Gleidshop
Hlavní baner

Single, mingle nebo vdaná paní?

Ukazuje se, že klasická rodina s tátou, mámou a dětmi v jedné domácnosti dostává v poslední době na frak. Zda je to pouze módní trend nebo evoluční změna, ukáže až čas.

pixabay.com

 

 Ty tam jsou doby, kdy snem každé dívky bylo mít pěknou svatbu, hodného muže a kopu dětí. Osamělé matky stály na okraji společnosti a práce mimo domácnost byla až na výjimky pouze doménou mužů. Ženy se tak staly na svých partnerech ekonomicky a společensky závislé po celý život. Bohudík (či bohužel?), feministické hnutí začalo měnit myšlení v hlavách slečen i paní a poválečné období otevřelo dveře k výrazným změnám v postavení žen ve společnosti, které se mění dosud.

 

Chcete v dospělosti bydlet sama nebo s někým jiným? Trvale či jen po určitý čas? Dnes si můžete vybrat z několika možností!

SINGLE život

Byl tady vždycky, ale v minulosti měl pachuť odsouzení. Označení „stará panna“ evokovalo představu nepotřebné ne právě okouzlující ženy, která byla spíše na obtíž. Tuto dobu už ale odvál čas a v dnešních dnech je samostatný život jednotlivce naprosto normální věcí. Pravda, týká se zatím více mužů než žen, ale trendem současnosti je stálé zvyšování počtu lidí v obou skupinách. Nejčastější věkovou kategorii u žen tvoří dívky od 18 do 35 let a důchodkyně po 60 roku svého žití.

 

Kdo si zvolí život zdánlivé solitérky?

Nutno přiznat, že větší část single dam se ocitne ve své roli díky okolnostem. Nevydařené vztahy, neschopnost najít toho správného partnera, rozchod či rozvod anebo úmrtí drahé polovičky představují ty hlavní důvody, které stojí za odhodláním rozhodovat si svůj život sama. Mezi neméně důležité se řadí pohnutky typické pro druhou část dívek a žen, kterým vévodí touha po svobodě a nezávislosti, věnovat se své práci a koníčkům naplno, nevázat se na jiného člověka a nemít děti. Obě skupiny spojuje snížená schopnost adaptovat se na soužití s někým jiným, která se umocňuje s přibývajícím věkem.

Single si vyberete cíleně, či do něj spadnete nechtěně na určité období nebo i na celý život. Jeho klady vydají na dlouhý seznam, ze kterého budete profitovat především vy, vaše práce, přátelé a původní rodina, na které budete mít čas. Zápory přináší občas nechtěná samota, pocit izolace, nenaplněná touha někam patřit a větší finanční náklady včetně závažných problémů, které se objeví při dlouhodobé nemoci nebo nehodě.

 

MINGLE život

Trend posledních let, který představuje přechodový stupeň od single k manželství, je na velkém vzestupu. Příčinu spatřují demografové v neustálém snižování porodnosti. Mingle žena má stálého partnera, ale nesdílí s ním jednu domácnost. Oba dva bydlí ve svém bytě, ovšem tvoří pár, který tráví plánovitě volný čas společně. 

 

Která žena má touhu být mingle?

Každá, která si chce zachovat svou nezávislost, ale někoho blízkého pro svůj život potřebuje, nebo si partnerem jen kryje záda. Existence v takovém páru rozhodně nebude trpět stereotypem, se svým časem si hospodaříte naprosto sama, nemusíte se obávat o své hobby, práci odvedete takový díl, jaký sama chcete, zkrátka žádné špinavé ponožky na zemi, ale partner s dobrou náladou, se kterým bude radost trávit čas. Do této skupiny zařazujeme i ženy-matky, které jsou přesvědčeny, že pro své dítě partnera nepotřebují, s čímž bude hlasitě nesouhlasit každý soudný dětský psycholog. Zápory tohoto partnerského modelu představuje jakási idealizace muže, kterého vidíte mnoho let jen na romantických schůzkách, při sportovním klání, na dovolené nebo taneční párty, což vám může připravit horké chvilky ve chvíli, kdy budete chtít zkusit společné soužití. Už vůbec se nehodí prvoplánově mingle pro páry, které mají děti.

 

život VDANÉ PANÍ

Pokud vkročíte do párového hazardu zvaného manželství, kde si s 47% jistotou můžete v České republice říct, že to nedopadne dobře, stanete se pokračovatelkou v minulosti nejrozšířenější společenské instituce, která vloni dokonce zaznamenala stoupající tendenci. Průměrný věk ženy, která si naplánuje a uskuteční svatbu, se u nás během pár desetiletí dramaticky zvedl a ustálil se na současných 29 letech. Průměrná doba, po kterou manželství trvá, je 13 let.

 

Jak vypadá budoucí nevěsta?

Určitě to není naivní žena, která touží jen po bílém závoji, fešném ženichovi a dokonalých fotkách na Instagramu. Je to obyčejná bojovnice, která si přeje táhnout tu životní káru prostě ve dvou. Chce někam patřit a vytvořit kolem sebe svou smečku, kde partner a děti (nebo ne) budou mít vždycky své místo. Rodina, to je to, oč tu běží a pro ni je schopna jít cestou kompromisů, částečného přizpůsobení a ztrátě soukromí či volného času. Pokud se soužití povede alespoň dobře, odměnou bude pocit sounáležitosti a bezpečí, vědomí, že je tu někdo, kdo vám pomůže a lepší ekonomická situace. Největší hrozbu představují fakt, že budete svým partnerem ovlivněna a všudypřítomná obava, že vás muž podvede nebo zklame a rodina se rozpadne.

 

Která varianta je pro ženu nejvýhodnější?

Těžká rada, neboť každá má své pro a proti a to dokonce v různých částech našeho života. Všechno je o lidech, a proto je svět tak nádherný, poněvadž jsme každý jiný. Pokud se ale pro jednu možnost už rozhodnete, nenechte se odradit při prvních problémech a nezdarech. Zdá se, že je lidskou přirozeností si myslet, že tráva na druhé straně plotu je vždy zelenější. Vždycky by vás ale mělo zajímat ZA JAKOU CENU!     

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Šárka Kocurková

učitelka s velkým srdcem, biolog

Šárka miluje svou rodinu, rodné Valašsko a skutečný život. Dýchá pro svou učitelskou profesi, která v ní probudila zájem o psychologii a sociologii. Najdete u ní články o lidských vztazích, plné humorných situací a rad, které jsou určeny přímo pro ženy, i témata odborná, která se snaží populární formou zpřístupnit našim čtenářkám.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Dovolenková sezóna se nezadržitelně blíží a s tou se nezadržitelně blíží také případné komplikace spojené s leteckými dopravci. Ať už se jedná o zpožděný či zrušený let, případně s tím spojený nestihnutý přestup, zpožděné zavazadlo nebo snížení přepravní třídy, měli byste vědět, že vám za tento čas a komplikace náleží finanční kompenzace. Přesné podmínky stanovuje nařízení Evropského parlamentu a Rady EU.

Níže se podíváme na 4 nejčastější komplikace, které nás mohou cestou na dovolenou potkat.

18.6.2019
Hodnocení:
První adventní neděle letos připadá na datum 27.11. Blíží se čas zdobení a krášlení našich domovů. Nejzákladnějším aranžmá pro období adventu je věnec se čtyřmi svíčkami.
22.11.2016
Hodnocení:
Počmáral váš malý potomek stěny v obýváku nebo kuchyňskou linku? Nezlobte se na něj a jeho malůvky spíše vítejte. Můžete tak zjistit, zda se vaše dítě dobře vyvíjí.
16.2.2017
Hodnocení:

Ukazuje se, že klasická rodina s tátou, mámou a dětmi v jedné domácnosti dostává v poslední době na frak. Zda je to pouze módní trend nebo evoluční změna, ukáže až čas.

24.8.2018
Hodnocení:

Vyhledávání

O nás

Stáhněte si nás do telefonu

Stažení aplikace

Náš Facebook

Náš Instagram

Instagram