Březnové recepty - připravte se na Velikonoce

Další dávka receptů, tentokrát na měsíc březen, od Ivy Georgievové.

Obrázek: 5e0a8476ebe6afc9cbf6b7742f96ff32e84b32a4
Zdroj: pixabay.com

Velikonoční bochánek

60 dkg celozrnné pšeničné mouky,

40 dkg celozrnné špaldové hladké mouky,

1 kostička droždí,

2 vanilkové cukry, kardamom, troška mleté skořice,

1 lžička soli,

1 hrneček spařených rozinek,

1 hrneček oloupaných a nadrcených ořechů či mandlí,

20 dkg třtinového cukru,

14 dkg ghí,

1 sladká smetana, teplá voda,

kdo má rád tak i trochu rumu (asi 1 lžíce) a trošku citrónové kůry (pokud se vám podaří koupit chemicky neošetřenou).

Z tohoto množství jsou zhruba tři až čtyři bochánky. 

Droždí necháme v trošce teplé vody s jedním vanilkovým cukrem vzejít, poté přidáme všechny ostatní suroviny a s citem a láskou vše zamícháme. Těsto má být polotuhé a mají se v něm při jeho míchání dělat bubliny. Těsto necháme na teplém místě nakynout, cca 35 minut, poté tvarujeme bochánky. Nezapomeneme je potřít rozšlehaným vajíčkem. Vytvarované bochánky opět před pečením kynou, asi 15 minut. Pečeme na 180 stupňů asi 40 minut. Pokud budete zadělávat z uvedeného množství tak pozor, na plech se vejdou jen dva bochánky, a proto musíte těsto zpracovat postupně, aby vám zbylé dva nepřekynuly. Pokud vám bochánek v troubě prasknul, tak to většinou znamená, že těsto nebylo dostatečně nakynuté. Ještě jedna rada, pokud se bojíte, aby se bochánek příliš ze shora nepřipálil, je možné po první třetině pečení bochánek přikrýt pečicím papírem.

Salát na zvýšení energie

2 hrnky naklíčených mungo fazolek,

hlávkové zelí - tence nakrájíme,

mrkev - nastrouhaná a lehce orestovaná na ghí či olivovém oleji,

zelená petrželka, naklíčená řeřicha (celkem 1 lžíce),

olivový olej, sůl, citrón - pár kapek.

Veškeré ingredience smícháme a dochutíme dle svého. Salát je velmi chutný a osvěžující a hodí se zejména v chladném zimním čase či brzo na jaře. Mungo je bohaté na bílkoviny, hořčík a vitaminy řady B.

Naklíčená řeřicha doplňuje vit. A, železo a kyselinu listovou.

Olej olivový – chrání cévy, snižuje hladinu škodlivého cholesterolu, aniž by snižoval prospěšný HDL, pomáhá zabránit přeměně škodlivého cholesterolu na toxickou, okysličenou formu. Snižuje krevní tlak, pomáhá regulovat hladinu krevního cukru.

Křenová pomazánka

1 tvaroh, 1 pomazánkové máslo,

nastrouhaný křen, olivový olej, sůl.

Vše dobře propracujeme a smícháme. Pomazánka se velmi dobře hodí v chladném počasí, uklidní a zahřeje. Kdo chce, může obohatit ještě o nastrouhané jablko.

Křen –  má posilující účinek na naši obranyschopnost. Obsahuje dostatek důležitých živin a má antibiotický účinek. Křen dokáže v našem těle účinně snižovat infekce, je výborným doplňkem léčby při nachlazení, angíně, chřipce a celkovém zahlenění. Je však potřeba, aby byl čerstvý, neoschlý. Nakopaný křen omyji a skladuji v temnu a ve vlhké utěrce.

Pitta chléb

Pro toho, kdo nezná, jedná se o nakynuté placky, velké asi jako dlaň.

1 hrnek špaldové mouky,

1 hrnek celozrnné ječné mouky,

0,5 hrnku pšeničných otrub,

1/5 kostičky droždí,

1/2 lžičky třtinového cukru,

1 lžička soli,

teplá voda a můžeme přidat i trošku tymiánu.

Droždí s cukrem a trochou teplé vody necháme vzejít. Poté vše postupně zamícháme, máme těsto hustotou připomínající těsto na vánočku. Těsto kyne 20 až 30 minut. Pak děláme bochánky, které dáváme na plech. Ty po chvilce rozplácneme a potřeme olivovým olejem. Kynou na plechu asi 10 minut a pečeme je rychle na 250 stupňů. Jak je použijeme? Jako přílohu k salátům nebo pomazánkám. Teplé je lze potřít olivovým olejem, ve kterém jsme orestovali tymián nebo bazalku, můžeme je i rozříznout uprostřed a lehce orestovat. Velmi dobře se hodí i ke křenové pomazánce.

Pšeničné otruby mají protirakovinné účinky, pomáhají proti parazitům, potlačují polypy, z kterých může vzniknout rakovina. Pozor ale pšenice je alergenní a obsahuje hodně lepku, je těžší na naše trávení.

Zázvorový čaj

Krátké upozornění - jedná o přírodní preparáty, které si připravujete z vlastních zdrojů a na vlastní nebezpečí. Nenahrazují léky a reakce je podle okolností a akutního zdravotního stavu, který já nemohu předvídat.

Čaj odstraňuje škodliviny, pomáhá při nemoci, uklidňuje rozbouřený žaludek a napomáhá našemu trávení. Velmi dobře působí v chladnějším počasí na snížení kloubních potíží.

Zázvor (plátek) oloupeme a převaříme s vodou. Pijeme teplé. Kořen zázvoru vyhoďte a určitě ho nejezte. Má velkou schopnost na sebe vázat toxiny. Pokud je vařen ve vodě, dá do ní své léčivé schopnosti, ale naváže na sebe i vše, co je ve vodě škodlivého.

Více se hodí jeho pití v chladný čas, dále pokud jsme nastydnutí, potřebujeme zahřát a pročistit. Nehodí se jeho pití v parnu, nebo při zánětlivém a vředovém onemocnění.

Zázvor čerstvý – pomáhá při průjmu, bolesti břicha, nadýmání. Posiluje srdce, snižuje zvýšenou hladinu cholesterolu, snižuje krevní tlak, zlepšuje hybnost kloubů, zvyšuje zažívání. Potlačuje srážení krve stejně jako aspirin. Zabraňuje zejména nadměrné srážlivosti krve, a tím chrání před srdečním infarktem. Působí proti nevolnosti, cestovní horečce, působí jako rakovinová prevence. Sbírá toxiny, působí při nachlazení a zkaženém žaludku. Přirozeným způsobem zřeďuje krev, předchází trombóze.

Kvalitní zázvor by měl být uvnitř žlutý, voňavý a celkově neseschlý. Vždy ho loupeme!

Celeráky

Nastrouháme 1 celer, přidáme ječnou a žitnou mouku (asi jako na bramboráky), sůl, kmín, jemné kari a vejce. Necháme chvilku odpočinout, poté smažíme na ghí. Velmi dobře k tomu chutná zelný salát a jablečný kompot.

Celer – snižuje krevní tlak. U některých jedinců může způsobit potravinovou alergii. Posiluje nervy a mozek, působí antibakteriálně v ledvinách, močovém měchýři a močových cestách. Zlepšuje pohyb střev a zbavuje střeva zácpy. Je velmi vhodný zejména v zimě, kdy pomáhá snížit pocit strachu a deprese.

Reklama

Podobné články

Obrázek: recepty z dýně
Obrázek: fd6b132c7202a0b75a8aa0f3ca77a928591c530e
Obrázek: e57765731b0c1149453d0ff0f6119b9897c3bda6
Obrázek: 3c1d87ad571802cf3702a4a874be7422737793ff
Obrázek: b5d593e6a224e871c5ebc62f09dc96429ed89d7e