Vztah dvou lidí, ať už založený na rozumu či biochemických dějích v těle, zamává s nejedním člověkem a dá mu nahlédnout do všech jeho zákoutí.
V našem sociálně kulturním okruhu nejsou houpací sítě ničím neznámým a není ani neznámá jejich pověst ničitelek zádového svalstva, kterou si získaly díky neznalosti jejich správného používání. A tím není myšlen jen dobrý úvaz bránící pádu na podlahu. Totiž v teplém a vlhkém klimatu tropického pralesa, kde je nutné zajistit proudění vzduchu kolem lidského těla v kteroukoliv denní či noční hodinu, postačí zavěšení hamaky mezi dva stromy a lůžko je připraveno. V našich povětrnostních podmínkách je ovšem potřeba myslet na výkyvy teplot a tím pádem riziko prochladnutí od spoda právě tam, kde máme umístěnu často přetíženou a proto choulostivou bederní páteř. A to nejen v noci, ale také přes den, pokud teploty nešplhají přes třicítku. Skvělým izolantem v chladu i horku, který tento problém řeší, je deka či podložka z ovčí vlny. Ta se na rozdíl od karimatek či alumatek snadno přizpůsobí tvaru našeho těla a zajistí tak potřebné pohodlí.
Ačkoliv spaní v hamace doporučuje řada ortopedů a chiropraktiků, vědecké studie které by nade vší pochybnost potvrzovaly pozitivní vliv pobytu v hamace na zádové svalstvo, nejsou zatím k dispozici. Nezbývá proto, než nabýt vlastní zkušenosti, jako jedna z jejich uživatelek, která se podělila na fóru věnovanému hamakám.
„Pořídila jsem si houpací síť k relaxaci na zahradu, protože v našem podkrovním bytě bývá v létě nesnesitelné horko a velmi rychle jsem si uvědomila, jak skvěle se mi v ní odpočívá. Na podzim jsem si ji vzala domů a spím v ní trvale už pět let. Od té doby si nemusím svoje záda tolik hlídat. I když to trochu přeženu s prací na zahradě nebo se cvičením, v hamace se přes noc všechny moje svaly dostatečně uvolní a ráno vstávám bez bolesti.“
Není jisté, čím je tento relaxační efekt způsoben. Podle mnohých závěsných spáčů je textilie hamaky jak pružná, aby nevytvářela tlak na opěrné body těla, tak i pevná, aby tělo podpírala tam, kde je třeba. Nedochází tedy k nedostatečnému prokrvení nebo přílišnému napětí svalů, což se projevuje tím, že mizí potřeba se během spánku převalovat a člověk se tak budí ve stejné poloze, ve které usnul.
Časopis Current Biology také publikoval článek, podle kterého vědci zjistili, že kývavý pohyb houpací sítě přináší rychlejší usínání a také hlubší spánek během noci. Konkrétněji, houpání posiluje a pomáhá udržet mozkové vlny Delta, které se v mozku vyskytují hlavně během hlubokého spánku a doprovázejí procesy obsahující tělesnou regeneraci. Pokud tedy příčina špatného spánku tkví v narušené psychice, může se noční tělesný neklid stát zdrojem uvolňujícího pohupování a znovu tak nastolit kýženou pohodu.
To je také důvodem, proč je hamaka stále oblíbenějším lůžkem pro děti už od jejich narození. Nabízí totiž mnohem přirozenější přechod mezi dělohou matky a vnějším světem, než rovná a pevná matrace.
Trvalé spaní v hamace není jistě vhodným řešením pro každého, a to z řady důvodů. Ať je to značná náročnost na prostor, ve kterém je umístěna či nutnost vzdát se společného spaní s partnerem nebo dítětem. Byla by ovšem škoda nevyužít jejích nečekaných relaxačních možností alespoň příležitostně a dopřát si tak kvalitnější odpočinek.
![]() |
Zuzana Šromová"ryze ženská záležitost"Zuzana se po absolvování Obchodní akademie živila prodejem stavebního software, v současnosti je ale matkou čtyř dětí, kterým se věnuje na plný úvazek. Jejím celoživotním zájmem je sebepoznání a v posledních letech následuje učení tibetského dzogčhenu. Ve svých článcích se chce vážně i bez váhy podělit se čtenářkami o poznatky a zkušenosti, které přináší život nám, běžným i výjimečným Evropankám. Profil |
Zaujal vás článek? Sdílejte ho se svými přáteli |
Vztah dvou lidí, ať už založený na rozumu či biochemických dějích v těle, zamává s nejedním člověkem a dá mu nahlédnout do všech jeho zákoutí.
Nedávno jsem četla knihu s názvem „Mudrc, surfař a byznysmenka“ od kanadského autora Robina S. Sharmy. V tomto článku bych se chtěla podívat na otázky, které sdílí „surfař“ s hlavní postavou knihy. Myslím, že mohou obrovsky zlepšit náš den, týden, měsíc a konec konců i celý život, pokud si dokážeme pravidelně tyto otázky pokládat a pravdivě si na ně odpovídat.
Muži se dělí na tři základní skupiny. Tu první tvoří frajeři, druhou slušňáci a ta třetí, nejpočetnější, shromažďuje mix dvou předešlých, obohacený o zajímavé libůstky a zvláštnosti, jaké si jen dokážete představit.