Yzop a Pupalka zázračné byliny z klášterních zahrad

V tichosti klášterních zdí si našli své místo kvetoucí rostliny, které umí víc než potěšit, zavonět a nakrmit hmyz. Léčivé nebo jen k snědku? Co takhle od každého něco? Mám pro Vás dva typy na nádherné a téměř bezúdržbové byliny.

Obrázek: bylinky Yzop a papulka
Zdroj: Ilustrační obrázek Canva


Yzop lékařský (Hyssopus officinalis) 

Německá abatyše Hildegarda z Bingenu Yzop považovala za nejlepší bylinu. Od jejích časů však značně ztratil význam jako kuchyňská i jako léčivá bylina. Pro mě byl po dlouhý čas jen krásná trvalka v záhoně, kterou milují včely. Po zjištění, že se dá sníst téměř vše, co roste, jsem po bližším průzkumu objevila jaký mám v zahradě poklad.

Yzop je středně vysoký polokeř milující slunce a snese téměř každou půdu. Nevymrzá. Proto je vhodný do zahrad s horší kvalitou půdy. Jen doporučím při výsadbě vyhloubit větší jámu a tu vysypat kvalitnějším substrátem, například zahradnickým substrátem, rostlina rychleji prokoření a v dalším roce už si hravě poradí s jakýmikoli podmínkami.  

Pro své bujné modré květy se skvěle hodí do výsadby trvalkových záhonů. Krásně vypadá i růžová varianta ,,Rosea´´. Kvete v červenci do srpna. Svými levanduli připomínající květy láká množství hmyzu. Vůní připomíná Rozmarýn, Dobromysl a Šalvěj zároveň. 

Trháme čerstvé lístky nejlépe těsně před rozkvětem. Přidáváme do fazolových salátů, čočky a brambor. Výborně dochutí marinády. Yzopový čaj se doporučuje při zažívacích potížích a k posílení oběhového systému. 
 

Obrázek: Yzop lékařský
Zdroj: Yzop Rosea (pexels)
Obrázek: Yzop lékařský
Zdroj: Yzop lékařský (pexels)
Obrázek: Pupalka dvouletá
Zdroj: Pupalka dvouletá (pexels)


Pupalka dvouletá (Oenothera biennis)

Má babička jí říkala Večernice pro její zářivou barvu po setmění. Z přízemní růžice listů vyrůstá druhým rokem až metr a půl vysoká lodyha zářivých žlutých květů, které se trochu podobají Divizně velkokvěté. Její květy se otevírají až večer a příjemně voní. Kvete od července do září.

Množíme samovýsevem nebo cíleně vytřepeme semena z tobolek, tam kde očekáváme další rostliny. Daří se jí na záhonech i v nádobě, jen nezapomeňte koupit dostatečně hlubokou nádobu. Pupalky vytváří hluboké mohutné kořeny. Milují slunné stanoviště a snesou i sucho. Jen pozor na přemáčení v nádobách. 

Jako zelenina se dá využít syrový i vařený kořen, sklizený první rok na podzim nebo druhý hned z jara než začne růst nadzemní část rostliny.

K dostání je řada kultivarů pupalky - nízké odrůdy s růžovými květy, velmi oblíbená je pupalka missourská, která je dokonce trvalkou. Ale pro konzumaci doporučuji původní žlutý dvouletý kultivar pěstovaný v klášterních zahradách.

Upravujeme jako ředkev. 

Semínka se dají použít jako mák nebo se z nich lisuje olej, který pomáhá při léčbě cévních onemocnění, snižuje krevní tlak, pomáhá proti stresu, harmonizuje mestruaci a zvyšuje obranyschopnost organismu. Na vnější použití se z oleje vyrábí masti proti onemocněním kůže.
 

Přeji dobrou chuť a hodně radosti při pěstování. A ještě víc při kochání.

Reklama

Podobné články

Obrázek: čas pro sebe je důležitý
Obrázek: ae3b1140a97a0897c60eccba04ae64634a4dba2c
Obrázek: nedostatek hořčíku
Obrázek: c3eee942e66a8f6a4e1b21112ae65f66b8905bd9
Obrázek: e2626676e9535ed9866f6d8c82291d390e289074