Gleidshop
Eshop

3 aktivity pro rodiče a jejich andílky (nejen) v době adventní

Hmotné dárky jsou třešničkou na dortu, ohňostrojem nad hlavou, procházkou ve sladkém království. Na třešničce si však smlsneme, ohňostroj pomine a sladkého se brzy přejíme. Dejme dětem něco, co jim vydrží po celý život – rodičovskou lásku v podobě společně a smysluplně stráveného času! Protože to je tím nejcennějším v celém dětském vesmíru.

pixabay.com

 

Michel de Montaigne zastával názor, že „hry dětí nejsou žádné hry a dlužno je posuzovat jako nejvážnější dětské konání.“ Tento francouzský renesanční myslitel již tenkrát věděl, že hra je pro děti jednou z nejdůležitějších činností, které otevírají brány k poznání sebe sama a světa kolem. Hra jde totiž ruku v ruce s procesem učení a je jedním z prostředků výchovy.

Tak se letos tolik nehoňme za vánočními soby, zvonky, anděly a Ježíšky a ušetřené chvilky věnujme raději svým vlastním andílkům. Tihle sice nemají křídla a permanentně se na nás neusmívají, ale mají velká srdíčka a zvědavá kukadla. A víte co? Následující aktivity by rodičům a dětem beztak doporučilo 9 z 10 sobů!

 

Kuličky všude, kam se podíváš

Duhové kuličky jsou poklad! A stojí jen pár korun. Co se s nimi dá dělat?

a) Přece cvrnkat do důlku! Ne, nebudeme kvůli tomu sekat díru do plovoucí podlahy, když je venkovní teplota pod bodem mrazu. Stačí prázdná krabička (třeba od cereálií) a „důlek“ v domácím prostředí je na světě! Položme ji na podlahu otevřeným víkem směrem k dítěti, přičemž dno zůstane zavřené. Odstupme 0,5 – 1 m dozadu (dle věku a zručnosti dítěte) a zábava s cvrnkáním kuliček může začít! Mladším dětem nejprve ukažme, jak se prstem cvrnká a podporujme je při každém pokusu o odpálení kuličky. Zapojit lze i ostatní členy rodiny a smysluplnou kratochvíli máme doslova na dlani. Malí andílci hrou rozvíjí jemnou motoriku, koordinaci oko-ruka, schopnost soustředit se a mnoho dalšího. Nejmenší děti však raději nenechávejme s kuličkami bez dozoru.

b) Počítat, zkoumat krásu barev uvnitř kuliček, povídat si o rozdílech typu kulatá – hranatá, velká – malá, lesklá – matná, tvrdá – měkká, levá – pravá a jiné. A určitě se nechme vtáhnout do dětské galaxie plné fantazie! Duhové kuličky se totiž také skvěle hodí na přípravu výborné kaše, jen se musí vysypat do misky a důkladně zamíchat vařečkou. Někdy je třeba kuličky à la potraviny nejprve nakoupit v obchodě, a pak opatrně naskládat do batůžku. A jindy skvěle poslouží k praní prádla. Dalším nápadům se meze nekladou! Projevme zájem o dětské vidění světa. Ony se budou později zajímat zas o to naše, a třeba se jednou stanou našimi ztělesněnými anděli, až nám síly nebudou tolik stačit...

 

Skládám, skládáš, skládáme

Kdo neskládá, není Japonec aneb Co nemám, to si složím. Máme doma papír a nůžky? Ano? Pojďme s dětmi vyrobit vlastního slona a třeba celou zoo. Nebo hvězdu, vločku a klidně kompletní vánoční výzdobu! Kdo by neznal origami, zábavnou techniku skládání papíru s různými obrazci a motivy! V Japonsku má velmi dlouhou historii a oblíbené je snad na celém světě. Nemusíme se hned pouštět do složitých obrazců – na internetu je mnoho jednoduchých a rychlých návodů, které uspokojí i největšího netrpělivce. Malé děti jistě nadchnou skládanky pohyblivé, se kterými mohou manipulovat. Takové nebe-peklo-ráj nebo skákající žabičky osloví malé i větší napříč generacemi. Se staršími ratolestmi můžeme zhotovit 3D modely, jejichž části se do sebe zasouvají. 

Ať tak či onak, skládání je velmi tvořivá činnost, která rozvíjí schopnost trpělivosti, přesnosti a soustředění, cvičí jemnou motoriku a v neposlední řadě přináší zklidnění všech zúčastněných. Zkusme dopřát svým maličkým chvilku klidu (nejen) v čase adventním…

 

Kutám, stavím, buduji

V esejích Gabriela Lauba se můžeme mimo jiné dočíst, že „s malými dětmi je to jako s intelektuály: když dělají rámus, je to špatné, když jsou zticha, je to podezřelé.” Pojďme svým malým intelektuálům připravit prostor, kde mohou být nerušeně zticha nebo i nahlas a nám to nebude podezřelé. Děti si čas od času potřebují také odpočinout, a to jde nejlépe na nějakém bezpečném a útulném místě. Nejde jen o načerpání nové energie, ale i o únik od okolního světa, třídění si myšlenek, prevenci hádek atd.

Přinesme tedy osušky ze skříně a deky z komody, kolíčky na prádlo, provázky, polštářky, hračky a vlastně cokoliv, co by se mohlo hodit k výrobě dětského úkrytu, bunkru, prostě „chill“ koutku. Naši malí nám jistě sami poradí, co bude potřeba. „Schovka“ se dá postavit třeba i z větší krabice od elektroniky, již nepoužívané dětské postýlky, pěnového puzzle, vyřazené matrace a baldachýnu. Zdatní tatínkové můžou vyrobit zašívací koutek na míru ve staré komoře, nepoužívaném výklenku, pod schody nebo se žebříkem pod vysokými stropy. Mnohdy postačí obyčejný závěs, velké prostěradlo či závěsná houpací síť. Dopřejme andílkům své vlastní místo na nerušené výlety do oblak – a žijme ve svých dětech spokojeně dál.

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Mgr. Nicola Chacholos

výchova a rozvoj dětí

„Přála bych Ti, abys jednou viděl sám sebe mýma očima..." Říká při narozeninové oslavě maminka Nicola svému synovi. Mateřství jí sice obrátilo život vzhůru nohama, ale ze svých aktivit neubrala ani trochu. S chutí naopak rozfoukává další jiskru svého života a využívá přitom svých znalostí z vysokoškolského studia psychologie a pedagogiky, aby ve svém raráškovi zažehla tu největší chuť do života. Nicola se věnuje výchově a rozvoji dětí a ze všeho nejradši smysluplnému a kreativnímu trávení volného času (nejen) v kruhu rodinném.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Čím více se snažíme podmanit si přírodu, tím více příroda protestuje. Někteří to nevnímají, nevidí drtivé důsledky zdánlivě nevinných příčin. Jiní si to uvědomují čím dál tím zřetelněji a bijí na poplach. Ať už je to Orwellovo 1984, Vopěnkův Můj bratr mesiáš nebo Šefarovo Podsvětí, na stránkách před námi nestojí svět plný sci-fi a fantasy, ale pomalu a jistě se kolem nás rozpadá skutečnost, kterou jsme ze své původní krásy přivedli do záhuby. Cestu ke zkáze bravurním stylem líčí i klasická kniha Vladimíra Párala sepsaná vlastně jako parafráze na Čapkovu Válku s mloky.
31.10.2017
Hodnocení:

Máme tu další foto návod od naší floristky Barbory Konečné. Vše potřebné se dozvíte v dnešním článku.

4.11.2017
Hodnocení:

Když venku leje jako z konve, je to pěkná otrava. Zvláště pak pro ty z vás, kteří jste aktivní a neradi se nudíte. Patříte k takovým i vy? Sezení doma na gauči před televizí není nic pro vás? Když vás zaskočí nepřízeň počasí, určitě si lámete hlavu nad tím, jak naložit s volným časem a „neztvrdnout“ doma. A my pár skvělých tipů na zábavu (jako např. úniková hra) rozhodně máme!

18.9.2019
Hodnocení:
Díky nakladatelství Motto se i k vám může dostat další z malých, ale vášnivých knih Haliny Pawlowské, tentokrát s názvem Cesta za láskou. Ta nás s kapkou nostalgie po starých dobrých časech učí radovat se naplno ze života a uvědomit si, že věk je pouze číslo. A k tomu všemu přináší nádavkem celou řadu receptů, které voní dálkami, dětstvím i mladickým pokušením.
17.6.2017
Hodnocení: