Gleidshop
Eshop

Věk rodičky není jen tak obyčejné číslo! Má vliv nejenom na ženu samotnou, ale i na výchovu jejího dítěte!

Nebýt lidského fištrónu, nikdy by antikoncepce nespatřila světlo světa a matka příroda by si mohla spokojeně mnout ruce, jak pěkně a řádně člověk plní její zákony.

pixabay.com

 

Aby lidé mohli sledovat evoluční vývoj svého druhu i nadále, potřebují jediné - plnit jednu ze základních charakteristik živého organismu a rozmnožovat se. Zatímco obyvatelé různých částí našeho světa nemají s tímto přírodním zákonem žádné problémy, Evropané se posledních 50 let poněkud zasekli. A Česká republika není výjimkou.

Průměrný věk rodiček v našich krajích už překonal hranici 30 let. Což by nebyl tak špatný údaj, pokud by připadalo na jednu ženu více narozených dětí než 3. Bohužel, úroveň plodnosti balancuje v nízkých hodnotách 1,5 - 1,6 dítěte na jednu matku a korunu tomu nasazuje průměrný věk prvorodiček, který už překročil 28 let.

 

Zdá se, že se určitá část lidstva nechala strhnout společenským proudem života, ovlivněným bohatstvím, technickými vymoženostmi a vírou v moderní medicínu. Vědomě tak potlačuje vnitřní instinkty a naslouchání hlasu přírody, který je stále stejný tisíce let a další tisíce bude, bez ohledu na to, zda člověk zůstane její přirozenou součástí, nebo ne.

Nejdokonalejším obdobím pro první těhotenství žen je věk kolem 20 let. Pro matku i pro dítě. Zdá se však, že v současném vyspělém moderním světě tato premise začíná být tak trochu neobvyklá.

 

Když má budoucí matka 18 – 25 let...

… tak je její tělo připraveno rodit každý měsíc. Mladá žena prožívá své nejplodnější roky a na první pohled to vypadá, že se ve svých hormonech doslova utopí. Děloha jen čeká na svou příležitost a vajíčka se valí nabitá očekáváním, že splní svůj úkol. Celá pětina nechráněných pohlavních styků během jednoho měsíce dává sto procentní šanci vzniku nového života. Žena září do daleka, srší energií, feromony rozstřikuje do okolí a její mozek udělá všechno pro to, aby měl její zdraví pěkně pod kontrolou a rozhodně ji podrží právě v okamžiku, kdy otěhotní. Proto je riziko těhotenské cukrovky a hypertenze v tomto věku minimální, míra potratů pod 10 % a chromozomální abnormality dítěte postihují jen 1 ženu z 1500. Mladá maminka porodí tak nějak mezi řečí a návrat do původní kondice a tělesných proporcí proběhne v rámci pár týdnů.

 

Málo životních zkušeností a vlastních finanční prostředků na jedné straně, ale plno síly, žádné trvalé úzkosti ve výchově a parťácké vztahy s potomkem na druhé, přinese dítěti spoustu zajímavých situací, akcí a legrace, nenadálých problémů a komplikací, které se nebudou nijak významně hrotit a až na výjimky poskytnou dítěti tolik žádané svobody, jež je pro jeho zdravý vývoj stěžejní.

 

Když má budoucí matka 26 – 34 let...

… tak musí počítat s tím, že míra množivosti začíná klesat. Po třicítce nasedá žena na pomyslnou těhotenskou skluzavku a sviští směrem k nízkým číslům. Není se co divit, tkáně už odvedly kus práce, a i když se tělo opravdu snaží produkovat to nejlepší, ne vždy plní přání své majitelky na požádání. Míra potratů se začne zvedat až k 15 % a také počet chromozomálních abnormalit dítěte postihuje více žen, konkrétně 1 z 1300. Přesto má budoucí maminka ještě dost energie nejen na porod, který až dvakrát častěji končí císařským řezem než u mladší skupiny žen. Návrat těla do původního stavu už více drhne, ale zvládnout se dá bez výrazných ztrát. Pokud žena podstoupí proces umělého oplodnění, jeho úspěšnost je vysoká. Podaří se až čtvrtině všech žen.

Založení rodiny v tomto věku bude přijato v okolí velice souhlasně, což bude mít příznivý dopad jak na matku, tak i na dítě. Žena už měla možnost sesbírat mnoho životních zkušeností, ve většině případů vládne vlastními finančními prostředky a je na vrcholu sil. Výchova dítěte je už promyšlenější, protože větší míra zodpovědnosti velí matce čerpat informace z různých zdrojů a řídit se jimi.

 

Když má budoucí matka 35 – 44 let...

… tak začne hrát ruletu přímo s matkou přírodou. Děloha je sice stále připravena, ale vajíčka se flákají a možnost početí klesá na nejnižší možnou mez. Ani umělé oplodnění není žádná výhra a to zejména po 40. roku, kdy se jeho úspěšnost pohybuje jen mezi 6 – 8 %. Míra potratů se naopak vyšplhá až k 30 % a dvojnásobně také vzrůstá riziko hypertenze a až třikrát častěji se objevuje těhotenská cukrovka. Rapidně vzroste možnost chromozomální poruchy dítěte u 1 ženy ze 100, přičemž na konci období až u 1 z 30. Těhotenství a porod dá ženě zabrat, protože sil ubývá a také organismus už musí bojovat s méně či více závažnějšími zdravotními problémy, které k postupujícímu věku tak nějak patří.

Zkušeností má žena na rozdávání, finanční zabezpečení přináší více klidu a objeví se schopnost vychutnat každý okamžik se svým potomkem v míře nebývalé. Zodpovědnost za nový život půjde ruku v ruce se strachem a úzkostmi, které se stanou běžnou denní součástí. Bezprostřednost a ztřeštěnost je na ústupu a je nahrazena vážností, přemýšlením a přesným plánováním.

 

Věk rodičky přináší své klady i zápory. Jak pro samotnou matku, tak i pro jejího potomka

Každé zrození nové existence se rovná zázraku, který nás nemůže nikdy přestat udivovat. A vlastně je úplně jedno, kdy se v životě ženy přihodí. Nic není černobílé a každá výjimka se počítá. Pokud se rozhodnete pro početí nebo vám to spadne nečekaně do klína, zmobilizujte všechny síly, aby mělo to nejkrásnější završení. Věřte tomu, že matka příroda vám bude stát věrně po boku!

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Šárka Kocurková

učitelka s velkým srdcem, biolog

Šárka miluje svou rodinu, rodné Valašsko a skutečný život. Dýchá pro svou učitelskou profesi, která v ní probudila zájem o psychologii a sociologii. Najdete u ní články o lidských vztazích, plné humorných situací a rad, které jsou určeny přímo pro ženy, i témata odborná, která se snaží populární formou zpřístupnit našim čtenářkám.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

S příchodem letních měsíců internet naskýtá lákavou nabídkou zájezdů od cestovních kanceláří. Pokud si objednáte zájezd od cestovky, očekáváte po celou dobu dovolené nejlepší servis, díky kterému vám odpadnou veškeré starosti. Co ale dělat v případě, že vás potkají nepříjemnosti již na počátku vaší vysněné dovolené, například v podobě zpožděného letu?!

31.7.2019
Hodnocení:
V letních horkých dnech každý vymýšlí jak se zchladit. Psi vnímají horko podobně, proto neuškodí dopřát i jim občas ledové osvěžení.
8.8.2016
Hodnocení:

Čas od času nastane situace, kdy si realitní kanceláře neoprávněně ponechají rezervační poplatek nebo si nárokují smluvní pokutu u rezervační smlouvy. Tyto situace vznikají zejména ve chvíli, kdy kupující z nějakého důvodu od rezervační smlouvy odstoupí, a ke koupi či pronájmu nemovitosti nedojde. V těchto případech má však kupující většinou nárok na vrácení rezervačního poplatku.

6.9.2019
Hodnocení:
Moderní způsob bydlení v dřevostavbách nabírá na síle. Stále větší zájem mění stovky let zaběhlou tradici stavitelství. Vše se opírá o současný trend bydlet rychle, předem znát přesnou cenu domu, nebo dosáhnout velmi nízkých nákladů na provoz domu. Co vše přináší moderní způsob bydlení?
23.4.2017
Hodnocení:

Vyhledávání

O nás

Moto magazínu Gleid: Gleid není jen o kráse, ale také o životě skutečné ženy

Stáhněte si nás do telefonu

Náš Facebook

Náš Instagram