Gleidshop
Hlavní baner

Řasokoule jako nenáročný domácí mazlíček

Rostlina nebo živočich? Roztomilá zelená kulička s malými nároky na údržbu, která krásně ozdobí Vaši domácnost. Prozradím Vám co vlastně řasokoule je a jak se o ni starat.

unsplash.com

 

Taky už jste narazili na kulatou zelenou věc ve vodě? Velký hit. Hodně se o ní mluví i píše a tak jsem neodolala, našla pěstitele a objednala je i k nám. Kdekdo si ji doma zvládne pěstovat v akváriu či jiné skleněné nádobě. Že jste ji dostali jako dárek? Super. Takže, co že to ta Řasokoule je?  

 

Řasokoule zelená

(Cladophora aegagropila) je druh vlasovité zelené řasy. Přirozeně se vyskytuje v chladných severských jezerech a to na Islandu, ve Skotsku, v Japonsku a v Estonsku. V Japonsku je dokonce chráněná. 

Tyto koule nemaji žádné jádro, celý vnitřek je vyplněn dřímajícím chloroplastem, který se při rozpůlení aktivuje už během pár hodin. Chloroplast je buněčná organela patřící mezi plastidy. To Vam asi moc neřekne , ale co je důležité je, že v něm probíhá fotosyntéza. Proto při nechtěném poškození kouli hned nevyhazujte, dopřejte jí světlo, čistou vodu, občasné pomazlení a můžete se těšit pohledem jak se uzdravuje. 

 

Jak rychle roste a co množení? 

Ani v dobrých podmínkách není růst nějak převratný uvádí se kolem 5mm za rok. Doma jsou schopné dorůst 10cm až 12cm. V jezeře Akan můžou dorůst až 30cm, ale to už jim bývá tak 100let. Řasokoule se rozmnožují v rozmezí 1 az 3 měsíců a mohou mít až 10 přírůstků. Nebo rozdělením větší koule. 

 

Jak se o svého mazlíčka postarat?

Jednoduše. Stačí pravidelně měnit vodu v nádobě, ať už akváriu, váze nebo uzavřené dóze. Voda by měla mít od 5 do 27°C. Ideální je voda dešťová, odstátá a nebo převařená. Při výměně řasokouli jemně promasírujte pod tekoucí vodou. Proud vody by měl být mírný aby jste si kouli nepoškodili.

 

 

Jak je to ze světlem? 

Řasokoule potřebují dostatek světla, ale snesou i polostín . V jezerech se pomocí proudění přemísťují ze světlých míst na stinná a naopak. Díky tomuto pohybu si zachovávají kulatý tvar a pomáhají se zbavovat nečistot. Proto se s Vámi moc ráda občas pomazlí. Jsou schopné provádět fotosyntézu po cele své ploše, tak je vlastně jedno na kterou stranu se řasokoule v nádobě překulí. 

 

Typ pro řasokoule

  • Pokud se Vám podaří zapomenout dolít vodu a Vaše řasokoule se ocitne na suchu, zkuste jí po prijezdu proprat pod tekoucí vodou a znova zalít dostatkem vody

 

 

Tak žádné obavy a udělejte radost svým blízkým nebo sobě nenáročným ,,mazlíčkem,,. 

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Barbora Konečná

floristka

Barbora Konečná je floristka srdcem i duší. Dokáže vám uvázat překrásnou květinu, dát vám radu, jak pečovat o pokojové rostliny, ale i zahrádku. Neustále se vzdělává a práce je jí koníčkem. V jejích článcích najdete praktické rady a tipy.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Jste unavená, bolí vás záda a už si nevíte rady? Je řada způsobů, jak si v takové situaci alespoň trochu ulevit, ovšem málokterý je tak příjemný a účinný, jako relaxace v houpací síti v jazyce domorodých kmenů Jižní Ameriky zvané hamaka.
19.3.2018
Hodnocení:

Bio trendy vtrhly i do našich ložnic a lidé se čím dál tím častěji vrací k dávno vyzkoušeným prostředkům a metodám, které vylučují jakékoliv umělé látky v intimním životě.

11.5.2018
Hodnocení:

Velikonoce nebo také svátky jara. S velikonočními prázdninami a státním svátkem to máme pět dnů volna v kuse. Pojďte tento krásný čas využít s dětmi, rodinou a přáteli. Ve svém článku jsme pro vás připravila několik typických tradičních zvyků, na které byste neměli zapomenout. Máte rádi Velikonoce? Jak na ně vzpomínáte? Myslím, že většina dětí miluje zvyky, tradice a pravidelnost jim dává do života řád. Který rodič by si nepřál, aby děti vzpomínaly na krásné zážitky a chtěly je zase předávat dál. Je přece krásné, když třeba čtyři generace po sobě dodržují stejné zvyky.

18.4.2019
Hodnocení:
Vlastníte dům či byt? A napadla vás už někdy otázka, zda je nutné si svůj majetek pojistit? Možná vám právě tento článek pomůže se rozhodnout.
30.4.2016
Hodnocení:

Vyhledávání

O nás

Moto magazínu Gleid: Gleid není jen o kráse, ale také o životě skutečné ženy

Stáhněte si nás do telefonu

Náš Facebook

Náš Instagram