Gleidshop
Eshop

Kožené i péřové bundy raději pošlete do čistírny

Možná právě stojíte před skříní a přemýšlíte, jestli zvládnete některé kousky vyčistit sami doma, nebo jestli by bylo lepší je poslat do čistírny. Odpověď není jednoznačná, proto jsme pro vás připravili malý přehled toho, co byste doma rozhodně prát a čistit neměli.

 

Častým argumentem pro pokusy o domácí čištění je cena a také představa, že čistírny nejsou ekologické. V obou případech je však opak pravdou. Když se pustíte do koženého oblečení, vlněných kabátů nebo peří doma, riskujete, že ho nenávratně poškodíte.

Pořizovací cena takových kousků není zrovna malá, takže kromě zklamání vás to bude stát ještě poměrně dost peněz. V čistírně přitom zaplatíte jen za čištění a budete mít jistotu, že se vám vrátí všechno v pořádku. O ekologické stránce věci se asi nemusíme ani zmiňovat. V čistírnách a prádelnách se využije mnohem méně vody a pracích prostředků než při domácím praní.

 

Čištění kůže

Mezi kousky, které doma určitě nečistěte patří kožené oblečení na motorku, kožená bunda nebo kalhoty. Ty byste měli poslat do speciální čistírny, kde čistí kůži chemickou cestou. Pracovníci v čistírně vše vyčistí, nabarví a promastí speciálními prostředky. Obvykle se kůže promastí už v pračce, pokud je však stále málo mastná, domašťuje se ručně. V případě, že je kůže vyšisovaná nebo nemá souvislou barvu, stříká se barvou, aby se barva sjednotila. V některých případech se dá i kůže čistit vodní cestou.
 Kožešinové části bund a kabátů

Co si budeme povídat, kožešinový límeček či lem kapuce vypadá v obchodě skvostně. Aby tak vypadal i po čištění, límeček se odepíná. No, ale co s tím, když se před čištěním odepnout nedá? V takovém případě se na něj musí při sušení dávat opravdu dobrý pozor, aby se nespálil, a bunda se tak musí sušit na míň než 70°C.

 

Čištění kožešin

Podobně se postupuje u kožešin, které se často používají i jako koberce. Jestli máte doma před gaučem položenou kožešinu, může se snadno stát, že váš psí miláček takový „koberec“ počůrá. Moč je však agresivní a může způsobit, že z kožešiny kousek vypadne. To se stává i v případě, že je narušený spodek kožešiny, je stará nebo jinak narušená. Kožešiny se obvykle čistí chemickou cestou, takže po čištění mohou být cítit po chemii, to ovšem není chyba a za čas se vše vrátí do normálu.

 

Čištění peří

Oblečení a další výrobky z peří se čistí tak zvanou mokrou cestou, protože suchá cesta (chemicky) by způsobila zápach. Péřové bundy a peřiny se po mokré lázni usuší v sušičce spolu s tenisovými míčky. To se dělá proto, aby se peří nadýchalo. Peří může být mastné, což není na škodu, naopak to pomáhá tepelné izolaci, jenomže promaštěné peří může na sypku vytvořit černé tečky. Nezapomeňte, že některé péřové bundy se nesmí sušit v sušičce. Vysušit se ale musí, protože jinak by se peří zacuckovalo a zatuchlo.

Doma nejspíš nebudete mít dostatek prostoru na sušení, protože se musí taková bunda rozložit na vodorovnou plochu. Takové sušení může trvat i několik dní a je potřeba při tom bundu pravidelně obracet.
 


Až tedy budete zase příště zvažovat, jestli tu novou koženou nebo péřovou bundu pošlete do čistírny nebo ji hodíte do pračky, představte si, co byste mohli z pračky vytáhnout, a nechte ji vyčistit u profesionálů. Bunda vám za to bude jistě vděčná.

 

 

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

magazín Gleid

tým redaktorů a bloggerů

Smyslem a podstatou online magazínu Gleid je poskytování věrohodných informací a rad zejména z oblastí krásy, zdraví, lifestylu a jídla. Síla je v týmu tvořeném odborníky, ale i blogery. Současně se zabýváme tématy, které mohou našim čtenářům pomoci k získání odpovědí na dílčí otázky běžného života.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Také závidíte všem těm lidem v časopisech, na internetu, v televizi, no zkrátka všude, ten pořádek, který vládne v každé místnosti? Každý chce mít hezky uklizený a útulný domeček nebo byt, jen se občas neslučuje velikost místnosti s množstvím našich věcí. To platí hlavně u koupelny. Jak vyřešit problém uskladnění věcí v koupelně?
8.5.2017
Hodnocení:
Posledních pár víkendů se věnujeme hlavně hudebním festivalům. V následujícím víkendu tomu sice nebude jinak, ale dáme prostor i jiným akcím. Nadšenci hudebních festivalů mají jistě program již nastudovaný, tak tentokrát zahrneme místa a akce, které si zaslouží neméně pozornosti, a možná objevíte něco, co jste ještě nezkusili.
3.8.2018
Hodnocení:

Zkoumáním jsem pochopila jednu zásadní věc - umění vnitřního porozumění pes nikdy neztratí. Dítě je postupem času (většinou od cca 6 roku života) povinnostmi, zodpovědnostmi a společností svedeno na cestu, kde není potřebné a hlavně mnohdy ani vhodné svou přirozenost projevovat. Lehce se stane, že se na své životní cestě od naší přirozenosti odkláníme tam, kde je vhodné...

12.11.2019
Hodnocení:

Léto nám pomalu končí, ale to neznamená, že bychom měli sedět doma a smutnit. Naopak. Měli bychom se řádně rozloučit s létem 2018 a přivítat novou podzimní sezónu. Jak jinak se rozloučit s létem než tak, jak jsme jej zahájili – hudebními festivaly.

23.8.2018
Hodnocení:

Vyhledávání

O nás

Moto magazínu Gleid: Gleid není jen o kráse, ale také o životě skutečné ženy

Stáhněte si nás do telefonu

Náš Facebook

Náš Instagram