Gleidshop
Eshop

Proč v létě stárne pokožka rychleji? 4 tipy, jak zabránit vzniku vrásek a předejít předčasnému stárnutí

Letní vysoké teploty mají neblahý vliv na náš organismus, ale i na naši pokožku. V tomto období se u většiny z nás začínají objevovat první známky stárnutí, jemné linky, vrásky, pigmentové skvrny, pokožka začíná být ochablá a ztrácí svou přirozenou elasticitu.

 

Proč k těmto problémům dochází v létě?

Letní měsíce jsou obdobím, kdy je UV sluneční záření nejsilnější a paprsky dokáží snadněji rozbíjet kolagenová vlákna pokožky a způsobují problémy, jako je vysušená pokožka, vznik tmavých skvrn s výskyt linek.

Vysoké teploty během léta urychlují metabolismus kůže, což znamená, že pokožka ztrácí rychleji vlhkost a není schopná v sobě udržovat dostatečnou vláhu. Z tohoto důvodu často dochází k tomu, že pokožka nestíhá opravovat narušenou pokožku a obnovovat buňky. Výsledkem je úbytek přirozené pružnosti a vznik předčasných vrásek.

 

Co dalšího způsobuje problémy s pletí a předčasné stárnutí kůže v létě?

 

 • Slaná voda, chlor a velmi časté sprchování
  Činnosti, které si v létě užíváme na maximum - slanou vodu v moři, chlor v bazénu a časté sprchování. Tyto radovánky jsou skvělé pro osvěžení, ale zároveň značně oslabují naši pokožku, neboť ji zbavují přírodních olejů, které si sama vytváří jako ochrannou bariéru, kdy se chrání před vnějšími vlivy.

 

 • Hydratace
  Většina z nás nedostatečně hydratuje pokožku. Krémy jsou v tomto případě samozřejmostí, ale vlhkost pleti můžete podpořit i dostatečným pitným režimem, který je pro krásnou pleť velmi důležitý.

 

 • Klimatizace
  V létě skvělý sluha, ale často zlý pán. Snižuje množství vlhkosti ve vzduchu a následně i ve vaší pokožce.

 

 • Alkohol
  Konzumace alkoholu se podílí na dehydrataci těla a zároveň pokožky.

 

 

Jak chránit svou pleť a vyvarovat se předčasnému stárnutí?

 

1. Používejte krémy s SPF

Chraňte svou pokožku před slunečním zářením a nanášejte pleťový krém s ochranným faktorem SPF, ještě předtím, než vyrazíte ven.  A to i v případě, pokud se budete zdržovat ve stínu, protože i mimo přímé slunce se můžete spálit. Nezapomínejte tedy na správnou péči v podobě opalovacích krémů, které vám vaši snahu v pozdějším věku oplatí – zdravou a krásnou pletí.

 

A co se stane, pokud budete neustále zapomínat na ochranu proti slunci?

 • Za 20 let bude vaše pokožka bude vypadat starší, než bude váš reálný věk.
 • Objeví se předčasné stárnutí kůže – linky, hluboké vrásky a tmavé skvrny.
 • A to nejhorší – rakovina kůže.

 

2. Hydratujte a dopřejte si vitamíny

V letních dnech se zaměřte na hydrataci zvenku, tak i zevnitř. Používání hydratačních krémů je samozřejmostí, ale předejít dehydrataci můžete i tak, že do svého jídelníčku zařadíte dostatek ovoce, zeleniny a budete dodržovat pitný režim. Tímto způsobem doplníte vlhkost zevnitř těla, a kromě toho svému tělu dopřejete velké množství vitamínů a minerálních látek, které pomohou buňkám rychleji se opravovat a uzamykat hydrataci uvnitř.

 

3. Dejte si pauzu od těžkých make-upů a přílišných nánosů

Vysoké teploty, přílišné nánosy dekorativní kosmetiky a pocení – znáte ten nepříjemný pocit, kdy váš krásný make-up na slunci začne ,,tát‘‘ a shlukovat se do nevzhledných mapek? Nepříjemný pocit, kdy pokožka nemůže dýchat a pokud máte pleť citlivou či problematickou, tak vám na ni vznikne pěkná paseka v podobě boláčků a začervenání. Léto je proto ideálním časem, vyměnit své těžké make-upy za lehčí formu, která k pleti lépe přilne a nezatíží ji. Sáhněte raději po tónovacím krému, který je lehoučký, a přesto pleť krásně a přirozeně sjednotí. Uvidíte, že vám pokožka poděkuje a vy nebudete mít po celý den nepříjemný pocit těžkosti.

 

4. Vsaďte na důkladné čištění

Čištění je alfou omegou zdravé, zářivé a krásné pleti i pokud se v létě ani během roku nelíčíte. Možná se vám zdá, že čištění pleti  je pro vás zbytečné, ale myslete na to, že i na pokožce bez líčidel se usazuje během dne i noci maz, nečistoty z vnějšího prostředí, odumřelé buňky a také zbytky UV filtru z krémů, které nanášíte. Těchto nánosů je zapotřebí se vždy dokonale zbavit, ať už je ráno, večer, nebo noc. Čištění také pleť připraví na následnou péči, kdy aplikujete séra, nebo krémy, které se díky tomu budou do pleti vstřebávat lépe a pokožka snadněji přijme obsažené aktivní složky. 

Ať už dáváte přednost gelovému čističi, pěnovému, olejovému či mléku, nezapomínejte také na tonikum, které pleť v konečné fázi jemně dočistí, vyrovná pH a sjednotí texturu.

 

 

 

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

magazín Gleid

tým redaktorů a bloggerů

Smyslem a podstatou online magazínu Gleid je poskytování věrohodných informací a rad zejména z oblastí krásy, zdraví, lifestylu a jídla. Síla je v týmu tvořeném odborníky, ale i blogery. Současně se zabýváme tématy, které mohou našim čtenářům pomoci k získání odpovědí na dílčí otázky běžného života.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Myslete na sebe a na svoji pleť, která především v nelítostných zimních podmínkách potřebuje tu správnou péči a pozornost. Protože my ženy chceme vypadat mladé a krásné co nejdéle. Nemám pravdu?

9.11.2018
Hodnocení:

Přišel čas teplé zimní boty nahradit těmi otevřenými a odlehčenými, které vám řádně provětrají nohy! Existuje více různých druhů bot, které se hodí nosit na jaře, takže se nemusíte bát, že byste si z široké nabídky žádné nezvolili. Jaké typy bot se nosí toto jaro?

9.5.2019
Hodnocení:

Pamatujete, jak se nosily ohony, culíky a drdoly s pěšinkou či začesané dozadu, a dva prameny z každé strany se musely vždy uvolnit? Vzhledem k tomu, že styl 90. let slaví stále velký comeback, návrat hlásí i tento účes. Trendy se vrací nazpět, proto není výjimkou vlnitá ofina, nedbale zapletený cop či uhlazený krátký střih.

20.6.2017
Hodnocení:

Pokožka se v průběhu let stále mění, jak zvenku, tak zevnitř, stejně jako její potřeby a je dobré vědět, jak správně a efektivně pečovat o svou pleť v každé životní fázi. Rutinní péče, kterou jste používali ve svých 20 letech, není to samé, co potřebujete, když je vám 30, 40, 50 nebo 60 let. Určité postupy v péči o pleť by ale měli být celoživotní – jako je nanášení ochranného krému s SPF, dostatečná hydratace, čištění pleti či péče o oční okolí.

12.4.2021
Hodnocení: