Gleidshop
Eshop

Víte kolik stojí dítě od narození po ukončení střední školy?

V dnešní době jsou děti spíše luxus, tvrdí každý druhý člověk. Čím to je vlastně způsobené? V dřívějších dobách si rodiče dovolili živit i 8 dětí a nebyl to žádný problém, dnes jsou rodiče 4 dětí považování za blázny, natož živit více dětí.

 

Za dob našich babiček a prababiček žila 8 až více členná rodina ve dvou místnostech, měli hospodářství a většinu věcí si zajistili sami. Nebylo potřeba luxusních automobilů, značkového oblečení, chytrých telefonů a další elektroniky. Dnes se každý za něčím honí a nepřemýšlí o jiných důležitých věcech, děti musí mít nejnovější a nejmodernější věci, každý chce svůj vlastní pokoj a potraviny se kupují v supermarketech. Samozřejmě se na finanční politice rodin také podílí sociální systém, který není zrovna dvakrák optimální. 

Děti stojí peníze, ale co v dnešní době peníze nestojí. Jen si spočítejte, jaké jsou výdaje za automobil nebo za prokouřené krabičky cigaret. Čekáte prvního potomka a máte po kom dědit? Máte napůl vyhráno. Pokud tomu tak není, počáteční investice je vyšší a musí se s ní počítat dopředu. Určitě ale máte spoustu přátel, kteří při narození miminka něco přinesou, nebojte se říct co vám chybí. Nejlepší je připravovat se dostatečně včas a nakupovat postupně, nebude to natolik velký průvan v peněžence.

 

Do 1. roku dítěte budete potřebovat:

První na co byste měli myslet je postýlka, matrace a lůžkoviny. V současné době se vyrábí spousta kočárků, je jen na vás jaký si vyberete. Lepší je kupovat dvojkombinaci a autosedačku dokoupit zvlášť kvalitnější a bezpečnější, při výběru se řiďte spotřebitelskými testy. Pokud vám nevadí kočárek z druhé ruky, stačí navštívit inzertní portály a vybrat si ten, který se vám líbí. Každá maminka chce mít své miminko jak z přehlídky, určitě nemějte strach nakupovat v second-handech, na děti nabízí krásné, málo nošené věci za pár korun. S kvantitou oblečení to nepřehánějte, děti hrozně rychle rostou a tak se může stát, že některé věci nestihnete ani obléknout. V oblasti přebalování máte na výběr ze dvou možností, levnější avšak náročnější variantu látkových plen nebo dražší, přesto snadnou variantu jednorázových plen. Látková plena stojí kolem 50,- Kč. Když zvolíte tuto variantu, budete jich potřebovat alespoň 80ks. Jednorázové plenky se cenově odvíjí podle výrobců a kvality, vyplatí se nakupovat v akcích kvalitnější plenky, které lépe drží. Televize a internet jsou zaplaveny spoustou nabídek hraček, není důležité jich mít spousty, stačí mít pár hraček, které dítě upoutá v daný věk a zaujme zrakově a později i hmatově. Nejlevnější variantou jídla je kojení, ušetříte tím měsíčně několik tisíc korun. Cena dětské výživy se odvíjí podle toho čím dítě krmíte a na jeho stáří. Určitě doporučuji nebát se a dělat příkrmy doma, ušetříte a navíc víte, co jídlo obsahuje.

 

Náklady za první rok života:

Kočárek - 10.000,-

Autosedačka - 2.500,-

Postýlka s výbavičkou - 2.500,-

Oblečení a hračky - 6.000,-

Pleny - Látkové - 4.000,- x jednorázové - 12.000,-

Kosmetika, potřeby na koupání, lahvičky - 4.300,-

Lékař, léky - 1.200,-

Jídlo - 12.000,-

Celkové náklady na první rok dítěte jsou přibližně 42.500,- při použití látkových plen, při použití jednorázových plen budou náklady o 8.000,- vyšší.

 

Dítě od 1. roku do 6. let

Kromě jídla budete muset připočítat školku, kde se samozřejmě platí různé poplatky. Školné se pohybuje od 200,- až po 600,-, k tomu se musí připočítat stravné, které činí okolo 30,- za den. Školné se neplatí pouze rok před nástupem do školy, platí se pouze stravné. Pokud dítě dostane odklad, školné se platit musí. Pokud chcete, aby vaše dítě navštěvovalo soukromou školku, připravte si větší finanční obnos, průměrně je to částka okolo 10.000,- měsíčně. Se školkou spojené jsou i různé výlety, divadla, plavání,… Děti se začínají rozvíjet a potřebují nové oblečení, hračky, kolo, lyže. V této kategorii nastává čas, kdy se dítě stěhuje do svého pokoje, což s sebou přináší další výdaje na výbavu pokojíčku. Při výběru pokoje přemýšlejte nad výběrem postele, zda je potřeba kupovat malou postel a za pár let velkou nebo rovnou koupit velkou postel.

Další z výdajů bude nástup do školy. Dítě bude potřebovat aktovku, vybavený penál, výtvarné potřeby, přezůvky, cvičební úbor.

 

Náklady:

Jídlo - 2.000,- měsíčně

Kosmetika - 150,- měsíčně

Oblečení - 5.000,- ročně

Školka - 10.000,- ročně

Výlety - 2.000,- ročně

Hračky a dárky - 5.000,- ročně

Léky - 500,- ročně

Vybavení pokoje - 10.000,- jednorázově

Vybavení do první třídy - 3.500,- jednorázově

Jídelní židlička - 1.500,- jednorázově

Golfový kočárek - 1.500,- jednorázově

Autosedačka - 3.500,- jednorázově

Kolo - 3.000,- jednorázově

Brusle - 1.000,- jednorázově

 

Dítě v této kategorii bude stát přibližně 47.100,- ročně. Jednorázové položky jsou rozpočítány do 5letého období.

Tip: neberte malé děti na nákupy, budou chtít vše co uvidí. Čím dřív naučíte dítě na nočník, tím víc v případě jednorázových plen ušetříte.

 

Dítě od 7. let do 15. Let

V této věkové hranici už to nebude tak jednoduché, děti chtějí jít s dobou a hlavně s kamarády. Potřebují nutně mít telefon a pěkné značkové oblečení. Je jen na vás jak moc dětem upustíte uzdu. Telefon bude určitě potřeba z důvodu kontroly, když je dítě mimo domov. Děti začnou chodit na kroužky, což bude stát více peněz, ale naučí to děti více samostatnosti. Dalšími výdaji budou obědy ve škole, školní výlety, plavecký kurz, letní tábory a hlavně nákup pracovních učebnic do školy. Nedílnou součástí by mělo být kapesné, děti se potřebují naučit hospodařit s penězi. Je na uvážení každého kolik, dětem dát a jakou formou kapesné prezentovat.

Náklady:

Mobilní telefon - 3.000,-

Tábor, školní výlet - 2.500,-

Vybavení do školy na začátku školního roku - 1.500,-

Kredit - 100,- měsíčně

Zájmové kroužky - 500,- měsíčně

Jídlo doma + ve škole - 2.500,- měsíčně

Kapesné - 200,- měsíčně

Oblečení - 500,- měsíčně

Kosmetika - 200,- měsíčně

Léky - 100,- měsíčně

Dítě v období docházky na základní školu stojí ročně asi 54.000,- nebydlíte-li blízko školy, je nutné připočítat i náklady spojené s dopravou.

 

Dítě od 15. let do 18.let

Dítě dosáhlo věku, kdy nastupuje na střední školu nebo učiliště. S tím jsou spojeny náklady jako: dojíždění, případně ubytování na internátu, nákup učebnic a pokud jde dítě na učební obor, tak i vybavení potřebné pro vykonávání profese, které se bude učit. Dospívající lidé mají také více výdajů za své koníčky a osobní potřeby. Měli byste je naučit hradit si tyto výdaje alespoň z části sami, v lepším případě sami ze svého kapesného nebo z výdělku na brigádách. Budou si tak více peněz vážit a každou útratu si více rozmyslí.

Náklady:

Jídlo - 2.500,- měsíčně

Oblečení - 6.000,- ročně

Kapesné - 200,- měsíčně

Kredit - 200,- měsíčně

Učebnice a vybavení do školy - 2.000,-

Jízdné - 1.000,- měsíčně x Internát - 3.000,- měsíčně

Zájmové kroužky - 1.000,- měsíčně

Léky - 500,- měsíčně

Kosmetika - 200,- měsíčně

Dovolená - 1.000,- měsíčně

Dárky, elektronika - 10.000,- ročně

 

Středoškolské dítě vás bude stát ročně přibližně 95.200,- v případě dojíždění. Internátní dítě vyjde o 20.000,- ročně více.

Z průměrných výpočtů nám vyšlo, že výchova dítěte od narození po dokončení střední školy vyjde na 1.144.800,-

 

Každá rodina je individuální, někteří více šetří, jiní více utrácí. Proto berte ceny jako orientační a průměrné.

 

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Gabriela Růžičková

nezávislý redaktor

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Pojďte se nechat inspirovat různými druhy pestrobarevných květin a nekupujte pouze růže. Co vám mohou v květinářství nabídnout?
24.3.2018
Hodnocení:
Jednou za čas si žádá každý domov velký úklid. Začátek jara je tou nejlepší dobou pro vyčištění všech koutů a zákoutí. Nastolení pořádku a čistoty v každém domově. Jak však na ten velký úklid? Vezměte si velké pytle, čistící prostředky a jde se do práce.
18.4.2017
Hodnocení:

Letní prázdniny se nám pomalu chýlí ke konci, ale letní teploty nám tu ještě chvíli vydrží. Pokud stále ještě vyhlížíte letní dovolenou v rámci last minute zájezdů, nenechte se napálit. Cestovní kanceláře se v poslední době snaží šetřit na všem a při nepozorném čtení smlouvy o zájezdu se můžete lehce spálit.

28.8.2019
Hodnocení:

Někdy i s těmi nejlepšími úmysly dokážeme zašlapat poslední ostrůvky naděje na spokojený partnerský život. Ironií osudu je, že mnohdy naše příkladná snaha, která vypadá na první pohled jako dokonalé lepidlo vztahu, se při špatném dávkování stává jeho jedem.

14.4.2018
Hodnocení: