Aby květy zůstaly vybarvené, voňavé a nerozpadly se, sklízejte vždy těsně před rozkvětem tak, aby byla květenství plně vybavená, ale ještě zavitá. Pokud ostříháte v plném květu můžou se květenství rozpadnout, ale ani tato varianta není marná. Jsou různá využití, kdy stačí pouze jednotlivé kvítky. Jednotlivé květenství stříhejte ostrými nůžkami těsně nad lístky rostliny.
Suchá, dobře větraná místnost jako je půda, pomůže rychlému a důkladnému proschnutí celého květenství. Vždy se snažte sušené květiny zavěsit na co nejtmavší místo, docílíte tím ponechání barvy.
Kvalitně usušená květenství se dají využít hlavně v aranžování. Navažte levanduli na drát ve tvaru srdce nebo slámovou podložku, pak už stačí jen dozdobit pěknou mašlí. Nebo jen celý svazek převažte režnou stuhou a krajkou a položte na polici.
Pokud jste u sušení neměli příliš štěstí a květy se vám rozpadly, nic nevyhazujte. Kvítky se dají zabalit do čtverce plátna a použít jako odpuzovač molů a příjemný parfém do skříně. Smíchané s hymalájskou nebo mořskou solí, po týdnu v uzavřené nádobě, přidávejte 5 polévkových lžic do koupele. Dokonce existují recepty na levandulové dobroty. Já osobně dvě hrsti levandule zašívám do malého polštářku, který si vkládám pod polštář pro lepší spaní.
![]() |
Barbora KonečnáfloristkaBarbora Konečná je floristka srdcem i duší. Dokáže vám uvázat překrásnou květinu, dát vám radu, jak pečovat o pokojové rostliny, ale i zahrádku. Neustále se vzdělává a práce je jí koníčkem. V jejích článcích najdete praktické rady a tipy. Profil |
Zaujal vás článek? Sdílejte ho se svými přáteli |
Přicházející letní počasí i návrat do běžného života po karanténě nás lákají ven, kde se s oblibou věnujeme nejrůznějším sportům. To má mnoho pozitivních aspektů, zejména při náročné práci bez dostatku pohybu. Udržujeme se v kondici, prodlužujeme si aktivní věk, vyplavujeme do těla hormony štěstí a nabíjíme se energií. I čistě rekreační sport však v dnešní době vybízí hlavně k výkonům a vytrvalá snaha překonávat sebe samého i ostatní může vést k vyčerpání a zranění.
Podle teorie citové připoutanosti, která v současné době patří mezi nejvlivnější teorie ve vývojové psychologii si 20% z nás vytvořilo v dětství úzkostnou a 25% vyhýbavou citovou vazbu. Vzhledem ke vzájemné přitažlivosti obou skupin, žije teoreticky až 45% lidí v disfunkčním vztahu.
Ing. Michaela Drábková, Ph.D. má neobvyklou profesi, je koučem pro komunikaci se psy. Abyste si dokázali lépe představit, čím může být pro vás a vašeho domácího mazlíčka přínosná, zeptali jsme se jí na několik otázek.