Gleidshop
Hlavní baner

Řasokoule jako nenáročný domácí mazlíček

Rostlina nebo živočich? Roztomilá zelená kulička s malými nároky na údržbu, která krásně ozdobí Vaši domácnost. Prozradím Vám co vlastně řasokoule je a jak se o ni starat.

unsplash.com

 

Taky už jste narazili na kulatou zelenou věc ve vodě? Velký hit. Hodně se o ní mluví i píše a tak jsem neodolala, našla pěstitele a objednala je i k nám. Kdekdo si ji doma zvládne pěstovat v akváriu či jiné skleněné nádobě. Že jste ji dostali jako dárek? Super. Takže, co že to ta Řasokoule je?  

 

Řasokoule zelená

(Cladophora aegagropila) je druh vlasovité zelené řasy. Přirozeně se vyskytuje v chladných severských jezerech a to na Islandu, ve Skotsku, v Japonsku a v Estonsku. V Japonsku je dokonce chráněná. 

Tyto koule nemaji žádné jádro, celý vnitřek je vyplněn dřímajícím chloroplastem, který se při rozpůlení aktivuje už během pár hodin. Chloroplast je buněčná organela patřící mezi plastidy. To Vam asi moc neřekne , ale co je důležité je, že v něm probíhá fotosyntéza. Proto při nechtěném poškození kouli hned nevyhazujte, dopřejte jí světlo, čistou vodu, občasné pomazlení a můžete se těšit pohledem jak se uzdravuje. 

 

Jak rychle roste a co množení? 

Ani v dobrých podmínkách není růst nějak převratný uvádí se kolem 5mm za rok. Doma jsou schopné dorůst 10cm až 12cm. V jezeře Akan můžou dorůst až 30cm, ale to už jim bývá tak 100let. Řasokoule se rozmnožují v rozmezí 1 az 3 měsíců a mohou mít až 10 přírůstků. Nebo rozdělením větší koule. 

 

Jak se o svého mazlíčka postarat?

Jednoduše. Stačí pravidelně měnit vodu v nádobě, ať už akváriu, váze nebo uzavřené dóze. Voda by měla mít od 5 do 27°C. Ideální je voda dešťová, odstátá a nebo převařená. Při výměně řasokouli jemně promasírujte pod tekoucí vodou. Proud vody by měl být mírný aby jste si kouli nepoškodili.

 

 

Jak je to ze světlem? 

Řasokoule potřebují dostatek světla, ale snesou i polostín . V jezerech se pomocí proudění přemísťují ze světlých míst na stinná a naopak. Díky tomuto pohybu si zachovávají kulatý tvar a pomáhají se zbavovat nečistot. Proto se s Vámi moc ráda občas pomazlí. Jsou schopné provádět fotosyntézu po cele své ploše, tak je vlastně jedno na kterou stranu se řasokoule v nádobě překulí. 

 

Typ pro řasokoule

  • Pokud se Vám podaří zapomenout dolít vodu a Vaše řasokoule se ocitne na suchu, zkuste jí po prijezdu proprat pod tekoucí vodou a znova zalít dostatkem vody

 

 

Tak žádné obavy a udělejte radost svým blízkým nebo sobě nenáročným ,,mazlíčkem,,. 

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Barbora Konečná

floristka

Barbora Konečná je floristka srdcem i duší. Dokáže vám uvázat překrásnou květinu, dát vám radu, jak pečovat o pokojové rostliny, ale i zahrádku. Neustále se vzdělává a práce je jí koníčkem. V jejích článcích najdete praktické rady a tipy.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Konečně krásné počasí a další pestré víkendy plné vyžití před námi. Čeká nás zpěv, knihy, dobré jídlo, cukrovinky, víno nebo dobré pivo!
10.5.2018
Hodnocení:

Houby jsou v mnoha rodinách vyhledávanou kulinářskou pochoutkou, která se v různé kuchyňské úpravě objevuje na talíři po celý rok. Málokdo ale ví, že některé z nich jsou i léčivé.

28.9.2018
Hodnocení:
Mahmúd Darwíš bývá často označován za palestinského národního básníka. Toto označení by mělo odkazovat především na jeho touhu po ztraceném domově, na lásku k jeho vlasti. Jeho poezie tak rozhodně nevyznívá jako boj proti izraelskému lidu.
13.10.2017
Hodnocení:

Neúmyslné komunikační fauly si do vztahu neseme jako dědictví zážitků z let strávených v původních rodinách, které je nejednou obohaceno prožitými dramatickými scénami z filmů a románových příběhů.

7.12.2018
Hodnocení: