Společenská etiketa pro nás, ženy

Víte, jak se správně chovat ve společnosti? Kdo první zdraví, podává ruku nebo v jakém outfitu nešlápnete vedle? Pár základních a jednoduchých pravidel a rad najdete v tomto článku.

Obrázek: fd071facd364a2314c1101af0b737a7b755b4b28
Zdroj: pixabay.com

 Etiketa je soubor pravidel a zvyklostí chování ve společnosti. Samotné slovo etiketa má francouzský původ od slova estiquer, což byla jakási pravidla u královského dvora, která se vyvěšovala pro řádné dodržování. Bohužel Česká republika nepatří zrovna mezi země s pověstí nejlepšího společenského chování. Proto zkusme se chovat, my Češky, co nejlépe dovedeme a bez přešlapů. Stále totiž platí, české ženy jsou krásné ženy. Máme výhodu pohledných slovanských tváří, přidejme k tomu vybrané chování a vhodné oblečení. Pověst celosvětově nejlépe upravených žen patří právem francouzským ženám, neboť Francouzka dokáže šarmantně využít svůj nedostatek a povznést ho na svou přednost. Držte se jednoduchých rad a budete na tom stejně.

Pozdrav

První dojem, který o nás vypovídá /samozřejmě včetně oblečení/ je samotný pozdrav a nejhorším přešlapem je pozdrav neopětovat.  Při pozdravu je dobré malinko ukázat úsměv. Pozdrav jako první vysloví společensky mladší osoba, tj. osoba méně váženější. Naopak ruku vždy nabízí jako první váženější osoba, tzv. osoba společensky starší.  Kdo je osoba společensky starší?: ve vztahu muž a žena vždy žena, ve společnosti je to osoba starší věkově a v pracovním vztahu je to osoba funkčně nadřazenější. Ruku nepodáváme jako leklá ryba, ale pevně sevřeme, nedrtíme a zadíváme se oné osobě do očí.

Seznamování se

Při seznamování ve společnosti je nejdříve představena osoba společensky mladší, osobě společensky starší. Vhodnější je nechat se někým představit. V pracovním styku se žena vždy představuje ostatním ženám, mužům se nechá někým představit. Součástí představování a seznamování je i výměna vizitek. Celosvětovým trendem je odklon od používání akademických titulů, tudíž vizitka ani samotné představování by nemělo obsahovat titul. Pokud se osoba představí titulem, oslovujeme jí titulem. V západním světě není zvykem oslovovat titulem. Pokud jste žena, představíte se asi takto: Dovolte, abych se Vám představila, jmenuji se Hana Havlíková.

Dochvilnost je nejen zdvořilostí králů, ale povinností nás všech!!!

Zásady oblékání na společenské akce a obchodní jednání

Oblečení se dělí na casual dress a business dress.

Casual dress: oblečení vhodné do pracovního procesu či méně formální schůzky.

- oblečení volnější, sportovnějšího charakteru, sukně i kalhoty libovolného střihu, pozor na minisukně, ne každá z nás si může dovolit a ne vždy jsou vhodné.

TIP:

Nikdy nic nezkazíte bílou košilí, tmavší pouzdrovou sukní a perfektně padnoucím sakem. Není na škodu přidat jemný hedvábný šátek či šperk. Kdo nerad nosí sukně, může vzít široké či klasické kalhoty, ne však tak elastické, aby zvýrazňovaly celé vaše přirození.  Sluneční brýle, i ty jsou vhodným módním doplňkem. Brýle při setkání a jednání vždy z očí sundáme. Dbejte na zvolenou obuv /VŽDY čistou/ ať už sportovnější či pohodlné lodičky. Není nic horšího než pohled na ženu, která jde v lodičkách jako na chůdách…proto pozor na výšku zvoleného podpatku.

Business dress: oblečení na obchodní jednání a společenské akce. Vhodné různé střihy kostýmků, kalhot. Punčocháče zvané silonky, v některých zemích je nepředstavitelné, objevit se na jednání bez silonových punčocháčů, příkladem Amerika. Evropa naštěstí v tomto tak striktní není. Pro obchodní jednání nejsou vhodné minisukně, průsvitné haleny či vyzývavé střihy. Zcela nevhodné jsou legíny, kožené či koženkové kalhoty. Důležitou součástí je dámská kabelka, která by na sebe neměla poutat pozornost velkými nápisy, kabelku můžeme přehodit přes opěradlo židle nebo položit na vedlejší volnou židli. Zcela nepřípustné je nechat kabelku na stole, stejně jako mobil, kapesníky a klíče od auta. Tyto věci mají zůstat vždy v kabelce i při méně formálních schůzkách s přáteli. Zcela nepřípustné je používání mobilu či hlasité smrkání, tím dáváme najevo svůj postoj k druhé osobě. Mobil je vhodné vždy nechat vypnutý.  

Za večerní šaty se považují dlouhé i krátké, tzv. koktejlky. Šaty by měly odpovídat tónovým barvám obleku vašeho partnera. Na večerní akce vyměňte kabelku, velkou shopperku nosící do práce zanechte doma, a nasaďte malou pochettku. Všechny druhy lodiček vítány.

Zdroj: Mezinárodní obchodní a diplomatický protokol, Soňa Gullová (2013)

Dobrá rada nad zlato: nikdy nechoďte s mastnými vlasy, pravidelné návštěvy u kadeřníka vlasům jen prospějí. Ohledně líčení, pokud používáte výrazné oční stíny, použijte pouze lesk či matnou rtěnku. V opačném případě, pokud jste zvyklá na rudou barvu rtěnky, odpusťte si malby okolo očí. Dbejte na manikúru, pohled na okousané či s odřeným lakem nehty není zrovna vábný. Dodržujte proxemickou zónu. Zóna dle toho s kým komunikujete: intimní zóna je do 60cm, osobní do 1,2m, společenská do 3,5m a veřejná až do 7,6m. Nezapomínejte na hygienu dutiny ústní, nepříjemný zápach z úst či zbytky jídla mezi zuby z vás mohou udělat na první pohled nepříjemnou osobu. Ve společnosti nikdy nežvýkáme! Pozor na nepříjemný zápach potu, používejte deodorant a parfém, který v malém množství aplikujte na zátylek či do vlasů a na zápěstí. U parfému však platí čím méně tím lépe. Parfém by měl být jiný na denní nošení a na večerní. Přes den jemnější vůni a na večerní příležitost těžší vůni. Nikdy nekupujte parfém tzv. na počkání. Nechte nastříkat na testovací papírek a do loketní jamky a kupte až další den. Vůně se rozleží a možná bude vonět jinak, než předešlý den.

Rady ohledně správné aplikace parfému jsem dostala od jedné půvabné ženy, která vlastní malý krámek s těmi nejvybranějšími parfémy v jednom německém městečku. Paní je již v letech, ale neskutečně šarmantní žena, která je vždy upravena od hlavy k patě. Tato madam na mě udělala velký dojem nejen přednáškou o parfémech, ale zejména svou elegancí. Musela jsem jí vyřknout poklonu, že vypadá jako dáma z Paříže/trochu jsem se to bála říct, přece jenom ta německo-francouzská rivalita/. Nastal však neskutečný smích a paní mi prozradila, že se v Paříži narodila, vyrůstala a sem do Německa se přivdala. Inu pravá Francouzka.

Takže buďte za krásné a šarmantní ženy i vy, stačí jen pár triků. Žena nemusí být krásná od přírody, ale krásnou se musí umět udělat.

Reklama

Podobné články

Obrázek: 1389b5e75a860786f90566e229df09c6f2aabe3f
Obrázek: 84f4f43b90acb1995324b56e290f22efcfe7807f
Obrázek: 8b1548f46f6eb23b85853ed00b706264ef893599
Obrázek: fee790d6dd6149bd5391e2b2ff0ae2313c8e20b2
Obrázek: 5c7a23c8bbdac4deedada04d007ada40b0270d24