Gleidshop
Eshop

Jak vybrat dítěti toho správného domácího mazlíčka?

Už jste podlehla žadonění svého potomka po nějakém tom chlupatém osobním zvířátku a ohlížíte se, kterého z dostupných hlodavců mu pořídit? Vybírejte pečlivě a nechte si poradit.
pexels.com

 

Zvíře v bytě vždy představuje zátěž navíc. Často téměř takovou, jako další dítě. Ale zatímco své děti milujeme, k jejich mazlíčkům můžeme časem cítit i odpor. A to proto, že většinou nepoužívají náš splachovací záchod, páchnou, dělají hluk, všude nechávají chlupy a neustále se dožadují jídla, pokud si jej zrovna neberou sami. To vše musíme při výběru zohlednit, ale nejdůležitějším kritériem je povaha dítěte, protože každé od zvířátka očekává něco trochu jiného. V obchodech s drobným zvířectvem vám budou pravděpodobně nabídnuty tyto tři nejběžnější druhy.

 

Morčata

Tito exotičtí hlodavci jsou například velmi vhodným mazlíčkem pro děti, které se chtějí skutečně hlavně mazlit. Morče vydrží sedět dítěti na klíně po celou dobu, co sleduje videa na youtube, nechá se hladit a hřeje. Ačkoliv volně žijící morčata jsou výkonní skokani, v domácnosti tenhle kousek nejspíš nikdy nepředvedou. I proto, že z nedostatku pohybu bývají poněkud obézní, což jim ovšem přidává na roztomilosti. Pokud dostanou možnost, ráda se proběhnou, nikam daleko však neutečou a nevejdou se ani do žádných mezer a škvír, odkud by bylo pracné je následně vyjmout. Nevýhodou může být jejich silná potřeba života v páru, kterou je vhodnější respektovat a tím pádem vyšší nároky na velikost ubikace. Většina dětských pokojů nemůže poskytnout dost prostoru k tomu, aby morčata mohla vykonávat svoji potřebu každé na své místo a tak se z jejich klece či krabice stává spíše malé hnojiště, pokud se nečistí nejméně dvakrát týdně. Díky tomu však mohou dělat společnost jeden druhému a nejsou tak náročná na pozornost člověka. Morčata umí být na rozdíl od jiných hlodavců také velmi hlučná. Líbí se nám, když hlasitě hvízdají, aby přivítala nově příchozího, pokud však tímto způsobem řeší své spory uprostřed noci, může rychle dojít ke vzniku výše zmíněného odporu.

 

Potkani

Pro děti, které jsou aktivní a mají rády vypečené hry, je ideálním společníkem laboratorní potkan. Tahle zvířátka jsou velmi inteligentní, a pokud zrovna nespí, nevydrží chvíli v klidu. Jsou to zdatní šplhavci, proto nepotřebují rozlehlé ubikace vystlané hoblinami, ve kterých by se celodenně povalovali, jako to umí morčata, ale spíše vysoké užší klece, které jsou méně náročné na údržbu. I když jsou stále převážně nočními tvory, jsou natolik domestikovaní, že se dokážou částečně přizpůsobit režimu člověka. Dobu, po kterou je dítě ve škole, stráví spaním a na první část noci je pak vhodné umožnit jim nějakou samostatnou zábavu. Bohužel jsou dost chytří i na to, aby překonali běžné uzávěry klecí, ale ani oni obvykle nemají tendenci byt opustit a začít nový život někde úplně jinde, daleko od vás. I když se dostanou ven ze své ubikace, vrátí se do jejího bezpečí, jakmile dostanou hlad nebo zjistí, že si venku nemají s kým hrát. Jejich největší nevýhodou je nejspíše zápach. Samičky jsou v tomhle směru lepší volbou, bývají také trochu aktivnější a vynalézavější. Samečci se dají zase snáz ochočit, dokážou však “provonět” téměř celý byt.

 

Králíci

Nejvíce sympatií si u dětí stále drží roztomilí zakrslí králíci, jejich domácí chov je však poměrně náročný. Jsou aktivní, hraví a mají rádi společnost podobně jako potkani, ale zároveň jsou limitováni horizontálním pohybem jako morčata. Tedy téměř. Na rozdíl od nich skáčou velmi rádi a můžou překvapit svého chovatele tím, jak vysoko se dokážou dostat. Akrobacii koček pohybujících se neslyšně po psacím stole mezi kelímky s pastelkami však od nich očekávat nelze. Spíše rachot a nepořádek. Jestli si dítě přálo plyšáka na muckání, bude z osobitého králíka zklamané. Chování jim není dvakrát příjemné a dokážou se mu velmi intenzivně bránit. Králíci nemají rádi v ubikaci mokro, takže se naučí i používat záchůdek, pokud je jim to umožněno. Bobky ovšem trousí bez zábran, kudy chodí, jako většina býložravců. Jsou také velmi citliví a tím i náchylní k nejrůznějším nemocem, kterým v plném rozsahu nedokáže zabránit ani očkování. Náhlá nemoc a následný úhyn proto může být traumatizujícím zážitkem pro rodinu, která nemá s chovem zvířat obsáhlejší zkušenost.

 

Přes všechny nepříjemnosti, které chov zvířat v bytě způsobuje, mívá soužití s nimi na děti až terapeutické účinky. Nejen že jsou jim společníky, kteří je nikdy nekritizují a vždy mají radost z jejich pozornosti, ale jsou to také ti slabší a závislí, a tím děti učí odpovědnosti, soucitu a uvědomění si svého vlastního života v kontextu s životy druhých, kteří mohou být velmi odlišní, i když s nimi sdílí ten stejný prostor.

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Zuzana Šromová

"ryze ženská záležitost"

Zuzana se po absolvování Obchodní akademie živila prodejem stavebního software, v současnosti je ale matkou čtyř dětí, kterým se věnuje na plný úvazek. Jejím celoživotním zájmem je sebepoznání a v posledních letech následuje učení tibetského dzogčhenu. Ve svých článcích se chce vážně i bez váhy podělit se čtenářkami o poznatky a zkušenosti, které přináší život nám, běžným i výjimečným Evropankám.

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Často se na mě obracejí rodiny s dětmi, kteří si stěžují na to, že před výplatou se jim nedostává peněz. Většinou je to prý kvůli dětem, které stojí hodně peněz. Druhá výmluva jsou složenky.
30.4.2016
Hodnocení:
Posledních pár víkendů se věnujeme hlavně hudebním festivalům. V následujícím víkendu tomu sice nebude jinak, ale dáme prostor i jiným akcím. Nadšenci hudebních festivalů mají jistě program již nastudovaný, tak tentokrát zahrneme místa a akce, které si zaslouží neméně pozornosti, a možná objevíte něco, co jste ještě nezkusili.
3.8.2018
Hodnocení:

Máte rána s dětmi plné stresu? Děti nechtějí vstávat, pomalu se oblékají, nestíhají snídat? Hledáte ráno klíče, ponožky? Dětem chybí podpis v žákovské knížce nebo rovnou nemají celý úkol? Řekněte si dost a inspirujte se radami matky pěti dětí, která pro vás připravila několik tipů.

8.11.2018
Hodnocení:

Zrada, podvod, zakopnutí, pomýlení, ublížení, přirozená věc nebo hřích, to všechno může být vztahová nevěra. Kdo nebo co za ni může?

10.11.2017
Hodnocení: