Domácí bylinková zahrádka

Pěstovat bylinky doma v květináči je velice jednoduché. Přesto je ale třeba dbát některých jednoduchých zásad. Zatím co venku na zahradě není třeba věnovat bylinkám takřka žádnou péči, doma budeme muset pěstování bylinek přeci jen trochu péče věnovat.

Obrázek: 7a52ec30ef43b7928b6bf168b272017647e40d09

Doba výsadby

Bylinky je ideální zasadit koncem března nebo začátkem dubna. Sázíte-li bylinky z již předpěstovaných sazeniček ze zahradnictví, zvyšujete tím šanci na jejich přežití. Spolehlivou variantou je také přesazení některých venku rostoucích bylinek do květináčů. Některé bylinky můžete sázet i dohromady do jednoho květináče. Například petržel s pažitkou a bazalku, které mají rády dostatečnou zálivku. Majoránku, tymián, oregano, u kterých zaléváme hodně, ale ne příliš často. Zatím co mátu a meduňku si vždy zasaďte do samostatné nádoby, mají velice bujný růst a mohly by vám ostatní rostlinky vydusit.

Umístění

Ne každý má bohužel okna kuchyně situovaná na jih nebo západ. Netruchlete. Dejte rostlinky na okenní parapet, aby měly co nejvíce světla. Pokud máte okna na jih, umistěte rostlinky na stanoviště v době, kdy na ně nebude svítit, aby si lépe zvykly na vyšší množství slunečního záření, ale nespálily se. Pokud máte dostatečně široké venkovní parapety, neváhejte si místo muškátů truhlíky osázet bylinkami. Jistě Vás potěší svojí krásou, vůní, pestrostí tvarů i vzrůstu a hlavně možností zpracování v kuchyni i kosmetice.

Zálivka

Obecně platí, že zálivka postačí jednou, dvakrát za týden, pažitku, bazalku, mátu nebo petržel raději zalijte vícekrát. Pokud ještě topíte, sem tam bylinky oroste, nemají rády suchý vzduch nebo jim dopřejte větší podmisku vysypanou kamínky, které zalijete vodou tak, aby se nedotýkala květináče. Teplotní rozdíl mezi dnem a nocí by neměl přesáhnout 4 stupně. Rostlinky chraňte před průvanem (zejména bazalka je na průvan hodně háklivá)!

Zemina a hnojení

Bylinky nejsou nijak náročné ani na použitý substrát. Ideální je kombinace obyčejného zahradnického substrátu s trochou rašeliny. Jako základ by v květináči mělo být trochu tvrdšího podkladu, aby neuhnívaly kořínky rostlin. Může to být trocha říčního písku nebo směs menších kamínků. Vše lze zakoupit v zahradnictví.

Co se hnojení týče, není vlastně žádné umělé hnojení u bylinek potřebné, vlastně ani vhodné. Bylinky určené k přímé konzumaci by měly přijít do styku s průmyslovými hnojivy naposledy dva týdny před konzumací, proto je lepší vůbec s hnojením nezačínat. Důležitá je spíše kvalitní, ideálně mulčovaná půda a pravidelná zálivka.

Vhodné bylinky

Za okno se lépe hodí nižší odrůdy, dávejte však pozor, jak rostlinky kombinujete. Například sesaďte petržel s pažitkou a bazalku, které mají rády dostatečnou zálivku. Majoránku, tymián, oregano, u kterých zaléváme hodně, ale ne příliš často. Zatímco mátu a meduňku si vždy zasaďte do samostatné nádoby, mají velice bujný růst a mohly by vám ostatní rostlinky vydusit.

Jednoletou bazalku, majoránku a kopr budete muset každý rok vysadit, či vyset znovu, ostatní byliny se dají uchovat do dalšího roku na dostatečně světlém, chladnějším místě. Pokud pěstujete v truhlíku venku za oknem, stačí dostatečně zalít a zazimovat truhlíky.

Doma se velice dobře daří například petrželce, pažitce, mátě, oreganu, šalvěji, tymiánu, bazalce, rozmarýnu, estragonu či kopru. Je tak jen na vás, které bylinky často využíváte na vaření nebo sušíte pro další zpracování.

   

Reklama

Podobné články

Obrázek: 6bc9162b51dc5cae8139c41a3bee9ce558e536b9
Obrázek: 4964ce54782024afa3bf61de88eee1ff1709bd70
Obrázek: 7eb9a7d8ae0f80902db4b11eb7859110cddf3b54
Obrázek: 137c966339414162dce7e9f16f826dfe770d55eb
Obrázek: 468297b76b1d041e638ddbcbdfcb8106cf74ecf4