Gleidshop
Eshop

Porod v domácím prostředí či ve zdravotnickém zařízení? Napište nám své názory a zkušenosti

Pro řadu žen otázka.V současné době je otěhotnění, těhotenství se zdárným koncem a narození zdravého miminka velkolepý počin hodný velké pozornosti a debatě.

Proč ženy tolik řeší, kde budou rodit?

Jsme svědky rostoucího počtu neplodných párů, jednak velmi mnoho dvojic je z nějakého důvodu neplodná, druhak se pohybuje neplodnost u stále nižších věkových kategorií. Není vzácný neplodný pár ve věku kolem 25 let. Statistiky vedou Centra asistované reprodukce. Důkazem je i stoupající počet center nebo jejich rozšiřování. Do těchto center se hlásí páry, které nemohou otěhotnět půl roku a více, i tato doba koncepce se snížila, již po půl roce je třeba hledat důvod a řešit jej hned. V ambulancích terénních gynekologů je žen, které nemohou otěhotnět, z jakéhokoliv důvodu, stále více a více.

To na úvod jako jeden z mnoha faktorů, které poukazují na důležitost, proč těhotné ženy hned od začátku řeší svou krásnou mateřskou roli. Devět měsíců gravidity, naprosto zásadní okamžik narození děťátka. Kde s kým řeší své představy a možnosti, proto také navštěvují těhotenské kurzy, besedy, navštěvují zdravotnická zařízení – jejich porodnice, sledují služby těchto porodnic, jejich vybavení, možnosti, nabídky, zázemí…. A to osobně i prostřednictvím internetu, důležitá jsou i sdělení zkušeností již rodících žen v konkrétním zařízení. Zkrátka povědomí těhotných žen ohledně porodu je velmi široké, důležité a mnohdy celé těhotenství věnují získávání informací a zkušeností. Tímto chci poukázat, jak opravdu zásadní je přivést děťátko na svět pro každou maminku, obzvláště, když otěhotnění může být problém a řada těhotenství je „dar“, na který některá maminka čeká i roky…

Toto jsou všechno parametry, které sehrávají zásadní roli při výběru porodnice, v malém počtu eventuální výběr rodit v domácím prostředí. V současné vyspělé společnosti a de facto možnostech, které skýtají zdravotnická zařízení, respektive porodnice, je výběr pro domácí prostředí určité riziko, které nikdo není schopen dopředu předvídat. Přesto je ctěno právo ženy porodit své děťátko dle svého práva a názoru.

Dovolila bych si malý exkurz do naší porodnice, kterou bych prezentovala coby zdravotnické zařízení spíše většího typu, coby krajského zařízení v obecné rovině. Kraj Vysočina má pět nemocnic, tudíž pět porodnic, které jsou všechny v řízení KV. Dá se obecně říci, že tyto nemocnice více či méně jsou na stejné úrovni, rozdíl může být například v počtu lůžek toho kterého zařízení, v přístrojovém vybavení či personalistice, samozřejmě různé specializace jednotlivých zařízení jsou jiná.

 

Výběr porodnice a její přístup k rodičce je zásadní

Zázemí celého gynekologicko – porodnického komplexu je umístěno na 3 poschodích, z čehož porodní sály se svou ambulancí jsou na jednom poschodí a posléze oddělení šestinedělí na dalším poschodí. Porodní sály jsou koncipovány tak, aby skýtaly intimní zázemí. Celé prostředí včetně ambulancí je zařízeno v elegantním stylu evokující spíše domácí prostředí, kde dominuje barevnost a styl. Možno shlédnout na internetu. Porodní pokoje jsou 4 a rovněž v absolutním soukromí, se svým sociálním zařízením, kde rodící žena s doprovodem není nikým jiným rušena kromě ošetřujícího personálu porodního sálu. Velkou výhodou je samostatnost porodních pokojů, kde po příjmu žena přijde, a odejde až s miminkem v pojízdné postýlce. Doprovod je možný po celou dobu na tomto pokoji. I porodní pokoje jsou vždy barevně laděny, s minimálním pohledem na „nemocniční prostředí“, jsou nevelké, vytapetované, navozující „domácký styl“. Všechny pomůcky, které se hodí v porodnictví (porodní vaky, míče, lehátka, stolička….), jsou v případě potřeby doneseny a nabízeny. Zkrátka vše probíhá na jednom porodním pokoji a u celého děje může být přítomen partner (či kdokoliv z rodiny), včetně doby po porodu, cca 2 hodiny. Je možné toto prostředí považovat za nestandardní a tudíž klidné pro takovou událost, jako je porození vytouženého potomka. Porodnice je součást nemocnice, přesto může působit odlehčeně, elegantně, a tak pro volbu rodící maminky je ideální. Především veškeré medicínské zázemí je „za rohem“ a v případě potřeby kdykoliv okamžitě k dispozici.

 

Strach vychází z neznámého, poznej tedy soji porodnici

Důležitý argument pro rodící maminky, které uvažují o porodu v domácnosti, je fakt, že jsou ve „svém“, v prostředí rodinném, kde znají každý kout, kde se cítí nejlépe a v bezpečí, s pomocí rodinných příslušníků. Pocit bezpečí nelze podceňovat, je to iniciátor strachu a stresu, který chceme minimalizovat nebo dokonce odbourat, proto je i nabídka různého setkávání se s rodiči mnohem dříve, než u samotného porodu. Existuje řada besed, návštěv, cvičení, plavání, kurzů, které může navštěvovat maminka (v řadě případů s partnerem), kde dochází ke vzájemnému setkávání s personálem na porodnici, vytváření vzájemného vztahu, sympatií, vyjasnění si řad otázek, odpovědí, názorů, čímž se rovněž eliminuje strach a stres z prostředí, z neznámých tváří, z medicínských přístrojů, nemocničního prostředí….

I přesto, že porodnice může vypadat „jako doma“, kde na maminky čekají usměvavé tváře porodních asistentek, neboť je to opravdu velmi krásná práce, je zajištěna bezpečnost z hlediska náhlých komplikací. Přesto se občas objeví maminka, která preferuje „domácí porod“, většinou z důvodu jakési nejistoty, kterou by cítila v nemocnici. Myslím si, že ideální je návštěva porodnice, setkání s personálem, domluva na schůzce a přátelské popovídání a komunikace z obou stran, tímto lze předejít mnohému…..i třeba mylnému názoru….

Chtěla bych popřát všem současným i budoucím maminkám hodně zdraví, radosti, hodně mateřské lásky a pochopení pro své ratolesti, ať se celým vašim rodinám jen a jen daří!

 

 

Celkové hodnocení:

Vaše hodnocení:

foto-redaktor

Mgr. Alena Valová

porodní asistentka

Profil
Zaujal vás článek?

Sdílejte ho se svými přáteli

Chodíme, chodíme hore po dědině. Ne, nebojte se, nechci vás zkoušet ze znalostí lidových písní. Jde tu především o tu chůzi. Naši předci to měli jasné. Chodili od rána do večera, protože neměli auta ani MHD. Maximálně tak koňský povoz. Mladíci chodili do světa "na zkušenou". Zato my jsme přikováni k židlím u počítačů nebo k sedacím soupravám u televizí. A jak všichni víme, není to dobře.

15.7.2020
Hodnocení:

Slovo komunikace pochází z lat. “communicare” = společně něco sdílet, činit něco společným. Můžeme jí chápat i jako přenos informace mezi dvěma jedinci. Mnohdy nefunguje, protože po cestě od jednoho k druhému naráží na spoustu překážek, které nedokáže překonat. Co tím přesně myslím? Stalo se vám někdy, že jste něco řekli a druhý účastník vašeho rozhovoru (ať je jím dítě, dospělý, pes nebo kdokoliv jiný) tu informaci vůbec nezachytil? Většinou to vypadá, jako že ji neslyší nebo si ji nepamatuje. Tato situace je možná z velmi mnoha důvodů. 

30.10.2019
Hodnocení:

Digitální demence je termín vytvořený německým neurologem Manfredem Spitzerem. Popisuje změněný stav těla a ducha člověka, způsobený nadužíváním moderních digitálních technologií.

9.4.2019
Hodnocení:
Pojem finanční gramotnost se dostává čím dál více do povědomí a vyučuje se už i na některých základních školách. To je dobře. Já si myslím, že nejvíce se děti mohou o hospodaření naučit doma a škola to má jenom doplnit a podpořit.
11.6.2018
Hodnocení: