Gleidshop
Hlavní baner

Kniha, která stojí za to? Podsvětí Michala Šefary

Prostřednictvím nakladatelství Euromedia se vám do rukou může dostat velice čtivá, zábavná i moudrá kniha mladého a talentovaného spisovatele Michala Šefary s názvem Podsvětí. Tento mysteriózní thriller vás provede temnými zákoutími pražského metra, ale i těmi prosluněnými, která jste doteď vnímali docela jinak.
nakladatelství Euromedia

Podsvětí Michala Šefary – temná procházka zlem zamořeným pražským metrem

 

Jméno Michala Šefary (*1991) můžete mít spjaté například s válečným románem Banda lvů, se kterým debutoval v roce 2012 a jenž mu přinesl nominace na několik prestižních literárních cen. Tento mladičký spisovatel z Břeclavi je ale také autorem knih Profíci, Nezlomná galéra, Krylova kytara či Panenka. Jeho psaní se vyznačuje jistou rázností, vtipem, ale především velkou uměleckou vyspělostí. Mix toho nejlepšího můžeme vysledovat právě ve stylu, jakým je napsána Šefarova zatím poslední kniha s názvem Podsvětí. Vnitřek silného a hodně temného příběhu ze soukromého světa pražského metra, které si žije vlastním životem, prosvětluje pravidelná dávka typického autorova humoru. Reaguje jím třeba na pražské vnímání Moraváků, na typicky české chování v případě ohrožení vlastního bezpečí, na politiku, na byrokracii, ale i na docela běžné události v někdy až příliš stereotypních lidských životech.

 

„Jo. Mně řídící taky říkal, že si mám hlídat ty nové kamery. I když nevím, co to s nima teď má."

„Tlačí na něj seshora. Musej být v pohodě kvůli svátku."

„A co se bude dít o svátku?"

„Máš číst zprávy. V Praze budou velký demonstrace."

„Kvůli čemu?"

„Kvůli tomu, co se děje ve světě, ne?"

„A proč kvůli tomu, co se děje na světě, musí být demonstrace zrovna v Praze?"

„Vole, musíme ukázat světu, kdo jsme a že si na nás nebudou dovolovat," řekl posměšně Pecan.

„Ty na demonstrace chodíš? Ukázat jim, že si na nás nemají dovolovat?"

„Ne-e. Co bych tam dělal?"

„Ale teď si říkal…"

 

 Povstání bohů proti lidské pýše

Podsvětí v podání Michala Šefary ožívá jako reakce na usurpaci božských sil obyčejným, zato pyšným člověkem. Krmí jej lidská zloba a marnost. Podsvětí povstává ve vší své kruté kráse jako daň za to, že člověk dráždí zemi a její vlastní pravidla. Do svého chřtánu pak postupně vtahuje jednotlivé hlavní i vedlejší postavy Šefarova mysteriózního románu a dává jim lekci, na kterou nezapomenou. V Podsvětí se začínají uctívat staronoví bozi, kteří jakoby vypadli z učebnice dějepisu - z kapitoly o antické mytologii. Svět tam dole se rázem stává novou svatyní, anebo už tam byla celé věky?

Tato kniha plná mystiky a velmi zdařilých asociací je tou pravou volbou pro všechny, kteří milují napínavý a temný děj, pro všechny, kteří chtějí poznat pražské metro doopravdy. Celkově je to zkrátka třísetstránkový dokonalý mix, protože vás poučí (o historii a mytologii, technologii a trasy metra nevyjímaje), nažhaví (vydařenou erotickou scénou), vyděsí (s přestávkami po celou dobu čtení), pobaví (kniha je ironií prošpikovaná vážně důkladně), ale také donutí k zamyšlení (nad stereotypem života, hořkostí lásky, ztrátou rodiny, svém skutečném místě k žití).

 

"Sešli jsme se dnes na točně na Červené. Je nás tu celkem dost. Začínají nám docházet jména. Deimos, Antéros, Kirké, Plejáda, Hypnos, Thanatos. Hodně nás tu je. A všichni slaví. Chlast, hulení, brambůrky, pilulky. Perfektní slavnost, kterou byste nahoře okamžitě utnuli. Ale tady ne. Tady vládneme my.

Slavíme, jak jste se vystrašili. Síla vás pomalu opouští. Části podsvětí už se probouzejí. Tartaros se probral dokonce na celých dvanáct minut. A policajti a veškeré vaše orgány nebyli těch celých dvanáct minut schopni nastolit pořádek. Byli jste maličcí. Bezmocní. A jak jste po sobě skákali. Kousali a řvali.

Žehnáme nově příchozím. Ti, co do podsvětí patří, tady i skončí. Chtějí domů. Klečí před námi. Brzo přijde čas a splynou s nimi.“

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Mgr. Jarmila Flaková

literární redaktorka

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Nakupování, kulturnímu vyžití i sportovištím teď na čas odzvonilo, a tak většina z nás učinila největší objev svého života. Objevili jsme přírodu. Houfně jsme se odebrali do lesů, na louky, k přehradám a do parků. A ať si protestuje, kdo chce, jak chce, týká se to hlavně nás, lidí z měst. Lidé žijící na vesnicích či samotách do přírody neutíkají, nemají důvod. Oni tam žijí a jsou s ní spjatí. Ví dobře, jak se v přírodě chovat. Konec pandemie v nedohlednu, ale my roupama nevíme, co bychom zase kde “zabordelili“. A tak, kam naše noha vstoupí, tam je po nás potopa. Jistě, potopa je přehnané přirovnání, ale odpadky, hluk, arogance i bezohlednost po nás některých, v nově objevené přírodě, zůstávají. Rychle a nepříjemně jsem se o tom sama přesvědčila, bohužel. Ač lidem fandím sebevíc a vždy si o nich myslím to lepší, při své dnešní přírodní procházce jsem se styděla.

3.4.2020
Hodnocení:
Proč využít služeb hodinového manžela? Slyšíte o tomto povolání poprvé? Pak pokračujte ve čtení a dozvíte se vše podstatné. Rozhodně je to velmi užitečná služba, která si našla své využití a v dnešní době jsou hodinoví manželé velmi žádaní.
19.5.2017
Hodnocení:

Asi všichni, kteří se nějak věnují lidské psychice nebo alespoň své vlastní, se shodnou, že dobrá relaxace je důležitější, než vesmírný program. A cokoliv je v tomto ohledu účinné a v mezích zákona, je povoleno a žádoucí. Jak tedy odpočívají moderní “knoflíkáři”?

21.2.2019
Hodnocení:
Konciéř - znáte toto povolání? Já jsem se s ním setkala až nyní a neuvěřitelně mě zaujalo.
12.5.2017
Hodnocení: