Přečtěte si malý úryvek z pohádky, který mě zaujal.
Kopal jednou jeden starček při silnici příkop. Jel kolem něj král a zeptal se staříka:
„Řekni mi, můj drahý, jaký máš plat na den za tuto těžkou práci?"
„Nejjasnější králi, já mám na den 3 groše."
Podivil se král nad odpovědí a zeptal se ho dál: „Jak můžeš z těch 3 grošů vyžít?"
„Vaše jasnosti, coby jen vyžít, to by ještě bylo snadné. Ale já z těch 3 grošů první vracím, druhý půjčuji a pouze na tom třetím sám žiji."
Král se zamyslel nad tím, co mu stařec řekl. Přiznal se, že on mu věru nerozumí, jak může ze tří grošů i vracet, i půjčovat, i vyžít.
„Inu, nejjasnější pane," řekne stařík, „to je takto! Starám se o otce. Tomu vracím, protože on mě vychoval. Ale starám se i o malého syna. Tomu půjčuji, aby mi vrátil, když zestárnu. A třetí groš mi zůstává na můj denní život."
„No, dobře, když je to tak," zaradoval se král. „Vidíš, můj drahý, já mám doma dvanáct rádců, a čím větší plat jim dávám, tím víc si stěžují, že nemají z čeho žít."
Možná i vám nyní nastal AHA moment. Jak se vlastně chováme k penězům, které vyděláme? Nechováme se jako královi rádcové?
Mnohdy, když hovořím s klienty o hospodaření s jejich penězi a vytvářením finanční rezervy, tak mi řeknou: „Ano, vím, že bych si měl šetřit, ale z čeho a jak?" Odpověď se nachází v pohádce. Možná i nyní ji čtete svým dětem, ale přehlížíte to, jakou chytrou strategii má stařeček s hospodařením jeho peněz.
Jaký máte v současnosti příjem? Dejme tomu, že by byl váš příjem 30.000,- Kč. Podle strategie staříka byste si měli 20.000,- Kč odložit a z 10.000,- Kč žít. Do roka byste takto odložili 240.000,- Kč. Za 5 let by to bylo 1.200.000,- Kč, bez úroků. Celkem pěkná suma. Já vím. Určitě vás napadlo, že z 10.000,- Kč se vyžít nedá na celý měsíc! Chcete si užívat a bavit se teď, ne potom. Samozřejmě to nikdo netvrdí, že máte od teď přestat žít. Spíše se pouze zamyslete, jestli něco ze strategie stařečka můžete využít i teď.
Na tento účet vám bude chodit příjem. Budete ho využívat k financování na běžnou spotřebu (potraviny, nájemné, benzín, oblečení, hypotéku, vzdělávání sebe, vzdělávání dětí, apod.)
Na tento účet budete mít nastaven trvalý příkaz ze soukromého účtu ve výši minimálně 10% z výše vašeho příjmu. Myslím, že 10% je málo, ale na začátek to je lepší než nic. Na tyto peníze nikdy nesáhnete. Bude to vaše zlatá slepička, která se bude časem zvětšovat a přinese vám finanční svobodu.
Na tento účet si budete odkládat 10% z příjmu, pokud nebudete mít rezervu vytvořenou ve výši 6 násobku měsíčního příjmu.
Na tento účet si posílejte maximálně 10% z vašeho příjmu. Odměňte se. Jděte do kina, na masáž nebo wellnesu. Odměňte se večeří v restauraci. Použijte peníze na zábavu, na něco, co vás baví. Pokud by nestačilo 10% z jednoho měsíce, tak počkejte 2-3 měsíce, než na účtu budete mít dostatek peněz.
V případě, že dostanete v práci odměnu, nenechte celou odměnu na soukromém účtu. 50% si přesuňte na účet spoření, 10% si přesuňte na účet zábavy.
Pokud zjistíte, že vám nevychází financovat veškeré výdaje z běžné spotřeby na soukromém účtu, tak máte dvě možnosti:
1. Navyšte si příjem
2. Snižte výdaje
Udělejte si přehled ve financích. Optimalizujte úvěry. Uskromněte se jako starček v pohádce. K tomu můžete využít i správce rodinných financí – www.rozpocetdomacnosti.cz, který je zcela zdarma.
Zaplaťte fixní výdaje (hypotéka, nájem, pojistky) a na zbývající část si stanovte, kolik % můžete na každou oblast soukromých výdajů uvolnit. Nepřekračujte to. Pokud v daném měsíci nemáte dost, tak počkejte.
Jdete do toho? Pokusíte se hospodařit jako stařeček z pohádky O 3 groších?
Určitě to není nic složitého. Důležité je pouze začít. Dodržovat procenta a už se pak jen těšit z toho, jak vám roste hodnota majetku, a přitom si plníte cíle, které máte.
Líbil se vám článek? Pokud ano, budu rád za vaše like nebo sdílení na sociálních sítích.
![]() |
Daniel BrožFinanční poradceProfil |
Zaujal vás článek? Sdílejte ho se svými přáteli |
Zlaté pravidlo péče o malé dítě říká, že jeho potřeby jsou vždy oprávněné. Pokud se je snažíme naplnit, místo abychom s dítětem bojovali, vytváříme vztah, ve kterém vládne snaha si vzájemně vyhovět. A velkým benefitem bezplenkové komunikační metody je, kromě suchých plen, především lepší porozumění potřebám dítěte i způsobům, kterými je vyjadřuje.