Máte přeplatek, skvělé, výrazně se vám uleví při vzpomínce na vyúčtování před 2 lety.
Při nedoplatku nám prolétne hlavou: ,,to je hrozné, tolik peněz, opravdu už neví, co by za ty energie chtěli!"
Pojďme se podívat trochu blíž, co to vlastně nedoplatek nebo přeplatek znamená a jaké proměnlivé hodnoty zde ovlivňují výsledek.
Při přeplatku si většinou lidé řeknou, že jsou spokojeni, protože jim vrací. Tady je přehled možností, jak vznikl:
O přeplatku většinou nepochybujeme, je to v pořádku, přijdou peníze na účet a máme radost.
Proč vzniká?
Co s tím?
Nejlepší je eliminovat všechny výkyvy, ať již směrem nahoru nebo dolů.
Elektřina
Základní jednotkou pro měření na faktuře je MWh(megawatthodina), na elektroměru kWh(kilowatthodina) platí že: 1000 kWh = 1 MWh
Za co vlatně platíte?
Distribuci – elektřina se vyrobí a přenese se až k vám, říká se, že u distribuce se platí vše co je po zásuvku ve zdi u vás doma. Platí se za příkon tedy jistič např. 3x25 A a za sazbu přidělenou dle spotřebičů např. D02d, nebo dvoutarifní sazba např. D25d, D45d.
Státu platíte systémové služby, to jsou různé služby OTE, podpora zdrojů…
Dodavateli platíte za dodávku elektřiny - dodavatel vystaví fakturu za vše vám a za vás platí (vaše zálohy) distribuci i systémové služby tak, abyste měli jen jednu fakturu. Dodavateli platíte dohodnutou cenu za 1 MWh (ceník) a za stálé měsíční platby.
Plyn
Základní jednotkou pro měření na faktuře je kWh(kilowatthodina), ale stojí proti kubíku, tedy proti veličině m3, to je hodnota, která je na plynoměru.
Platí že: m3 (kubík) x cca10,6 (objemové spalné teplo) = kWh, ale každý dodavatel bude opět hovořit o ceně za MWh.
Takže v době, kdy toto vzniklo, lidé přestali rozumět fakturaci plynu.
Opět se platí distribuce činnosti operátora trhu a odebraný zemní plyn. Asi nejjednodušší je si celou fakturu vydělit počtem kWh a máte cenu za kubík v daném roce.
![]() |
Jana Marouskováenergetický poradceProfil |
Zaujal vás článek? Sdílejte ho se svými přáteli |
Prázdniny už jsou u konce. Den se začíná zkracovat. Končí volný režim a začíná nový školní rok. Pro prvňáčky jsou to dny plné očekávání, většina se na školu moc těší, všechno pro ně bude nové. Ostatní školáčci už ví, co je čeká. Ale přesto mohou mít obavy z nové třídní učitelky nebo z nového třídního kolektivu. Rodiče si dělají hlavu, jak to všechno zvládnout. Školní dny přinesou jiný režim, školní povinnosti, výběr kroužků a mnoho dalšího. Ale také to budou opět veliké finanční výdaje. Aby návrat do školních lavic nebyl stresem. Připravila jsem pro vás několik osvědčených tipů.