Gleidshop
Hlavní baner

Kniha, která stojí za to? VČ Beatnická femme fatale od Alice Horáčkové

Je málo knih, které se vám vryjí do paměti, a obzvláště pak těch napsaných v moderní době. Kniha VČ Beatnická femme fatale od Alice Horáčkové k nim patří. Je plná smutku, hořkosti a poezie, ale také záblesků bláhového štěstí. Nakladatelství Argo tak přináší na pulty českých knihkupectví příběh ženy, o které se dosud vědělo tak málo, a přitom je to zatraceně škoda.
Jarmila Flaková

 

Básnířka Vladimíra Čerepková – anděl z pasťáku a český Rimbaud v sukních

 

Hutná kniha žurnalistky Alice Horáčkové pootevírá bránu do tajemného života nejvýznamnější básnířky české Beat generation. Na bezmála čtyři sta stranách se spolu s Vladimírou ocitnete na věčných útěcích z pasťáků a léčeben, na vydobyté cestě ke svobodě a k domovu, uvidíte iluzi dobré matky, která se míhá v autorčině poezii. Kniha VČ Beatnická femme fatale je zkrátka tak čtivá a živoucí, že vás hned po prvních stránkách nemilosrdně vtáhne do děje a vy budete spolu s Vladimírou prožívat její útěky, lásky i pády.

Úžasná čtivost knihy, jejíž stránky si vás hned podmaní, tkví především ve střídání jejích protagonistů. Seskupuje totiž kapitolu za kapitolou ty, kteří byli básnířce nejbližší. Barvitost tohoto hutného díla pak skvěle podtrhují i uvnitř obsažené básně, dopisy, protokoly a v neposlední řadě také fotografie. Na těch vás povětšinou vítá osobitá tvář ženy s velkýma bolavýma očima, plnými rty a záplavou černých neučesaných vlasů. Jakmile se do knihy začtete, zjistíte, že v té tváři podbarvené drzostí a vzdorem je prostě všechno. O to víc vás mile překvapí fotografie, na kterých Vladimíra nevyhlíží zádumčivě, ale na kterých se směje.

V knize VČ Beatnická femme fatale se s tím Vladimířiným více či méně proplétají i životy celé řady dříve nebo později slavných osobností, ke kterým patří František Hrubín, Juraj Jakubisko, Eva Olmerová, Václav Hrabě, Jiří Stivín, Václav Havel, Jan Čep, Waldemar Matuška, Pavel Landovský a další. Nejvýznamnější osobností, která o sobě dává vědět v řadě kapitol, je však milovaný a obdivovaný Allen Ginsberg, prorok americké Beat generation. S ním měla Vladimíra možnost se setkat, jeho Kvílení nosila v tašce napříč svým kočovným životem. Duch Beat generation také vdechl život Poetické kavárně Viole, která se v té době stala centrem českých bohémů. Vladimíra Čerepková se brzy spolu s Inkou Machulkovou a Václavem Hrabětem stává kmenovou autorkou Violy, jejíž věrní hosté poslouchají jazz a postupně objevují americkou Beat generation.

Pak ale dochází k tragickému úmrtí Václava Hraběte, doba se proměňuje, beatnická Viola mizí a nad Vladimířinou vlastí se stahují mračna. Řada intelektuálů míří do emigrace. Vladimíra za sebou zanechává poztrácené lásky, bolavé dětství, věčně nepřítomnou mámu i opilé večery s příchutí fenmetrazinu, předchůdce českého speedu. Míří do Francie, kde se jí konečně dostává trochu lásky, důvěry, opory, klidu a hodně, hodně přírody.

Příroda vlastně prostupuje celým jejím poetickým dílem, které jako prvního z velkých básníků zaujalo Františka Hrubína. Poezie Vladimíry Čerepkové je čistá, ryzí a žije si svým životem od začátku nepoznamenaným poezií velkých básníků.

 

Sedíme v nádražní restauraci

pijeme pivo

čekáme na vlak Ten nás odveze

do malé vesnice jejíž jméno

najednou nevím

Tam uvidíme obraz Václava H.

leží v černých ponožkách s červenou nitkou

posbírané barvy ho za chvíli docela opustí

a to konečně zůstane sám

uprostřed celého hřbitova

 

 

***

 

Jestliže jsi kůň

přiklusej já tě osedlám

a pojedeme spolu

daleko od lidí

jestliže jsi pes

zaštěkej pod mým oknem

a já vyběhnu

budu tě hladit

jestliže jsi pták

zazpívej mi dlouhou píseň

budu tě smutně poslouchat

jestliže jsi člověk

jestliže jsi člověk

tak živý

jak bych si přála vidět

nechoď za mnou

u tebe bych nevystála zvířecí pohled

 

Kniha VČ Beatnická femme fatale od Alice Horáčkové je nadmíru poutavým příběhem o ženě, jejíž život byl silně poznamenán absencí skutečné matky a domova, o ženě, která prošla bezpočtem postelí, aby našla lásku a důvěru. O ženě, kterou přes svůj barvitý život a dílo připomíná napříč internetem (o tištěných publikacích nemluvě) jen zlomek toho, co by si zasloužila. A právě proto je tato kniha tak hodnotná a významná – nejen pro všechny milovníky americké i české Beat generation.

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Mgr. Jarmila Flaková

literární redaktorka

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Těšíte se na další výklad karet? Na ten pocit chvění v břiše, když pomyslíte na všechen vyplněný osud, který vám už prozradily... Co bude dnes?
24.1.2017
Hodnocení:
Jak už všichni jistě víte, magazín udělal opět čtenářům radost a proběhla další soutěž. Tentokrát se soutěžilo o dovolenou v Chorvatsku s cestovní agenturou Jadran za pusu. A protože o prázdninách jezdí na dovču každý, s námi se jelo v září, kdy už si pomalu zvykáme na šály a bundy, ale u moře je stále ještě teplo.
13.10.2016
Hodnocení:
První noc s mužem v posteli a místo toho, abyste si to užívala, si vyčítáte včerejší svíčkovou a nenávidíte své tělo, protože je k ničemu, když neumí za tři minuty zhubnout 5 kilo? Máte to opravdu zapotřebí?
2.6.2016
Hodnocení:
„Byl pozdní večer, první máj, večerní máj, byl lásky čaj. Hrdliččin zval ku lásce hlas, kde borový zaváněl háj.” Kdo by neznal tyto verše, které se pojí s Máchovým Májem, jako by nebyl. Květen je znám tím, že se jedná o měsíc lásky.
22.5.2017
Hodnocení:

Vyhledávání

O nás

Moto magazínu Gleid: Gleid není jen o kráse, ale také o životě skutečné ženy

Stáhněte si nás do telefonu

Náš Facebook

Náš Instagram