Gleidshop
Hlavní baner

Životní prostředí pomůžete zlepšit náhradou těchto 10 věcí

Dnes bych se ráda zamyslela nad pár věcmi, které již nějakou dobu nekupuji. Ať už z důvodu trvalé udržitelnosti, ekologie či jsem prostě a jednoduše časem zjistila, že je k životu nepotřebuji, a tak ušetřím i dost peněz. Předem bych chtěla upozornit, že neodsuzuji nikoho, kdo tyto předměty vlastní či si je pořizuje. Chci jen sdílet svůj pohled na věc a třeba tímto někoho inspirovat.

pixabay.com

 

1. Vatové odličovací tamponky nahrazuji pratelnými z bavlny

Používám pratelné odličovací tamponky z bavlny. Často mi vatové tamponky při odličování podráždily oči nebo pouštěly vatová vlákna. Bavlněné jsou oproti tomu velmi měkké, příjemné na dotyk a nikdy se nevypotřebují.

 

2. Nerezová brčka místo plastových a vlastní kelímky 

Místo plastových brček vlastním nerezová. Většinou je zakoupíte spolu s kartáčkem k jejich řádnému vyčištění. Dále se snažím vyhnout kupování nápojů v plastových kelímkách. Pokud vím, že půjdu na nějakou akci, festival či trhy, kde bude stánkový prodej, snažím se s sebou brát vlastní kelímek, hrneček nebo skleničku.

 

3. Místo balené vody piji tu z kohoutku

Máme to štěstí, že je u nás přístup k pitné vodě 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, a proto balenou vodu kupuji opravdu jen v případech nejvyšší nouze. Jinak se vždy snažím mít u sebe svou láhev s vodou, kterou používám pořád dokola a pomáhá mi dodržovat zdravý pitný režim.

 

4. Šťávu, sirupy a ochucovadla vystřídalo ovoce, lístky meduňky apod.

Když jsem byla malá, šťáva tvořila jasnou položku nákupního seznamu. Avšak dnes byste ji v mém košíku opravdu nenašli. Je mnohem jednodušší přidat do vody čerstvou šťávu z citronu, lístky meduňky či pár kousků ovoce. A navíc jako bonus nekonzumujete všechen ten přidaný cukr. A to se vyplatí!

 

5. Pořídila jsem kuchyňské náčiní vhodnějšího materiálu

Snažím se mít veškeré kuchyňské náčiní dřevěné či nerezové a vyvarovat se plastového. Je pravda, že například takovou gumovou stěrku ničím moc nenahradíte, avšak jedna výjimka jen potvrzuje pravidlo.

 

6. Papírové kuchyňské ubrousky jsou zbytečné

Tato věc v naší domácnosti nikdy nebyla zvykem. Vždy jsme v kuchyni používali jen pratelné látkové utěrky. Tímto stylem hodlám pokračovat i nadále.

 

7. Oblečení nakupuji chytřeji

Přišla jsem na to, že si vystačím opravdu s málem a větší množství oblečení mě naopak stresuje. Proto se snažím pečlivě vybírat, než si něco pořídím, a zvažuji, zda to opravdu potřebuji a unosím to. Také upřednostňuji nákupy z druhé ruky, "sekáčů" či od lokálních výrobců.

 

8. Internet zastínil časopisy

V dětství jsem utrácela své cenné kapesné asi hlavně za časopisy. Mezi dnešní mládeží už to naštěstí tolik trendy není. Nyní mi leží na půdě stohy Top Dívek a čekají na svůj osud, asi ne moc pěkný. Dnes už vše můžeme nalézt online. A to je velká výhoda.

 

9. Jízdenky online jsou ekologičtější verzí papírových

Stejně tak papírové jízdenky na vlak jsem vyměnila za jejich online verzi. Šetří se tím nejen příroda, ale i váš čas a nervy. Navíc je jejich nákup díky různým aplikacím velmi jednoduchý, intuitivní a vše si v klidu navolíte tak, jak potřebujete.

 

10. Ubrusy nejsou potřebné

Já sama jsem nikdy nebyla velkým fanouškem ubrusů, ať už těch látkových či plastových. Přijdou mi zbytečné, překáží a navíc je pod nimi většinou ukryt krásný dřevěný stůl.
To je pár z věcí, které (už) nekupuji. Cesta za uzdravením naší planety je dlouhá a náročná, avšak vězme, že každodenní skutky každého z nás se počítají a že společně dokážeme opravdu mnoho. Je to o pomalém postupu, růstu, vzdělávání se, hledání nových způsobů, zavádění nových návyků do života, ale opravdu to stojí za to. Nebuďme slepí a nevzdávejme se. Má to smysl.


 

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Eva Stiborová

fotografka

Jmenuji se Eva a baví mě od všeho něco. Ráda zkouším nové věci a následně je i ráda sdílím. Zajímám se o fotografování, design či hudbu. Nesmírně ráda cestuji a poznávám nová místa. Táhne mě to také k astrologii či numerologii. V neposlední řadě se ráda zabývám ekologií, jelikož si myslím, že je to cesta, kterou bychom se jako společnost měli vydat.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Zajímavá podívaná vás letos čeká na zámku Telč, kde můžete zhlédnout výstavu československé pohádky Pyšná princezna. V prostorách zámku se natáčela například i pohádka Z pekla štěstí a Jak se budí princezny.
8.6.2017
Hodnocení:
Změňte staré a poškozené krámy v krásné a trendy dekorace ve vašem bytě, chatě, ale třeba i balkoně či terase. Ať už jde o starou krabičku, rámeček, zrcadlo, ale i celou komodu nebo jakýkoli kus nábytku. Fantazii se meze nekladou!
10.5.2016
Hodnocení:
Máte rádi turistiku a historii? Máme pro vás tip na nejstarší a největší skanzen ve střední Evropě, který byl založen už v roce 1925.
19.8.2017
Hodnocení:
Jak docílit pro vás i vašeho psa příjemnější a šťastnější soužití? Knížka Znaková řeč pro psy vám k tomu pomůže.
19.12.2016
Hodnocení: