Gleidshop
Eshop

Syndrom lenivého manžela je u mužů jev naprosto obvyklý

Kvalitní manuál pro výběr životního partnera obsahuje vždy kapitolu o problémových typech mužů a žen, kterým by se měli lidé zdaleka vyhnout. Jedním z nich je i člověk líný.

pixabay.com

 

 Líný muž je pro partnerství fatální diagnóza! Mdlého Honzu na peci si pro život vyhlédne jen dívka či žena, která ještě věří na pohádky nebo stále trpí zamilovanou slepotou, která rozumu nepřidá. Velice záhy zjistí, koho si pustila do společného žití a je jenom otázkou času, kdy vztah vzdá.

Syndrom lenivého manžela znamená ale něco trochu jiného.  Zaměnit slovo líný (odvoď od výrazu lenost) se slovem lenivý (od lenošení) není v zájmu jakékoliv ženy, protože s tím prvním se nedá vůbec nic dělat, zatímco ten druhý stav je veskrze „léčitelný“.  

Na začátku si musíme ujasnit základní fakt. Zatímco normální žena po celý den čile pobíhá, mluví a přemýšlí, každý muž (až na workoholické výjimky) dokáže po své práci s velkou chutí lenošit a jen tupě zírat. Jejich chování má silně evoluční podtext, protože co svět světem stojí, jsou pánové zvyklí ulovit večeři nebo porazit strom a pak si hned lehnout a odpočívat. Jsou nastaveni na jasně formulovaný výkon, ochotni mu věnovat spoustu sil, ale po jeho dokončení se chtějí okamžitě svalit do polohy vleže a odpočívat.

Odhalit své lenivé JÁ hned na začátku vztahu by byla pro muže dokonalá vztahová sebevražda, a tak mu jeho mozek pomůže a díky chemickému koktejlu tu máme chlapíka, který je vzorem ochoty a pracovitosti. Radostí a pýchou, koho jsem si to vybrala, rozechvělá dívka sleduje, jak její milovaný zvládá bez problémů osm i více hodin v zaměstnání a pak bez prodlení spěchá na schůzky s ní, kde je čilý někdy až moc. Kdykoliv se objeví nějaká domácí činnost, ochotně nabízí svou pomoc, neštítí se vzít utěrku do ruky a v okamžiku, kdy se jen vynoří náznak práce v rodině jeho vyvolené, přerazil by se, aby přiložil ruku k dílu.

 

Zlom nastane v okamžiku, kdy je muž přesvědčen, že má svou partnerku JISTOU!

Nutno říci, že tento okamžik je plně v režii ženy. Ta mu svým chováním dává najevo, co všechno je ochotna pro něho udělat a co mu tolerovat a omlouvat. Je jasné, že pokud budete kolem partnera obíhat jak družice a odezírat mu jeho přání ze rtů, proměníte se v jeho očích v osobu druhé cenové skupiny, zatímco žena lehce nedostupná, která umí ve vztahu dobře využívat kolonky MÁ DÁTI – DAL, získává pro muže exkluzivitu michelinské hvězdy.

 

Ač tak nebo jinak, jednoho dne stejně nastane čas, kdy každý chlap odhalí svou pravou tvář!

Nezkušenou ženu polehávající partner nejprve překvapí. Je nemocný? Nepřetěžuje se? Neničí ho ten věčný stres? Jak jinak si vysvětlit tu velkou změnu v jeho chování!? Najednou přijde z práce, zalehne a nic ho nezajímá!

Ono to nepřijde ze dne na den, ale vnímavá žena postupně registruje drobné signály, které mluví jasnou řečí:

„Vždyť je to ještě dobré!“

„Mně to nevadí, tak to nechej, jak to je!“

 „Jestli to chceš, tak si to zařiď sama!“

„To je zbytečné!“

„Nemám na blbiny čas!“

a stěžejní výrok: „TO NEJDE!“

Pokud k tomu muž přidá věčné polehávání, které prokládá maximálně chůzí k lednici, musíte mít jasno. Syndrom lenivého manžela se projevil v celé své ničivé kráse! Nenechte se zmást okamžiky zázračného oživení, když ho kamarádi pozvou na pivo, tenis, vyjížďku na kole nebo obhlídnout nový auťák. Právě pro tyto chvíle je přece energie z gauče kumulována.

 

Co od chvíle, kdy se doma váš partner mění v osobu ležící spící, NEDĚLAT?

Je naprosto zbytečné se rozčilovat a ventilovat svůj přetlak nespravedlnosti (JÁ TAKY CHODÍM DO PRÁCE A DOMA MĚ ČEKÁ DRUHÁ SMĚNA VČETNĚ STAROSTÍ O NAŠE DĚTI!) křikem, osočováním, vyčítáním, zesměšňováním nebo vyhrožováním. To je cesta do pekla hádek a permanentně husté domácí atmosféry, o což určitě nestojíte.

Vyhněte se používání slova LÍNÝ stále dokolečka. Za prvé je jen lenošivý (nebrání se času strávenému s dětmi, ani s vámi) a za druhé tak svého muže k aktivitě rozhodně nevyprovokujete. Dosáhnete jenom situace, kdy mu samolepka lenoch bude vyhovovat a získá argument, proč nic nedělat.

Nikdy nedělejte za muže práci, na které jste se domluvili, že provede on. Pokud jste si stanovili nějaký rozumný termín splnění, v klidu ho urgujte třeba několikrát, ale nikterak se nezapojujte.

Nezapomeňte, že domluva o práci nebo pomoci musí být pro muže zcela konkrétní. Věta „Musí se vymalovat!“ je sice pro ženu zcela jasným úkolem, kolem partnera, bohužel, jen prosviští.

Nenechte se zmanipulovat líbivými slovy („Nikdo to nedokáže tak zařídit jako naše maminka!“), zastrašit („Jestli ti nestačí, že domů nosím peníze, klidně se poohlídnu po nějaké jiné, která mě vezme všemi deseti!“), ani ufňukat („Já jsem takový chudák, ani doma nemám chvilku klidu!“) a už vůbec ne vyprovokovat („Kdybych si chodil do práce jenom popovídat a vypít kafe jako ty, neřeknu ani slovo!“)

Prostě jen přijměte fakt, že lenošení je u mužů hluboce zakořeněno v genech. Máte tři možnosti, jak to zvládnout. Smířit se s tím a udělat si všechno raději sama nebo se každý den vařit v kotli svárů a věčného brblání, anebo s ženskou chytrostí a pochvalou na rtu postupně po malých krůčcích syndrom zaléčit. To si nevyberete. Mít doma workoholika říznutého domácím kutilem nebude taky to pravé ořechové. Jejich manželky by vám mohly vyprávět!               

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Šárka Kocurková

učitelka s velkým srdcem, biolog

Šárka miluje svou rodinu, rodné Valašsko a skutečný život. Dýchá pro svou učitelskou profesi, která v ní probudila zájem o psychologii a sociologii. Najdete u ní články o lidských vztazích, plné humorných situací a rad, které jsou určeny přímo pro ženy, i témata odborná, která se snaží populární formou zpřístupnit našim čtenářkám.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Rozeznávání široké škály barev je zajímavým bonusem přírody, kterým obdarovala desítky druhů živočichů. Člověk sice nikdy neuvidí to, co mořský korýš strašek paví, světový rekordman barevného vidění, ale rozhodně si nemůže stěžovat.

8.8.2019
Hodnocení:
Vše co potřebuješ, je láska… láska je všude, kam se podíváš… zpívá se v nejedné populární písničce. Kde se ale vzala a proč po ní všichni toužíme?
11.12.2016
Hodnocení:
Pro milovníky cyklistiky máme zajímavý tip. Cyklostezka podél řeky Labe láká na úžasnou cykloprojížďku plnou krásných míst.
22.6.2017
Hodnocení:

Prosinec je kouzelným časem každého roku. Voňavé cukroví, blikající světýlka, vánoční dekorace, dárky a čas strávený s lidmi na kterých vám záleží. Prosinec je ale také spojený se shonem a stresem, který nás dokáže někdy pěkně potrápit. Zjistěte, jak se vám v předvánočním čase povede - co vás čeká ohledně vztahů, lásky, financí a jaká atmosféra bude u vás doma panovat?

1.12.2021
Hodnocení: