Gleidshop
Hlavní baner

Rodinné finance vs. pohádka O třech groších

Znáte pohádku O třech gorších? Zrovna včera jsem na ni narazil. Po dočtení pohádky u mě nastal velký AHA moment.
pixabay.com

Přečtěte si malý úryvek z pohádky, který mě zaujal.

 

Kopal jednou jeden starček při silnici příkop. Jel kolem něj král a zeptal se staříka:

„Řekni mi, můj drahý, jaký máš plat na den za tuto těžkou práci?"

„Nejjasnější králi, já mám na den 3 groše."

Podivil se král nad odpovědí a zeptal se ho dál: „Jak můžeš z těch 3 grošů vyžít?"

„Vaše jasnosti, coby jen vyžít, to by ještě bylo snadné. Ale já z těch 3 grošů první vracím, druhý půjčuji a pouze na tom třetím sám žiji."

Král se zamyslel nad tím, co mu stařec řekl. Přiznal se, že on mu věru nerozumí, jak může ze tří grošů i vracet, i půjčovat, i vyžít.

„Inu, nejjasnější pane," řekne stařík, „to je takto! Starám se o otce. Tomu vracím, protože on mě vychoval. Ale starám se i o malého syna. Tomu půjčuji, aby mi vrátil, když zestárnu. A třetí groš mi zůstává na můj denní život."

„No, dobře, když je to tak," zaradoval se král. „Vidíš, můj drahý, já mám doma dvanáct rádců, a čím větší plat jim dávám, tím víc si stěžují, že nemají z čeho žít."

 

Možná i vám nyní nastal AHA moment. Jak se vlastně chováme k penězům, které vyděláme? Nechováme se jako královi rádcové?

Mnohdy, když hovořím s klienty o hospodaření s jejich penězi a vytvářením finanční rezervy, tak mi řeknou: „Ano, vím, že bych si měl šetřit, ale z čeho a jak?" Odpověď se nachází v pohádce. Možná i nyní ji čtete svým dětem, ale přehlížíte to, jakou chytrou strategii má stařeček s hospodařením jeho peněz.

 

Jak bychom mohli pohádku využít v současné době?

Jaký máte v současnosti příjem? Dejme tomu, že by byl váš příjem 30.000,- Kč. Podle strategie staříka byste si měli 20.000,- Kč odložit a z 10.000,- Kč žít. Do roka byste takto odložili 240.000,- Kč. Za 5 let by to bylo 1.200.000,- Kč, bez úroků. Celkem pěkná suma. Já vím. Určitě vás napadlo, že z 10.000,- Kč se vyžít nedá na celý měsíc! Chcete si užívat a bavit se teď, ne potom. Samozřejmě to nikdo netvrdí, že máte od teď přestat žít. Spíše se pouze zamyslete, jestli něco ze strategie stařečka můžete využít i teď.

Například takto - vytvořte si 4 účty:

1. Soukromý běžný účet

Na tento účet vám bude chodit příjem. Budete ho využívat k financování na běžnou spotřebu (potraviny, nájemné, benzín, oblečení, hypotéku, vzdělávání sebe, vzdělávání dětí, apod.)

2. Účet finanční svobody

Na tento účet budete mít nastaven trvalý příkaz ze soukromého účtu ve výši minimálně 10% z výše vašeho příjmu. Myslím, že 10% je málo, ale na začátek to je lepší než nic. Na tyto peníze nikdy nesáhnete. Bude to vaše zlatá slepička, která se bude časem zvětšovat a přinese vám finanční svobodu.

3. Účet rezervy

Na tento účet si budete odkládat 10% z příjmu, pokud nebudete mít rezervu vytvořenou ve výši 6 násobku měsíčního příjmu.

4. Účet zábavy

Na tento účet si posílejte maximálně 10% z vašeho příjmu. Odměňte se. Jděte do kina, na masáž nebo wellnesu. Odměňte se večeří v restauraci. Použijte peníze na zábavu, na něco, co vás baví. Pokud by nestačilo 10% z jednoho měsíce, tak počkejte 2-3 měsíce, než na účtu budete mít dostatek peněz.

 

V případě, že dostanete v práci odměnu, nenechte celou odměnu na soukromém účtu. 50% si přesuňte na účet spoření, 10% si přesuňte na účet zábavy.

 

Pokud zjistíte, že vám nevychází financovat veškeré výdaje z běžné spotřeby na soukromém účtu, tak máte dvě možnosti:

1. Navyšte si příjem

2. Snižte výdaje

 

Jak můžete snížit výdaje?

Udělejte si přehled ve financích. Optimalizujte úvěry. Uskromněte se jako starček v pohádce. K tomu můžete využít i správce rodinných financí – www.rozpocetdomacnosti.cz, který je zcela zdarma.

Zaplaťte fixní výdaje (hypotéka, nájem, pojistky) a na zbývající část si stanovte, kolik % můžete na každou oblast soukromých výdajů uvolnit. Nepřekračujte to. Pokud v daném měsíci nemáte dost, tak počkejte.

 

Jdete do toho? Pokusíte se hospodařit jako stařeček z pohádky O 3 groších?

Určitě to není nic složitého. Důležité je pouze začít. Dodržovat procenta a už se pak jen těšit z toho, jak vám roste hodnota majetku, a přitom si plníte cíle, které máte.

 

Líbil se vám článek? Pokud ano, budu rád za vaše like nebo sdílení na sociálních sítích.

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Daniel Brož

Finanční poradce

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Dlouhodobé sezení je podle Světové zdravotnické organizace tak nezdravé, že je čtvrtým největším zabijákem dospělých. Existuje však jedna výjimka. Sport při kterém můžeme sedět a zároveň dělat maximum přesně pro ty naše tělesné partie, které to nejvíc potřebují - jezdectví.

12.7.2019
Hodnocení:

Život se zatím pořád ne a ne rozběhnout. Máme guláš v tom, co vlastně smíme, nesmíme, co máme dělat a co naopak v žádném případě nedělat. Na každý zdánlivě pádný argument najdeme tři další, které ho vyvrací. Mezi čtyřmi stěnami teď více pozorujeme dění tam venku. Vstupenkou do okolního světa je tak televize, telefon a počítač. Dobrých zpráv je v těchto prostorech ale čím dál méně a rozumování i překřikování čím dál více. Jak se tedy udržet v duševní pohodě a nestat se zamračeným kritikem všech a všeho? Jak si dopřát svou dávku osvěžujícího nadhledu a být v dobré náladě?

13.5.2020
Hodnocení:
Co jste se minulý rok o soužití člověka a psa dozvěděli? Unikla vám některá z podstatných informací? V svých článcích jsem se dotkla témat, které vám v soužití se psem dokážou zjednodušit vaše soužití. Zabývali jsme se tím, jak to udělat, aby nám vztah se psem mohl fungovat lépe, ale také jsem se zaměřili na některé z věcí, které nám naši společnou komunikaci dost ztěžují.
9.3.2018
Hodnocení:

Neúmyslné komunikační fauly si do vztahu neseme jako dědictví zážitků z let strávených v původních rodinách, které je nejednou obohaceno prožitými dramatickými scénami z filmů a románových příběhů.

7.12.2018
Hodnocení:

Vyhledávání

O nás

Stáhněte si nás do telefonu

Stažení aplikace

Náš Facebook

Náš Instagram

Instagram