Muškátům už odzvonilo. Je nejvyšší čas si vyladit truhlíky do podzimní sezóny. Které druhy jsou vhodné? A které vůbec existují?
Voda není samozřejmostí. V dnešním období sucha a veder se o tom můžeme přesvědčit. Jakým způsobem doma vodou šetříte? Víte co vám všechno končí v odpadu? V článku se dozvíte pár základních tipů o tom, jak šetřit s vodou v domácnosti.
Víme o všem co pouštíme do odpadu? Jaké používám úklidové prostředky? Máte nechemický jar? Dnes můžete sehnat všechno co vás jen napadne i v nechemické variantě. Stačí jen změnit místo nákupu. Chemii nepotřebujme k životu, a pokud budeme více pátrat, najdeme vždy šetrnější prostředky. Jakou používáte kosmetiku? Zkuste se zamyslet co všechno končí ve vašem odpadu. Například odpadové zbytky olejů a barev vždy vyhazovat do sběrných dvorů, nikdy nelít do záchodu a umyvadel!
Základní rada je - používat vodu vědomě.
Když jsem ve sprše, holím se a zrovna vodu nepotřebuji, tak vypínám kohoutek. A když už je řeč o sprše, pokud dáváte přednost vaně před sprchou, je to pochopitelné. Není nad pohodu ve vaně plné vody. Ale když se budete koupat třeba jen každý čtvrtý den a jinak se budete sprchovat, můžete ušetřit až 40 litrů vody na každém sprchování.
Nádobí umývat zásadně v napuštěné vodě ve dřezu a ne pod proudem tekoucí vody. Kapající kohoutek vždycky spravit. I na takovéto maličkosti vám může vykapat i několik litrů vody denně jen tak.
Na zalévání používat nasbíranou nebo dešťovou vodu. Třeba z vařené zeleniny a rýže nebo po opláchnutí zeleniny můžeme vodu sbírat a potom využít na zalévání. Taková voda je plná živin. Konvice ušetří více vody než hadice, ale uznávám, že je o dost praktičtější.
Na záchod si pořídit sáček plný silikonových krystalků, který vodu nasaje a při každém spláchnutí ušetří 1,2 litru. Nádržky jsou stále poměrně velké a na spláchnutí někdy stačí i polovina obsahu. Záchod stačí desinfikovat octem, nebo citrusy. Na záchod lze pořídit i nechemické prostředky.
K praní zapínat ekologický program. Prát tak, aby byl zaplněn celý buben. Používat šetrné prací prostředky. Na fleky je žlučové mýdlo a aviváž si lze udělat z octu, vody a éterického oleje. Proti vodnímu kameni lze bojovat octem a sodou, není tedy opět potřeba kupovat chemické prostředky.
Pokud chceme do úspor investovat, na trhu jsou různé druhy úsporných kohoutků, sprchových hlaviček a šetřičů, které škrtí nebo regulují průtok vody. Pro velkou rodinu vychází například úsporněji myčka, pokud se zapíná až plná nádobí.
Tohle je pár základních kroků, kterými si můžeme více vážit vody. Nemusíte se hned do všeho bezhlavě vrhnout. Důležité je šetřit vědomě. I malé kroky se počítají.
![]() |
Iveta Pečivovábloggerka a milovnice přírodyIveta je maminkou temperamentního syna, který ji změnil život a inspiroval. Věnuje se blogování o přirozeném rodičovství, seberozvoji a udržitelném způsobu života. Vystudovala zdravotní školu, ale celý život tíhne k alternativní medicíně. Najdete u ní články s ekologickým zaměřením, hlavně inspirující rady a tipy jak si udržet domácnost bez odpadu. Profil |
Zaujal vás článek? Sdílejte ho se svými přáteli |
Muškátům už odzvonilo. Je nejvyšší čas si vyladit truhlíky do podzimní sezóny. Které druhy jsou vhodné? A které vůbec existují?
Tento článek je druhým pokračováním mých tipů na zajímavé filmy podle skutečnosti, které mohou být opravdu skvělou inspirací a motivací k překonávání překážek ve vlastním životě. Tak se pohodlně usaďte a připravte se na další várku nezapomenutelných příběhů. Tentokrát z oblasti sportu.
Nevíte, čím udělat svým blízkým radost pod stromeček? Zkuste dárek ze sklenice. Je to jednoduché i praktické. Do sklenice můžete dát jednoduše cokoli, co má daný člověk rád.