Gleidshop
Hlavní baner

Kdo začal ten hon za dokonalostí a ideálem věčného mládí, který končí na klinikách plastické chirurgie?

Tvář je svědectvím našeho srdce, dokladem zdraví a vývěsním štítem našeho života. A vrásky jsou součástí. Můžeme se rozhodnout, že je skryjeme nebo se jich na čas zbavíme. Anebo se odhodláme je prostě přijmout.

pixabay.com

 

Když mě po čase navštívila dcera Marie, jen tak mezi řečí se zmínila, že za měsíc ji možná ani nepoznám, protože si jde udělat „nový obličej".

„Už se na sebe nemůžu v poslední době ani podívat. Nejdřív jsem měla z té operace strach, ale když jsem uviděla kamarádku Věru, která na ní byla před půl rokem… Omládla aspoň o deset let!"

Byla zjevně rozhodnutá.

„Maruško, podívej se na mě," chytla jsem ji jemně za ruku a posadila se naproti ní.

„Vidíš tady na spánku tu jizvu? To bylo tehdy, jak jsme měli zahrádku, a já jsem v zápalu hry s tebou spadla na hrábě, které tam táta nechal válet v trávě. Nikdy jsem v jeho tváři neviděla větší starostlivost a lásku, než tehdy. A tady ty vrásky na čele mám z doby, kdy tatínek ztratil práci a dlouho trvalo, než našel něco pořádného a natrvalo. Musela jsem otáčet každou korunu, abychom to zvládli. Ale všechno dobře dopadlo! Ty vějířky kolem očí mám zase z toho věčného smíchu, když jsem se svými kamarádkami Jiřinkou a Ankou. Co my jsme všechno spolu zažily! Ty mně seslalo snad samo nebe! A tady ty dva tahy u rtu mně vyryla do tváře tvoje babička. Ať jsem se snažila, jak chtěla, neměla pro mě žádná slova ocenění. Dlouho trvalo, než jsem se s tím vyrovnala."

„Každý den, když se na sebe podívám do zrcadla, mám svůj život stále před očima. Jsem to já, koho tam vidím. A co tam spatříš ty, až se vrátíš z nemocnice?“

Marie pustila mou ruku, vzala si svou kabelku a tiše opustila můj byt.    

 

Vrásky jsou důkazem spravedlnosti světa. Žádný člověk se jim nevyhne!

Z hlediska tělesných pochodů jsou vrásky jedním z nejpřirozenějších projevů stárnutí organismu. Pokud jsme mladí, naše pokožka odvádí perfektní práci. Rok za rokem se ale pomaličku začínají ztrácet dvě důležité bílkoviny - kolagen a elastin. Kůže se ztenčí, má problémy s hydratací, tuk v podkožní vrstvě není to, co býval, buněčná obnova se zpomalí a začnou se v ní prolamovat nejdříve drobné linie, které s přibývajícím věkem vytvoří hluboké rýhy. Tak vznikají statické vrásky a objevují se na obličeji, krku a dekoltu okolo čtyřicátého roku života člověka.

Pak tu máme ještě vrásky dynamické, které způsobuje mimika tváře. Smích, pláč, soustředění, úžas, vzrušení, křik, otrávenost, štěstí, strach, překvapení, smutek a další emoce, které nám dělají život radostnější a také těžší, jsou spojeny s prací obličejových svalů. Pokud se opakují, vytvoří ve tváři své typické čáry. S těmi se můžeme ale setkat už v mnohem mladším věku.

Když k tomu přidáte ještě přírodní vlivy, jako je slunce, vítr, déšť a mráz, a lidské neřesti, zejména kouření, pití alkoholu, nedostatek spánku, přílišný stres, špatný pitný režim, nadměrná spotřeba cukru a v neposlední řadě i intenzivní sportovní aktivity, není se co divit, že se v pokožce budou dít věci!

 

Kdy se ale přihodilo, že vrásky přestaly být vnímány jako důkaz moudrosti, zkušeností a nadhledu? Proč u mužů jsou znakem serióznosti a atraktivity, zatímco u žen vadou na kráse? Kdo začal ten hon za dokonalostí a ideálem věčného mládí, který končí na klinikách plastické chirurgie a připravuje něžné polovičky lidstva o pravou tvář a přirozený vzhled?

Ženy odjakživa dychtí po vlastní kráse. Je to jejich přirozená touha, mohutně podporovaná přírodou. Tisíce let zakódovaná potřeba zaujmout muže a najít otce svých dětí. Z tohoto důvodu je také naprosto pochopitelné neustálé srovnávání s ostatními ženami a přání být ta nejhezčí v okolí. A příroda nám jde pěkně na ruku. Do čtyřicátého roku života, kdy vrcholí doba vhodná pro početí potomka, jde všechno tak nějak samo. A když se to zlomí, životní zkušenosti a role babiček by nás měly připravit na dobu vyrovnání.

Stárnout znamená dlouho žít. Nejšťastnější jsou ženy, které žít umí. Vychutnávají každou minutu pohody a radosti a perou se s každou sekundou smutku a potíží. Plní si své sny, umí lásku rozdávat i přijímat, jsou ochotné věnovat svůj čas ostatním lidem a nezaleknou se žádné životní výzvy. Jejich pohled do zrcadla pro ně není okamžikem otrávenosti, žalu nebo znechucení, ale důkaz jedinečnosti, krásy a jednoho velkého životního příběhu. Ten obraz, který tam v průběhu času vidí, se stále nepatrně mění. Ale pro ně to není důležité. Vědí, že lidé, kteří je mají rádi, nikdy žádné vrásky neuvidí. Že dokonce se díky nim stanou pro ně ještě půvabnější. Protože hodnota a krása člověka vůbec nesouvisí se vzhledem. Rozhoduje o ní zvláštní fluidum, které se kolem nás šíří všemi směry. A to nevytvoří sebelepší kosmetika, ani nejzručnější plastický chirurg světa. Záleží jen na nás!

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Šárka Kocurková

učitelka s velkým srdcem, biolog

Šárka miluje svou rodinu, rodné Valašsko a skutečný život. Dýchá pro svou učitelskou profesi, která v ní probudila zájem o psychologii a sociologii. Najdete u ní články o lidských vztazích, plné humorných situací a rad, které jsou určeny přímo pro ženy, i témata odborná, která se snaží populární formou zpřístupnit našim čtenářkám.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Čím více se snažíme podmanit si přírodu, tím více příroda protestuje. Někteří to nevnímají, nevidí drtivé důsledky zdánlivě nevinných příčin. Jiní si to uvědomují čím dál tím zřetelněji a bijí na poplach. Ať už je to Orwellovo 1984, Vopěnkův Můj bratr mesiáš nebo Šefarovo Podsvětí, na stránkách před námi nestojí svět plný sci-fi a fantasy, ale pomalu a jistě se kolem nás rozpadá skutečnost, kterou jsme ze své původní krásy přivedli do záhuby. Cestu ke zkáze bravurním stylem líčí i klasická kniha Vladimíra Párala sepsaná vlastně jako parafráze na Čapkovu Válku s mloky.
31.10.2017
Hodnocení:
V dnešní době jsou děti spíše luxus, tvrdí každý druhý člověk. Čím to je vlastně způsobené? V dřívějších dobách si rodiče dovolili živit i 8 dětí a nebyl to žádný problém, dnes jsou rodiče 4 dětí považování za blázny, natož živit více dětí.
13.6.2016
Hodnocení:

Lásku si nelze vynutit ani vyloudit lichotkami, přichází sama, nehledaná, nečekaná, nežádaná.

Americká spisovatelka Pearl S. Buck.

11.9.2017
Hodnocení:

Zelenina a ovoce na vašem balkoně? Proč ne, opravdu to jde, jen vám poradím jak na to a jaké druhy vybrat.

27.3.2020
Hodnocení: