Gleidshop
Hlavní baner

Vyvázání z hypotéky po rozvodu Vás může ještě víc zadlužit!

Rozvod je jistě pro každého dost stresující období. Nejdůležitější je vyřešit péči o děti a bydlení. A co se společnou hypotékou?

 

Doba nízkých úrokových sazeb láká mladé páry k nákupu vlastního bydlení. Dát dohromady úspory, potvrzení o přijmu a pořídit bydlení nebývá mnohdy tak složité jako, když se situace změní a partneři, v našem případě Eva a Pepa se rozejdou a ve vzduchu visí společná hypotéka? Jak s ní naložit:

Pokud se bývalí partneři dokáží dohodnout, že nemovitost zůstane jen jednomu z nich, který převezme dluh, je napůl vyhráno. Pokud máte majetkové vypořádání od právníka, máte sice pocit, že jste se dohodli, ale banka to vidí jinak.

 

Banku zajímá vaše aktuální finanční situace

Banka převede hypotéku pouze na jednoho za předpokladu, že má dostatečné příjmy. (Rovněž banka zohlední vyživovací povinnost, kterou máte třeba k dětem či bývalé partnerce a rovněž se často stává, že musí dojít ještě k vyplacení vložené hotovosti do nemovitosti). A tak se nežádá o převzetí hypotéky, ale mnohdy o převzetí hypotéky s navýšením na vyplacení bývalého partnera. Ale v době, kdy jste si hypotéku brali, jste neměli děti. Dnes to banka vidí jinak, i když máte třeba dnes vyšší příjmy než když jste si hypotéku brali, tak jako tak od vašeho příjmu banka odečte výživné dětem, životní minimum 1 člověka a novou zvýšenou splátku. Pokud to bance vyjde, převede hypotéku pouze na jednoho partnera (v našem případě Pepu) a druhý partner požádá o vyvázání hypotéky.

Jaké trable však nastanou když to příjmově nevyjde – když druhý partner (Eva) zůstane součástí hypotéky, dokud se Pepovi nezvýší příjem a bude Evu moc vyvázat. Evě to může znemožnit vzít si vlastní hypotéku či jiný úvěr. Neboť i když původní hypotéku Eva již nesplácí, stále banka vidí, že v ní figuruje. A kdyby se Pepa opozdil se splátkami či neplatil hypotéku, bude banka požadovat peníze po Evě a Pepy špatná platební historie se promítne i do Eviny platební historie. 

 

I vyvázání z hypotéky se platí

Za vyvázání jednoho z partnerů si banky účtují poplatek v rozmezí 3- 5 tis. Kč. Pokud to tedy nevychází ani bance ani bývalým partnerům, přistoupí se k prodeji nemovitosti. Rozchod většinou nepřichází v době fixace, a tak musíme počítat i s poplatkami za předčasné splacení hypotéky a další poplatky, jako třeba realitnímu makléři či daň z převodu nemovitosti. V lepším případě prodej vše pokryje a něco málo zbyde, v horším případě musí bývalí partneři ještě doplatit. Jako možná varianta se jeví situace, kdy nový kupující bude žádat o úvěr u stejné banky, v tomto případě banka nemusí požadovat poplatky za předčasné splacení hypotéky.

 

Pozor na sociální sítě

Pozor - dnes jsou banky chytré  a lustrují si vás na facebooku a instagramu a pokud jim zapřete, že máte děti, aby váš příjem byl pro banku atraktivnější, tak máte smůlu. Rovněž si dobře pohlídejte, že pokud máte písemný souhlas od banky o vyvázání z úvěru, zda vás skutečně banka vyvázala. I banky jsou zapomnětlivé, a když jde vyvázaný partner žádat o novou hypotéku třeba až po dvou letech zjistí, že papír sice má, ale fakticky banka vyvázání neprovedla a tak vás čeká další mašinerie dokazovaní. Není nic jednoduššího než po 2 měsících si požádat o výpis z centrálního bankovního registru dlužníku.

 

Čeká vás podobná situace a nevíte si rady? Napište váš dotaz do komentáře pod článkem a autor vám odpoví.

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Mgr. Ing. Jana Krepindlová, €FA™

finanční poradce

Jana je finanční poradkyně na svém místě, neustále se vzdělává a v jejích článcích tak najdete praktické rady ze světa financí i práva.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Něco vám doma chybí, nebo vám došel váš oblíbený úklidový prostředek? Určitě doma najdete alternativu, kterou můžete použít, aniž byste museli jít do obchodu. Podívejte se na 10 věcí, které máte doma a můžete je uplatnit i jinak.

11.12.2019
Hodnocení:

Adventní čas máme tu a vánoční trhy jsou nedílnou součástí. Je dost možné, že už jste navštívili nějaké místní vánoční trhy, ale co se třeba vyjet podívat na trhy do zahraničí?

12.12.2018
Hodnocení:
V horkých letních dnech všechny rostliny odpařují mnohem více vody než běžně po zbytek roku, jsou v době plného vývinu, většinou se chystají kvést. A jak se tedy o ně postarat, když jedete na dovolenou?
7.7.2016
Hodnocení:
Pro milovníky cyklistiky máme zajímavý tip. Cyklostezka podél řeky Labe láká na úžasnou cykloprojížďku plnou krásných míst.
22.6.2017
Hodnocení: