Gleidshop
Hlavní baner

Kojení a co jste o mateřském mléce nevěděli!

….“dítě má právo na mateřské mléko jako jedinou potravu plně odpovídající jeho potřebám. Matka a dítě mají pak právo na odpovídající péči před i po porodu včetně podmínek, které usnadňují kojení….“. Toť litera zákona Sb. Zákonů č. 104/1991.

 

Kojení dětí bylo v dřívějších dobách obecným rysem všech kultur, neboť na něm záviselo samotné přežití dítěte. Historicky prošla výživa novorozence a kojence určitými modifikacemi, od rituálů k vědeckým poznatkům. Mnoho pozornosti se věnovalo výzkumu a výrobě náhrad mateřského mléka, neboť v 50. letech převládal názor, že umělá výživa je plně schopná nahradit mateřské mléko. Ale protože je mateřské mléko nejpřirozenější a nejpohodlnější výživa pro novorozence a kojence, nelze ji v plném rozsahu ničím jiným nahradit.

O kojení bychom mohli mluvit i psát nekonečné hodiny, tak bych si dovolila toto téma více naprogramovat do lehce navazujících několika dílů. Všechny informace o mateřském mléce a jeho účincích, o výhodách kojení, o zásadách úspěšného kojení, faktory ovlivňující kojení, laktační poradenství…atd., všechny tyto informace jsou důležité a je fajn o tom mít povědomí. Začneme mateřským mlékem.

 

Proč je mateřské mléko tak jedinečné?

Je to živá tekutina, substance, která se stále mění, aby vyhovovala potřebám růstu a vývoje dítěte. Vzácné mlezivo a mléko, které se tvoří během prvních týdnů, se liší od mateřského mléka. Mlezivo nemá velký objem, ale je přímo napěchované ingrediencemi a obsahuje dvojnásobek proteinů, než mléko, které se tvoří později. Tyto proteiny od samého začátku chrání děťátko před chorobami. Dále mateřské mléko obsahuje živé buňky, například kmenové buňky. Z těchto kmenových buněk se mohou vytvářet jiné typy tělních buněk, jako jsou buňky kosti, tuku, jater, mozku a mohou fungovat jako jakýsi „interní opravný systém".

Mateřské mléko má i chuťový profil, potraviny, které se jí během těhotenství a kojení ochucují plodovou vodu a mléko, a mohou „naprogramovat" budoucí oblíbené potraviny dítěte.

 

Složení mateřského mléka

Mateřské mléko je nejpřirozenější ochrana - po narození je prvním imunitním základem, který děťátku pomáhá bojovat s nemocemi, mění se dle potřeb růstu a vývoje dítěte. Vlastně ho nelze ničím nahradit, protože obsahuje tisíce různých ingrediencí, jako jsou proteiny, tuky, vitamíny, laktóza, železo, minerály, vodu, enzymy…. Také obsahuje prebiotika, více než 130 složitých cukrů, oligosacharidů, které pomáhají chránit vnitřnosti před různými druhy mikrobů. Žádný jiný druh nemá tolik speciálních cukrů. Navíc je speciálně vytvořené pro malé děti, mateřské mléko obsahuje přibližně 4% tuku (pro srovnání, mléko tuleňů a velryb obsahuje tuku až 50%), tyto tuky jsou právě důležité pro růst a vývoj a jsou antibakteriální. Dále obsahuje až 415 proteinů, mnohé z nich pomáhají hubit bakterie a jiné dokáží identifikovat patogeny.

I vývoj mozku podporuje mateřské mléko, mozek je nejtučnější orgán v těle, mozková hmota se během prvních 6 měsíců téměř zdvojnásobí a ve věku 2 let dosáhne více než 80% velikosti dospělého jedince. Obsahuje základní komponenty pro optimální rozvoj mozku.

Dá se tedy s nadsázkou říci :

Mateřské mléko – zlatý standard – nejlepší komplexní strava pro dítě.

Kojení – je nenahraditelný způsob poskytování potravy dítěti, které má jedinečný vliv na somatické a psychické zdraví dítěte a matky.

 

Význam kojení pro maminku

Především zdravotní výhody – hormon vyplavený při kojení stahuje dělohu, což má dobrý vliv na její zavinování, chrání před rakovinou prsu, vaječníků a před osteoporózou. Z pocitu uspokojení plyne i psychická pohoda maminky, mléko je snadno dostupné, je sterilní, má přiměřenou teplotu a existuje možnost okamžitého podání mateřského mléka. Nepominutelná je i časová a finanční úspora. Kojení též může fungovat jako přirozená antikoncepce, při častém a plném kojení, ale je to metoda dnes již zastaralá. Je popisován i jev, který se projeví v budoucnosti, a sice snížená absence matek v zaměstnání, neboť kojené děti jsou obecně zdravější. Tento jev je sice popisován, ale speciální statistiky vedeny nejsou. Je to spíše vypozorováno. Kojící ženy také trpí méně chudokrevností. Mezi základní efekty kojící ženy a maminky patří budování vzájemného vztahu s děťátkem, dotyky, mazlení, kojení „skin tu skin" – tělo na tělo, užívání si vzájemného spojení, darování úsměvů a hlazení…silný emoční vjem, který je dále kojením posilován. Kojení je intimní zážitek, který významně obohatí život maminky i děťátka.

 

Výhody kojení pro miminko

Mateřské mléko je nejvhodnější způsob výživy pro děťátko, je to přirozená a snadno stravitelná strava, má vždy správnou teplotu a je připraveno, když je dítě potřebuje. Již výše jsem se zmiňovala, že složení mateřského mléka se mění, dokonce v průběhu jednoho kojení i během celého období kojení. Přizpůsobuje se potřebám dítěte, chrání před infekcemi, obsahuje protilátky, které působí protizánětlivě. Podle výzkumu kojené děti mají nižší počet infekcí trávicího ústrojí, průjmů, zánětů dýchacích a močových cest a jiné. Kojení slouží i jako prevence neinfekčních onemocnění, například před alergiemi, kojené děti jsou méně často obézní, je snížené riziko vzniku cukrovky, silnější kosti v dospělosti a stáří…A tak bychom mohli ve výčtu některých dalších onemocnění, především civilizačních, pokračovat.

Ještě bych se chtěla zmínit o jedné dobré vlastnosti u kojení, a to pohyby úst při sání čelistí a jazyka během sání mají přirozený vliv na rozvoj správné artikulace.

Vzhledem k tomu, že je toto téma aktuální a je možno si toho říci více, ještě se k tomuto tématu vrátím v příštím článku. 

 

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Mgr. Alena Valová

porodní asistentka

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Tolik diskutované a právě aktuální téma, které se týká všech školou povinných. Jak to tedy je?
30.8.2016
Hodnocení:
Když zveřejnila profesorka sociologie Julie Schorová výsledky svého výzkumu, který dokonale zmapoval vztah člověka k jeho práci a odměně za ni, v docela jednoduchých faktech tak podala výstižné svědectví o lidech dnešní doby.
17.7.2018
Hodnocení:

Všichni k životu potřebujeme naději. Idealismus nám pomáhá překonávat každodenní realitu, mnohdy tvrdou až k nevydržení. A Hollywood tu naději prodává.

27.8.2017
Hodnocení:
Mateřídouška je růžová jemně vonící bylinka, kterou jistě všichni dobře znají. Je to taková kytička maminek, i tak ji popisuje Karel Jaromír Erben. "Poznaly dítky matičku po dechu, poznaly ji a plesaly, a prostý kvítek, v němž majíc útěchu, mateřídouškou nazvaly."
6.8.2018
Hodnocení: