše, ale i čte, jenže tohle scestí mučednic je pořád v kurzu. Proč?

27.8.2019
Hodnocení: