Gleidshop
Hlavní baner

„Všichni už jsou v Mexiku, Buenos dias, já taky jdu…." I.

Paní Mgr. Alena Valová strávila mnoho času v Mexiku, pravidelně tam létá za svojí dcerou, která tam žije. Pojďte s námi nahlédnout pod pokličku Mexika. Jak se v něm žije, jací jsou místní lidé, nebo jaké je tam počasí? To vše se dozvíte v první části tohoto článku.
Alena Valová

Slova známého hitu Michala Tučného mi často zní v uších, Mexiko je jedna z nejexotičtějších zemí, plná extrémů. Od dokonalé, nádherné, nesmírně rozmanité, barevné přírody, krásných slunných luxusních pláží, bohatých obrovských měst, aglomerací a korporací až po suché, velmi chudé prostředí s bazálním životním stylem, který leckde hraničí až s úplnou bídou a chudobou. 

Především je to obrovská země, počítající asi 31 států (zcela samostatných, nezávislých, s vlastní identitou, kulturou, tradicemi a vlastním právním systémem), nad kterými bdí" federativní systém, federální právo a federální stát, coby „velký bratr“ a dozorce. Spletitost těchto vztahů, souvislostí, podřazenosti a nadřazenosti je opravdu velmi složitá a je obtížně čitelná i pro rodilého Mexičana.  Ještě jeden faktor, který nepřidá do průhlednosti, je, že jen hlavní město Mexico City má cca 24 miliónů obyvatel, ostatní státy a města jsou rovněž takto lidnatá. Zkrátka řečeno s lehkou nadsázkou, jak to všechno může fungovat je snad ve hvězdách.

 

Jaký je život v takové zemi, jako je Mexiko?

Jak se to vezme, podle úhlu pohledu, jiný je pohled turisty, který navštíví tuto obrovskou zem, neboť není místa v Mexiku, které by nebylo pro turistu lákavé. Žije se tady jako všude jinde, i když v popředí všech států Mexika, je cítit obrovská síla tradic, tradičního života, nacionality a vlastní identity. Dle těchto atributů se odvíjí silná nacionalita Mexičanů, národní barvy jsou vidět na každém kroku. Trikolóra barev Mexika je ve všech restauracích, parcích, na budovách, uniformách pro děti do školy, ubrusech na terasách, všude, kam se podíváte, domy, obchody, firmy, mexické vlajky… symboly Mexika zkrátka nelze přehlédnout. I v těch nejmenších zákoutích, opravdu na každém kroku, je patrné, jak hrdí na svou zemi tu lidé jsou!

 

VIVA MEXICO a BIENVENIDOS je nejčastější symbol Mexika

Navštívila jsem tuto zemi již 6x, i na celkem dlouhou dobu, vždy na 2 měsíce, měla jsem možnost ji procestovat od severu k jihu. Navštívit jejich světoznámé trhy, které jsou obrovské a vlastně pro řadu Mexičanů i denní obživou. Prodává se tam vše -  překrásné květiny, palmy, jídlo, ovoce, zelenina, maso, zvířata, hotové pokrmy všeho druhu, ryby, mořské pochoutky, nábytek, oblečení, boty, prostě vše, na co si jen vzpomenete. Trhy jsou na obrovské ploše. Mnohdy jsou v budovách nebo částečně kryté. Je to doslova pastva pro oči a smyslové orgány, hlavně pro chuťové pohárky! Na těchto trzích se kromě prodeje nebo obchodu obecně odehrávají také každodenní životy. Komunikace, pro mě něco krásného, miluji ten „život", spousta hudby, zvuků, překřikování, lákání, takové to „trhové chování". Vše je barevné až přebarevné, krásné vztahy spolu s tóny hudby a jejich celkem velká vrozená rytmičnost a energičnost, je pro mne velmi poutavá. Navíc španělština je tak libozvučná, hlasitá hudba jim vůbec nevadí, ve dne i v noci je slyšet všude, i v obchodech, lékárnách, benzínových pumpách, domovech. Milují tanec a latinskoamerickou hudbu mají snad už v genech, protože i děti mají nějak zakódované toto chování, pohyb, rytmiku, radost, úsměv a smích. Zkrátka je radost se na ně dívat.

Ráda bych se zmínila o počasí, to je docela oříšek, neboť vzhledem k obrovské ploše, které zabírá celé Mexiko, je i obrovská variabilita v teplotách a počasí. Jih je extrémně teplý, celoročně, s malými rozdíly teplot, od jara do zimy je kolem 34 – 40 stupňů, přes léto je navíc vlhko vzhledem k monzunovým dešťům, kdy hodně prší. Jinak je tato teplota spíše stabilní, střídající se s obdobím velkých větrů (mají mnoho větrných elektráren). Když je vítr, pro rodilé Mexičany už je docela zima a berou si mikiny a teplé oblečení. Pro představu, vítr je tak velký, že na silnicích obrací auta. :)

Střední Mexiko je již mnohem chladnější, v zimních měsících tak trochu podobné jako u nás, jen zimní teploty jsou vyšší a letní rovněž. Severní Mexiko je docela studené, tam je fakt zima. V zimním období - sníh, je to horská oblast. I v létě je celkem chladno, dle tohoto počasí se odvíjí odpovídající oblečení, které je v této části Mexika teplé, vlněné, nosí různá ponča. Takže při cestování je třeba na toto myslet. Odjíždět třeba v tričku, šortkách a slunečních brýlích, ale do kufru si sbalit kozačky, zimní bundu, čepici, rukavice a šálu. Aneb počasí všeho druhu a dle chuti.

 

Příští týden si ve druhé část článku povíme o krásných písčitých plážích a postavení ženy v Mexiku.

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Mgr. Alena Valová

porodní asistentka

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Neúmyslné komunikační fauly si do vztahu neseme jako dědictví zážitků z let strávených v původních rodinách, které je nejednou obohaceno prožitými dramatickými scénami z filmů a románových příběhů.

7.12.2018
Hodnocení:

Rozeznávání široké škály barev je zajímavým bonusem přírody, kterým obdarovala desítky druhů živočichů. Člověk sice nikdy neuvidí to, co mořský korýš strašek paví, světový rekordman barevného vidění, ale rozhodně si nemůže stěžovat.

8.8.2019
Hodnocení:

Lidé, kteří ovládají strategii Života v přítomnosti, odhalili věčné tajemství člověčího štěstí. Je ukryto jen ve dvou slovech. ŽÁDNÁ OČEKÁVÁNÍ! Vypadá to jednoduše, pro někoho možná odpudivě, ale je to jedna z nejpravdivějších premis života, na jakou mohli lidé přijít.

21.12.2018
Hodnocení:
Přeji krásný prázdninový den, holky mají vytoužené volno, nikam nespěcháme a tak si užíváme ranní snídani, třeba s jahodovou marmeládou, kterou jsem letos zkusila udělat bez pektinu a s chia semínky, nebo s mátou. Je výborná a dětem moc chutná, což je pro mě největší pochvala.
7.7.2017
Hodnocení: