Gleidshop
Hlavní baner

Laktační poradenství a kojení. Mateřské mléko a jeho složení, budete překvapeni!

Naposledy jsme hovořily o významu kojení jak pro maminky, tak pro miminka, o jedinečném složení mateřského mléka a vlastně o kojení jako takovém, neboť je „staré" jako lidstvo samo…

 

 

Nyní se budu této problematice věnovat dále, ale poněkud z jiného úhlu pohledu…

 

Kde se vůbec mateřské mléko tvoří?

Tvoří se ve žlázových buňkách mléčné žlázy, které jsou uspořádány do váčkovitých útvarů, vytvořené mléko přechází do vývodů, hromadí se pod dvorcem a odtud je činností jazyka a svalů úst vystřikováno a miminko ho polyká. Tvorba a množství mléka závisí na dvou hormonech, oxytocinu a prolaktinu. 2. – 3. den po porodu se tvorba mléka výrazně zvyšuje a jeho množství je již od tohoto okamžiku regulováno častým přikládáním děťátka k prsu a také správnou technikou přikládání.

Co je „normálního" při kojení? Jaké otázky si může nastávající maminka klást?

 • Jak při kojení poznám, že postupuji správně?

 • Má moje miminko dostatek mléka?

 • Jak často ho mám krmit? Mám ho budit?

Toto jsou nejčastější dotazy maminek…

Ve skutečnosti neexistuje žádná norma kojení, neexistuje žádný konkrétní vzor či schéma, jímž se miminka musí řídit, neexistuje žádný soubor pravidel vymezující správný způsob kojení. Každý vztah mezi miminkem a jeho maminkou je naprosto jedinečný a během kojení se neustále mění a přizpůsobuje. Velmi důležitá je sebedůvěra kojících maminek v souvislosti s jejich tvorbou mléka.

Zkušenosti celkem dobře ukazují, že :

 • Kojení děťátka regulují, příjem mléka odpovídá jejich chuti k jídlu a rychlosti růstu

 • Vypijí jen tolik, kolik potřebují

 • Mezi 1. – 6. měsícem kojené děti přijímají větší či menší dávky, přijímají je rychleji či pomaleji, ale jejich celkový denní příjem mléka je konstantní

 • I mezi kojenci existuje značná rozmanitost typů kojení, které nemusí vždy odpovídat průměru – četnost kojení a množství vypitého mléka se pohybuje od 4-13 kojení za den, 12 – 67 minut jednoho kojení a 54 – 234ml vypitého mléka při jednom kojení…

 • Miminka pijí, dokud mají chuť a přestanou, pokud mají dost či chtějí změnit prs

 • Při průměrném kojení je z prsu odebráno 67% mléka

 • Miminka pijí různě, z jednoho prsu, obou či mění oba prsy

 • Noční pití je normální, 64% pije ve dne a v noci pouze 36% 

 • Chlapci pijí více než dívky

 • Je normální, že jeden prs vyprodukuje více mléka než druhý

Takže tady dobře vidíme značnou variabilitu ve všech směrech, což jsou důkazy pro kojící maminky a jejich tolik potřebnou sebejistotu.

Všichni, kteří se zabývají kojením tak dlouho jako já, velmi dobře pochopili, že změny chování kojeného dítěte nejsou známkou nedostatečného přísunu mléka, ale jsou zcela normální, stejně, jako jsou normální rozdíly mezi dětmi. Často si maminky stěžují na nedostatek mléka, kvůli čemuž přestávají kojit, nedostatek mléka je totiž velký zdroj starostí. Maminky si někdy myslí, že pokud se jejich děťátko dožaduje častého krmení, že je známkou nedostatku mléka, ale přitom to tak vůbec nemusí být.

 

Jaká je tedy zásada úspěšného kojení?

Kojit časně, nejlépe ihned po porodu, kojit často, kdykoliv má děťátko zájem, nedávat děťátku pít nic jiného než mléko z prsu. Dále výborné poučení maminek prostřednictvím například laktační poradkyně a starat se o sebejistotu maminky.

Aby kojení bylo úspěšné nejen v porodnici, ale vydrželo co nejdéle, je zapotřebí podporovat určité faktory, které úspěšnému kojení napomáhají. V nemocnicích existuje tzv. 10 kroků k úspěšnému kojení, které jsou bezezbytku plněny a tímto taková nemocnice (porodnice) je opatřena certifikátem „Baby – Friendly Hospital", což jinými slovy je porodnice plně nakloněná kojení.

Už i v době těhotenství lze nabízet možnost konzultace s laktační poradkyní, návštěvu a využítí jejich služeb. Upozorní na techniky kojení a jak lze zaručit úspěšný zážitek a udržení kojení. V naší porodnici je ambulance laktačního poradenství otevřena již 2 roky a navštívilo ji přes 1780 žen, řada návštěv se zopakuje pro kladný výsledek. Mezi další doporučení je velmi vhodné zahájení kojení co nejdříve po porodu, hned na porodním sále, držet v náručí ten tolik očekávaný „náš život" a nabídnout mu možnost přisání, kdy sací a hledací reflexy jsou zvláště silné.

 

Zapomeňte na tabulky, dítě si vše určí samo!

Velký posun je i ve společném pobytu maminky a miminka na pokoji, kde je zajištěn absolutně volný přístup k děťátku a kojení dle jeho potřeb, aby pouto mezi maminkou a děťátkem bylo nenahraditelné a soustavné. Mezi další celkem zásadní faktor patří i to, že děťátko má být kojeno bez omezování délky a frekvence, prostě bez pevně stanoveného řádu. Velmi důležitá je i komunikace mezi maminkou a zdravotnickým personálem. Poradkyně neslouží jen výlučně pro techniky kojení, ale její prostor je mnohem širší, od psychologické podpory maminky přes poučení až po pomoc při péči o miminko. Ale i ta technika kojení se mnohdy musí naučit, je jedním ze základních předpokladů úspěšného kojení, protože vyžaduje správnou polohu a přisátí se správným sáním a právě v poradně je možno přímo ukázkově a individuálně vše zvládnout za podpory poradkyně.

Jedním z negativních faktorů je úzkost maminky. Úzkost je emoce, která odzbrojuje téměř všechny, natož novopečenou maminku plnou směsí hormonů spojenou s novou rolí v jejím životě. I tady je důležité naše místo proto, abychom byli „poblíž" a dokázali najít to správné místo se správným náhledem na krásnou, šťastnou událost, jako narození miminka bezesporu je.

Milé maminky, současné i budoucí, přeji vám spoustu času a prostoru se ukázat ve své roli co nejlépe, my, co jsme maminkami už tak dlouho, že jsme nyní babičkami, moc rády a ochotně předáme zkušenosti, poradíme a znovu prožíváme společně s vámi silné a kladné prožitky, na které se nikdy nedá zapomenout.

 

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Mgr. Alena Valová

porodní asistentka

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Digitální demence je termín vytvořený německým neurologem Manfredem Spitzerem. Popisuje změněný stav těla a ducha člověka, způsobený nadužíváním moderních digitálních technologií.

9.4.2019
Hodnocení:

Pokud chcete zdravý vztah, měli byste v něm pro oba dva zachovat určitou míru svobody a navzájem si poskytnout prostor a čas jen pro sebe. Bude se vám doma lépe dýchat.

20.1.2018
Hodnocení:

Ne vždy je možnost žít naprosto bez odpadu, a proto bychom měli alespoň poctivě třídit odpad. Možná to někomu přijde zbytečné, ale věřte, není! Stačí jen najít místo, kde se roztříděný odpad sbírá, i když se to nezdá, jsou tato místa na každém druhém rohu. Chce to jenom chvilku vaší pozornosti.

7.11.2019
Hodnocení:

Prázdniny už jsou u konce. Den se začíná zkracovat. Končí volný režim a začíná nový školní rok. Pro prvňáčky jsou to dny plné očekávání, většina se na školu moc těší, všechno pro ně bude nové. Ostatní školáčci už ví, co je čeká. Ale přesto mohou mít obavy z nové třídní učitelky nebo z nového třídního kolektivu. Rodiče si dělají hlavu, jak to všechno zvládnout. Školní dny přinesou jiný režim, školní povinnosti, výběr kroužků a mnoho dalšího. Ale také to budou opět veliké finanční výdaje. Aby návrat do školních lavic nebyl stresem. Připravila jsem pro vás několik osvědčených tipů.

30.8.2019
Hodnocení: